اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
«ایران» از عملکرد سه‌ماهه صنعت برق در بازار سهام گزارش می‌دهد

افزایش 21 درصدی ارزش فروش نیروگاه‌ها در فصل بهار

افزایش 21 درصدی ارزش فروش نیروگاه‌ها در فصل بهار

صنعت برق با 21 نماد و ارزش بازاری 50 هزار میلیارد تومان در یک هفته گذشته حدود 3.44 درصد رشد ارزش را به ثبت رساند و در رتبه پنجم بالاترین رشد قیمتی بین گروه‌های معاملاتی بازار سهام قرار گرفت.

روزنامه ایران:  این صنعت که در سال‌های اخیر با مواردی چون قیمت‌گذاری دستوری، عدم پرداخت مطالبات و بحران سرمایه درگردش روبه‌رو شده بود؛ توانست با سیاستگذاری‌های مناسب صورت گرفته از طرف دولت و پرداخت قابل توجه مطالبات، در کنار تغییر در قیمت خدمات و افزایش مصرف برق در کشور، ارزش فروش خود را در فصل بهار به میزان 27 درصد افزایش دهد تا سهامداران نسبت به بازدهی آتی این صنعت امیدوار‌تر شوند. باید توجه داشت، هرچند که صنعت برق در بازار سهام با نسبت‌های بالای قیمت بر درآمد(P/E) مواجه است اما نسبت بالای پرداخت سود در برخی از شرکت‌های این صنعت، قیمت سهام آنها را در شرایط ارزنده‌ای قرارداده است که از نظر کارشناسان می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذارانی باشد که با دید بلندمدت اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.


حقیقی‌ها خریداران اصلی سهام نیروگاهی
با شروع روند مناسب افزایش درآمد‌های شرکت‌های نیروگاهی، سهام این صنعت از طرف فعالان بازار مورد توجه قرار گرفت که این موضوع مجموع ارزش معاملات این صنعت را نیز در یک ماه گذشته افزایش داده است. همچنین آمارها نشان می‌دهد از ابتدای خرداد‌ماه سال‌جاری حقوقی‌های فعال در این صنعت بیش از 78میلیون برگ سهم را از سهامداران حقیقی خریداری کرده‌اند و از این‌رو به‌عنوان خریداران اصلی سهام نیروگاهی شناخته می‌شوند.


رشد ارزش فروش فصل بهار با چند شرط
هرچند که آمارهای ارزش فروش شرکت‌های نیروگاهی از افزایش قابل توجه درآمد‌های آنها در فصل بهار خبر می‌دهد، اما باید توجه داشت که مبالغ مندرج در جداول تولید و فروش این شرکت‌ها به‌صورت علی‌الحساب بوده و می‌تواند در ادامه با تغییراتی همراه شود. در این خصوص شرکت‌های مختلف فعال در این صنعت اقدام به توضیحاتی در مورد مبالغ برآوردی خود کرده‌اند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.


ارزش خدمات «بفجر» بر اساس قیمت‌های سال 1400 محاسبه می‌شود
اوایل خرداد ماه امسال بود که شرکت‌های پتروشیمی از افزایش نرخ فروش سرویس‌های جانبی و نیز ارائه خدمات، طبق ابلاغیه شورای رقابت خبر دادند. این موضوع که مورد اعتراض شرکت‌های پتروشیمی قرار گرفته است، منجر به افزایش درآمد‌های سال 1400 شرکت فجر انرژی خلیج فارس، به‌عنوان سرویس‌دهنده اصلی خدمات مذکور شده است. اما به‌دلیل عدم ابلاغ نرخ‌های جدید خدمات برای سال 1401، ارزش خدمات ارائه شده در این سال همچنان با قیمت‌های اعلامی سال 1400 محاسبه می‌شود که در صورت تغییر در نرخ‌های جدید، مبالغ شناسایی شده در گزارش‌های تولید و فروش سه‌ماهه این شرکت نیز تغییر خواهد کرد. «بفجر» در این رابطه اینگونه توضیح داده است: «با توجه به ابلاغ نرخ فروش سرویس‌های جانبی و نیز ارائه خدمات برای سال ۱۴۰۰ به این شرکت توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مبلغ فروش محصولات و نیز ارائه خدمات از ابتدای سال‌جاری به‌دلیل عدم ابلاغ نرخ‌های فروش برای سال ۱۴۰۱ به‌صورت علی‌الحساب و بر اساس نرخ فروش محصولات و ارائه خدمات برای سال ۱۴۰۰ محاسبه و ارائه شده است.»


