اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

گفتگوی معاونان وزرای خارجه ایران و هند درمورد تکمیل پروژه بندرگاهی چابهار

گفتگوی معاونان وزرای خارجه ایران و هند درمورد تکمیل پروژه بندرگاهی چابهار

به گزارش ایران آنلاین، معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان با قائم مقام وزارت امور خارجه هند در مورد رفع محدودیت های موجود بر سر راه تبادلات تجاری و تکمیل پروژۀ چابهار به عنوان مرکزیت بندرگاهی و مواصلاتی منطقه گفت و گو کردند.

در استمرار تماس ها و همفکری های سیاسی بین مقامات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند، صبح امروز باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و  وینای میهان کاترا قائم مقام وزارت امور خارجه هند در یک تماس تلفنی به گفتگو و رایزنی پرداختند.

طرفین با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تمدنی و سابقۀ دیرینۀ روابط و تعامل فرهنگی و اقتصادی سیاسی بین دو کشور، و با اشاره به سفرهای مکرر مقام های عالیرتبه  دو کشور روابط موجود فیمابین را از نظر حُسن مناسبات منحصر به فرد دانستند.

معاونان سیاسی وزارت خارجه های دو کشور در خلال این گفتگوی تلفنی همچنین راه های پیشبرد همکاری فیمابین از جمله در عرصه تجارت، سرمایه‌گذاری، بندرگاه و مواصلات، همکاری‌های منطقه ای در زمینه کمک به مردم افغانستان، تثبیت امنیت و ثبات منطقه از طریق مبارزه با تروریسم و مواد مخدر، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دوجانبه و ارتقا سطح مناسبات در حوزه های سیاسی را مورد رایزنی قرار دادند.

رفع محدودیت های موجود بر سر راه تبادلات تجاری و تکمیل پروژۀ چابهار به عنوان مرکزیت بندرگاهی و مواصلاتی منطقه از سوی هند و تسهیل و کمک به انتقال کمک های انسان دوستانه هند به مردم افغانستان از مسیر ایران و همچنین همکاری دو کشور در عرصه های چندجانبه بین المللی از جمله در سازمان ملل و مجموعه های منطقه ای و موضوعی مانند سازمان همکاری شانگهای و بریکس در شمار سایر موارد قابل توجه در گفتگوهای طرفین بود.

همچنین در این گفتگوی تلفنی، باقری آخرین اقدامات و گام های مثبت اتخاذ شدۀ جمهوری اسلامی ایران در فرایند گفتگوها بمنظور رفع تحریم های ظالمانه امریکا علیه کشورمان را به همتای هندی خود اطلاع داد.

طرفین توافق کردند تا در استمرار سفرها و گفتگوهای آتی بین مقام های سیاسی، مشورت ها و همفکری های خود را تداوم بخشند.

/انتهای پیام 

کپی