اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

معاون اجتماعی بهزیستی استان همدان اعلام کرد:

ضرورت فرهنگ سازی درباره فرزند خواندگی در همدان

ضرورت فرهنگ سازی درباره فرزند خواندگی در همدان
فاطمه صنیعی وحید خبرنگار

معاون اجتماعی بهزیستی استان همدان گفت: فرزندخواندگی در استان همدان، به شکل جامع و کامل معرفی یا فرهنگ سازی نشده است طی سال گذشته حدود 36 مورد فرزندخواندگی و امین موقت داشتیم.

به گزارش ایران آنلاین، زهره بختیاری با بیان اینکه کودکان بی‌سرپرست و غیر معلول در دوان شیرخوارگی خیلی زود به فرزندخواندگی پذیرفته می شود و مشکلی در واگذاری آنها به خانواده وجود ندارد، اظهار داشت: اکثر خانواده ها  متقاضی کودکان شیر خوار به دلیل اینکه سبک تربیتی خود را اعمال کنند،  از ابتدا مراقبت کامل را داشته باشند  و همچنین بحث محرمیت رضاعی در زمان شیر خوردن بچه وجود دارد، هستند اما خیلی از خانواده ها از پذیرش کودکان در سنین بالاتر خود داری می کنند و کمتر متقاضی پذیرش واگذاری آنها می شوند.

وی ادامه داد: این بچه ها در سنین بالاتر به دلیل اینکه بی هویت نیستند و قادرند به دلیل جداشدن از خانواده در سن بالاتر ؛ اطلاعات اولیه هدیتی خود را بشناسند اصولا کودک بدون هویت، معنایی ندارد و به این خاطر، کودک حتما هویت دارد،  مشکل در امکان واگذاری به صورت فرزندخواندگی دارند و مسئله اینجاست که کودک از هویت خود آگاهی دارد و بنابراین نمی‌توان به فرزندخواندگی و به صورت امین موقت به خانواده ها سپرده شوند.

معاون اجتماعی بهزیستی استان همدان ادامه داد: مشکلات متفاوتی وجود دارد که باعث می شود امر فرزند خواندگی به تمامی و کمال تحقق نکند مثل کودکان بدسرپرست که به دلیل داشتن سرپرست و منع قانونی در سپردن به خانواده جایگزین؛ عملا فرصت زندگی در خانواده جایگزین را از دست می دهند.

بختیاری با اشاره به اینکه گروهی از این فرزندان نیز  کودکانی هستند که والدین‌شان به دلایل قضایی یا مجرمیت در زندان بسر می‌برند یا متواری هستند و کودک به عنوان بدسرپرست به بهزیستی ارجاع می‌شود، بیان کرد: هستند افرادی از خانواده که پیگیر احوال این کودکان و یا مدعی سرپرستی آنان بوده بنابراین نمی توان  چه به شکل فرزندخواندگی و چه به شکل امنیت موقت به خانواده ای سپرده شود.

وی با بیان اینکه کودکان دارای بیماری صعب‌العلاج و یا معلولیت متاسفانه تقاضای کمتری برای فرزند خواندگی دارند، گفت:  اما هستند خانواده هایی که به خاطر اینکه کارهای خیر انجام دهند و انگیزه های نیکوکارانه خود را تحقق بدهند متقاضی کودکان دارای معلولیت یا بیماری صعب‌العلاج نیز هستند با اینکه طول درمان های طولانی داشتند، اما در مواردی این حمایت ها موفقیت آمیز بوده و بیماری کودک بهبود یافته و یا معلولیت کاهش پیدا کرده و کنترل شده است.

بختیاری در مورد بحث ورود و خروج کودکان به مراکز نگهداری شبانه روزی بهزیستی گفت: تمام تلاش خود را داریم که مراکز پر جمعیت نباشد زیرا اسم این مراکز شبه خانواده است لذا باید مراکز شبیه خانواده باشد و تمامی تسهیلات و منابع را بسیج کنیم به شکلی که کودک بتواند وارد خانواده شود که این ورود یا به درون خانواده خودش است یا خانواده ای که جایگزین خانواده می شود.

به گفته وی،بهزیستی همدان 220 فرزند بهزیستی دارد که با حمایت امداد نزد یکی از اقوام یا بستگان نگهداری می شود این کودکان با حکم قضایی وارد مراکز می شوند.

کپی