ارزش فروش «بکهنوج» بر اساس مقادیر برآوردی، تخمین زده می‌شود
شرکت تولید برق ماه‌تاب کهنوج برای محاسبه مقادیر تولید و فروش، اطلاعاتی چون ارقام حاصل از بازخوانی اطلاعات کنتورهای نیروگاه‌ها و تأیید ناظران و مشاوران خریدار و ضرایب و نرخ‌های فروش اعلامی از طرف نهادهای ذی‌ربط را ملاک قرار می‌دهد. این موضوع که امری زمانبر است می‌تواند در آینده ارقام برآوردی اطلاعیه‌های تولید و فروش این شرکت را دستخوش تغییر کند. شرکت در این خصوص توضیح می‌دهد:
«زمانبر بودن فرایند تأیید صورتحساب‌ها از جانب خریداران به سبب برخی محدودیت‌های عملیاتی (نظیر بازخوانی اطلاعات کنتورهای نیروگاه‌ها، طی شدن پروسه بررسی و تأیید توسط ناظران و مشاوران خریدار، اعلام ضرایب و نرخ‌هایی که در هر ماه جهت محاسبه مبلغ فروش ملاک عمل قرار می‌گیرد و...) از یک‌سو و محدودیت قانونی موجود در رابطه با زمان افشای اطلاعات عملیات ماهانه از دیگر سو (تا ۵ روز کاری پس از انتهای ماه) شرکت را ناگزیر می‌سازد بهترین تقریب ممکن را بر مبنای پیگیری‌های انجام شده، برآورد و افشا کند. بدیهی است در صورت تغییر فرم‌های ابلاغی، رویکردهای محاسباتی یا نرخ‌های اعلامی از سوی خریداران برق یا نمایندگان ناظر ایشان، یا در صورت در دسترس قرار گرفتن اطلاعات اصلاحی یا متفاوت بودن مبلغ مندرج در گزارش فروش ماهانه با مبلغی که نهایتاً توسط خریداران برق اعلام و تأیید می‌شود، مبالغ افشا و اطلاع‌رسانی شده نیز تغییر خواهد کرد.»


نهایی شدن مبالغ فروش خردادماه  «پیوند» منوط  به اعلام شرکت مدیریت برق ایران
نیروگاه‌هایی که تولیدات خود را از طریق شبکه سراسری توزیع برق، توزیع می‌کنند برای نهایی کردن ارقام درآمدی خود نیاز دارند تا صورت‌ وضعیت موقت را از شرکت مدیریت شبکه برق ایران دریافت کنند. با توجه به اینکه ارسال این صورت وضعیت‌ها از طرف شرکت در بهترین حالت 20 روز تا یک ماه به طول می‌انجامد، ارقام درآمدی ماهانه این نیروگاه‌ها نیز می‌تواند با تغییراتی روبه‌رو شود. شرکت برق و انرژی پیوندگسترپارس در این رابطه توضیح می‌دهد: «با توجه به اینکه در خوشبینانه‌ترین حالت، فرایند دریافت صورت وضعیت موقت از شرکت مدیریت شبکه برق ایران حدود یک ماه از پایان هر ماه انجام می‌شود؛ لذا انجام اصلاحات در آینده امری بدیهی است.»

انتهای پیام/

 

 

کپی