اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مدیرآبفای غرب استان تهران:

افت سطح آب های زیرزمینی چالش جدی است

افت سطح آب های زیرزمینی چالش جدی است

مهدی سلیم نیا مدیرآبفای غرب استان تهران در نشست خبری با تاکیدبر ضرورت مدیریت منابع آبی ، افت سطح آب سفره های زیرزمینی راچالش جدی در حوزه تامین آب شرب دانست .

 به گزارش ایران انلاین ، سلیم نیا گفت:  کاهش سطح بارش ها وخشکسالی دوسال گذشته که با افت سطح آب های زیرزمینی همراه است  در کنار رشد جمعیت ،منابع تامین آب را با چالش و محدودیت  مواجه کرده است که برای غلبه بر این مشکل مجوز اتصال به آب های سطحی و اخذ هزار لیتر بر ثانیه از شرکت آب و فاضلاب استان تهران در سال گذشته گرفته شده  که این پروژه به لحاظ اهمیت و ضرورت با جدیت در حال پیگیری و اجراست تا بر بحران آبی غلبه پیدا کنیم.

وی افزود: سرریز آبهای سطحی کرج در شن چاله ها در سال های گذشته عامل موثری در تامین و تغذیه آب های زیرزمینی بود که به دلیل کاهش بارندگی ها وقطع جریان این آب ها ،برمحدودیت تامین منابع آبی افزوده شده است . در این راستا حفر و تجهیز چاه های جدیدو اصلاح و بازسازی خطوط ونشت یابی از شبکه جمله ازاقداماتی بود که برای تامین آب شرب مشترکین انجام شده است.
سلیم نیا  با اشاره به اجرای پروژه خطوط انتقال آب های سطحی گفت : تا کنون 80درصد خطوط برای انتقال 200لیتراب در ثانیه در شهرستان قدس اجرایی شده و امید است تا پایان مردادماه به بهره برداری کامل برسد. پروژه انتقال خطوط به شهرستان های شهریار و ملارد نیز نیازمند 300میلیارد تومان است که در مرحله تامین اعتبار است  که از طریق طرح های ملی و استانی دردست پیگیری است.
اتصال شهر باغستان به اب های سطحی  به طول 5/5 کیلومتر انجام شده و به زودی به بهره برداری خواهد رسید و اعتبارانتقال خطوط به شهرهای صباشهر، شاهدشهر ، وحیدیه و فردوسیه تامین شده و دردست اجراست.
وی افزود :هم کنون 10شهر و 82 روستا با جمعیتی بالغ بر دو میلیون نفردر شهرستانهای شهریار ، قدس و ملارد  از طریق 352 حلقه چاه و 147 باب مخزن با حجم ظرفیت بیش از 235هزار متر مکعب و 60باب ایستگاه پمپاژبا 2050کیلومترشبکه تحت پوشش توزیع آب و فاضلاب غرب استان تهران قرار دارد که امید است با مشارکت و همراهی مردم و صرفه جویی در مصرف بهینه آب ، چالش های آبی از لحاض کمی و کیفی به حداقل برسد.

کپی