اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با ایران آنلاین عنوان کرد ؛

توسعه حمل و نقل هوشمند از رویکردهای مهم وزارت صمت

توسعه حمل و نقل هوشمند از رویکردهای مهم وزارت صمت

سومین نمایشگاه و کنفرانس شهر هوشمند ایران با تلاش وزارت کشور و با حمایت سازمان توسعه تجارت ایران ، از دوازهم تیرماه به مدت 2 روز در مصلی امام خمینی تهران گشایش یافت که با استقبال چشمگیر شرکت‌های دانش‌بنیان، سازمان‌های گوناگون و علاقه‌مندان به این عرصه مواجه شد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت که در این نمایشگاه حضور داشت در گفت و گوی اختصاصی با ایران آنلاین گفت: بهره‌مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان با هدف پاسخ به نیازهای فناورانه در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه حمل و نقل شهری و ... از برنامه‌های مهم وزارت صمت است و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود.
دکتر منوچهر منطقی ادامه داد: اجرای پروژه‌هایی با محوریت توسعه حمل و نقل هوشمند از رویکردهای مهم و نیاز امروز کشور است که باید با استفاده حداکثری از توان فناورانه داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان در این راستا گام‌های بنیادین برداشت.
این مسئول با بیان اینکه در سایه هوشمندسازی شهرها در ابعاد مختلف از جمله حوزه حمل و نقل و راهداری می‌توان ضمن استفاده بهینه از منابع طبیعی و نیروی انسانی، کاهش آلودگی هوا و ...، اقتصاد شهری را نیز متحول کرد، افزود: دسترسی به شهرهای هوشمند که نیاز مبرم امروز ماست، نیازمند شناخت و دانش کافی از سوی تمام سازمان‌هاست؛ به این معنی که ابتدا باید بدانیم، هوشمندسازی چیست و اینکه عبور از مشکلات شهری در حوزه های مختلف با هوشمندسازی شهرها تسهیل و تسریع می‌شود و مهمتر اینکه برای تحقق این مهم نیازمند پیوند هر چه بیشتر میان شرکت‌های فناورانه و دانش بنیان، دانشگاه ها و بخش‌های دولتی هستیم.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این نمایشگاه، معرفی ظرفیت‌های بالای هوشمندسازی است، گفت: در دوره اول نمایشگاه شهر هوشمند ایران، تنها 40 یا 50 شرکت دانش بنیان حضور داشتند که خروجی آن قراردادهایی حدود 10 میلیارد  تومان بود، در دوره دوم با افزایش دوبرابری شرکت های حاضر، قراردادها نیز دوبرابر شد و اکنون 230 شرکت در سومین نمایشگاه شهر هوشمند حضور دارند که خروجی آن انعقاد قراردادهایی حدود 5 هزار میلیارد تومان است که این حجم از قرارداد با حضور پررنگ شرکت های گوناگون فناورانه، نشان از شناخت بالا  و تمایل سازمان های گوناگون به سمت خدمات مبتنی بر هوشمندسازی است.
وی سازمان راهداری کشور را از سازمان های پیشرو در ارائه خدمات هوشمند دانست و یادآور شد: سرعت بالای هوشمندسازی در این سازمان موجب شده تمام نظارت‌ها، کنترل‌ها و همچنین اعمال قوانین به شکل هوشمند پیش برود. 
معاون صنایع حمل ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، درباره چشم انداز هوشمندسازی شهرهای ایران نیز گفت: امیدواریم تا برگزاری نمایشگاه دهم، شاهد تحقق ارائه خدمات مبتنی بر فناوری‌های نوین و هوشمندسازی شهرها باشیم.
این مسئول با یادآوری اینکه الان در این حوزه از عرضه‌ محوری به تقاضا محوری رسیده ایم،گفت: الان برخلاف گذشته، سازمان ها و نهادها از شرکت‌های دانش بنیان تقاضا می‌کنند که سیستم‌های خدماتی آنها را مجهز به تکنولوژی‌های روز و هوشمند کنند و این نشان‌دهنده تغییر نگرش سازمان‌ها و حتی مردم در ضرورت اجرای طرح‌های توسعه هوشمندسازی است.

گفتنی است، در این نمایشگاه بیش از ۲۳۰ سازمان، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها مشارکت کردند و از 36 طرح نوین فناورانه شهری رونمایی شد.

کپی