اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
پتروشیمی جم به عنوان بیست و چهارمین شرکت بزرگ ایران چه عملکردی دارد

تولید 2،8 میلیون تن محصول در سال 1400

تولید 2،8 میلیون تن محصول در سال 1400

شرکت پتروشیمی جم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولید الفین در جهان، در ابتدا به عنوان یکی از طرح‌های توسعه‌ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال 1378 در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در عسلویه، عمدتاً به‌منظور تولید الفین‌ها و پلی‌اتیلن‌های سبک خطی و سنگین تأسیس شد.

روزنامه ایران: سپس در تاریخ 9 شهریور 1379 در راستای برنامه‌های کلان کشور در صنعت پتروشیمی به منظور بهره‌برداری از میدان گازی پارس جنوبی تحت عنوان شرکت پتروشیمی جم (سهامی خاص) تحت شماره 32285 به ثبت رسیده و براساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 25 شهریور 1387 شخصیت حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت. همچنین شرکت پتروشیمی جم در دوم آبان سال 1390 به شماره 10924 در فهرست شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران درج شده است و از آن تاریخ مشمول مقررات سازمان بورس و اوراق بهاداراست. این شرکت در تاریخ اول اسفند سال 1391 نیزموفق به پذیرش در بازار دوم فرابورس شد و سهام این شرکت در26 شهریور 1392 دربازار دوم فرابورس عرضه شد. با موافقت هیأت پذیرش بورس اوراق بهادار از تاریخ 22 تیرماه 1394 شرکت پتروشیمی جم از بازار فرابورس به بورس منتقل و به عنوان چهارصد و نود و چهارمین شرکت پذیرفته شده دربخش «ساخت مواد شیمیایی و محصولات شیمیایی» گروه «ساخت مواد شیمیایی اساسی» و طبقه «ساخت مواد شیمیایی اساسی به‌جز انواع کود و ترکیبات ازت» با کد 441123 و با نماد (JAM) جم درفهرست نرخ‌های تابلوی بازار دوم بورس و اوراق بهادار تهران درج و در تاریخ 18 مرداد ماه همین سال دراین بازار معامله شد.
موضوع فعالیت شرکت پتروشیمی جم و شرکت‌های فرعی آن طبق ماده 2 اساسنامه بوده و عمدتاً در زمینه‌های تولید و فروش فرآورده‌های پتروشیمی و ارائه خدمات طراحی، مشاوره، نظارت، اجرا، تعمیر و نگهداری ماشین آلات است.
همچنین سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ 120 میلیون ریال شامل تعداد 120.000 سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1.000 ریال بوده است که طی چند مرحله به 18 میلیون ریال شامل تعداد 18 هزارمیلیون سهم، به ارزش اسمی هرسهم 1.000 ریال ثبت شده است.


جم بیست و چهارمین شرکت بزرگ ایران
براساس لیست IMI100 درسال 1400 صرف‌نظر از جایگاه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در مقام اول این فهرست میزان مجموع فروش 28 شرکت بزرگ پتروشیمی 2552899 میلیارد ریال است که سهم پتروشیمی جم 12 درصد از کل این مقدار است. در این رتبه‌بندی جم با 3 پله صعود نسبت به سال قبل در رتبه 24 لیست 100 شرکت برتر کشور قرار گرفت.
با وجود کاهش میزان رشد اقتصادی و ریسک‌ها و محدودیت‌های ناشی از تحریم و پیامدهای شیوع ویروس کرونا درسال گذشته وافزایش شدت رقابت در بازارهای بین‌المللی، شرکت پتروشیمی جم ضمن تأمین نیاز بازارهای داخلی به محصولات پلیمری و شیمیایی و حمایت از کارگاه‌های کوچک و متوسط فعال در صنعت کشوربا صادرات 460 هزار تن محصول موجب ایجاد درآمد ارزی نزدیک به 513 میلیون دلار شد.


بر‌اساس گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، صنعت پتروشیمی کشور در سال 1400، بالغ بر 65 میلیون تن انواع مختلف محصولات پتروشیمی تولید کرد، در این بین شرکت پتروشیمی جم با تولید بالغ بر 2،8 میلیون تن محصول 4،3 درصد تولید کشور را به خود اختصاص داده است. همچنین در فروش داخلی و بین مجتمعی از میزان 341 هزارمیلیارد تومان فروش صورت گرفته صنعت پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم بالغ بر 24 هزار میلیارد تومان، 7 درصد فروش داخل کشور را به خود اختصاص داده است.
گفتنی است، در سال 1400 با تلاش فراوان همکاران بخش‌های مختلف، بخشی از مشکلات تولید گرید لوله مشکی مرتفع شد و واحد HDPE موفق به تولید 37 هزار تن محصول ارزشمند CRP100 مشکی و 150 هزارتن CRP100N شد که نقش عمده‌ای در رفع وابستگی صنایع پایین‌دست به خارج از کشور ایفا کرد.


سهم 19 درصدی در بازارپلی‌اتیلن
ایجاد توازن در عرضه و تقاضا، یکی از اهداف شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت صمت است. مدیریت بازاریابی و فروش با توجه به تعیین کف عرضه برای برخی محصولات، تلاش کرده ضمن ارتباط مستمر با دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، علاوه بر رفع نیاز واحدهای تولیدی داخل کشور، ارتباط مؤثر با انجمن‌های ملی در راستای دریافت نیاز اعضا در زمینه محصولات وارداتی و تلاش برای تولید آن برای قطع نیاز وارداتی، توسعه بازار بر مبنای حاشیه سود بیشتر را در دستور کار قرار دهد. درسال 1400 پتروشیمی جم با عرضه 288 هزار تن محصول پلیمری به بازار داخل کشور ضمن افزایش 2 درصدی فروش داخلی خود نسبت به سال قبل، 19 درصد سهم بازار پلی اتیلن سبک و سنگین داخلی را به خود اختصاص داده است.


صادرات 460 هزار تنی
با وجود استمرار تحریم‌های بین‌المللی، اثرات پاندمی کووید 19 برعرضه و تقاضای جهانی و متعاقب آن، تحت تأثیر قرار گرفتن حمل ونقل، مبادلات مالی و کوچکتر شدن بازار‌های مقصد، روند فروش و صادرات محصولات جم متوقف نشد. آغاز بحران روسیه و غرب بر سر اوکراین نیز حوزه انرژی در مقیاس جهانی را تحت تأثیر قرارداده که بر محصولات پتروشیمیایی نیز به دلیل نوع تبادل میان چین و روسیه مؤثر بود و اثرات تورمی آن، قدرت خرید در سطح جهانی را کاهش داده است. با این حال در سال 1400 پتروشیمی جم با صادرات بیش از 460 هزار تن محصول و کسب 116708 میلیارد ریال درآمد، 16 درصد درآمد این بخش را نسبت به سال گذشته افزایش داده است.
با توجه به دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی مبنی بر فروش و نقل و انتقالات ارز از طریق سامانه نیما...، پرهزینه و مشکل بودن انتقال ارز به کشور، همچنین تشدید تحریم‌ها و محدودیت‌های ناشی از آن، روی حمل و نقل دریایی تأثیر منفی داشته که در نتیجه آن ایجاد مشکلات برای توسعه بازارهای جدید صادراتی است. با وجود این پتروشیمی جم تلاش‌های گسترده‌تری برای غلبه بر موضوعات مورد اشاره و مدیریت ریسک این حوزه انجام داد که نتیجه آن حضور موفق در بازارهای چین، ترکیه، کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، عراق، افغانستان، پاکستان و چندین کشور آفریقایی و اروپایی بود.

 

انتهای پیام/

 

 

 

کپی