اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

توسعه ابزار گواهی سپرده سکه طلا می‌تواند شفافیت را افزایش دهد

توسعه ابزار گواهی سپرده سکه طلا می‌تواند شفافیت را افزایش دهد
مهدیه رضاقلی‌زاده کارشناس و مدرس مالی

گواهی سپرده سکه طلا یکی از ابزارهای مالی است که از سال ۹۴ با هدف افزایش امنیت و آرامش خاطر سرمایه‌گذاران، کشف قیمت رسمی سکه و شفافیت قیمتی آن به وجود آمد تا بتواند جایگزین مناسبی برای معاملات غیر شفاف طلا در بازار سنتی باشد.

روزنامه ایران: با وجود این، به نظر می‌رسد این ابزار نتوانسته جایگاه خود را در بین سرمایه‌گذاران پیدا کند و همچنان بازارهای سنتی سهم بیشتری از معاملات طلا را به خود اختصاص می‌دهند؛ موضوعی که شورای عالی بورس درآخرین جلسه خود مورد توجه قرارداد و با درج و پذیرش گواهی سپرده خرید سکه طلا طرح امام، به‌عنوان ابزار مالی در بازار سرمایه، برآن شد تا سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت معامله طلا از طریق بازارسرمایه تشویق کند.

این که گواهی سپرده سکه طلا چه مزیت‌هایی نسبت به بازار سنتی طلا دارد و توسعه این بازار تا چه اندازه می‌تواند در افزایش شفافیت در بازارها مؤثر باشد؛ موضوعی است که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
گواهی سپرده، اوراق بهاداری است که مالکیت دارنده گواهی را روی کالای سپرده شده نشان می‌دهد و کسی که این گواهی را در اختیار دارد می‌تواند دارایی مورد نظر را نگهداری  یا نسبت به معامله آن اقدام کند.
به طورخاص، گواهی سپرده سکه طلا می‌تواند زحمت نگهداری و حمل سکه فیزیکی را از دوش افراد بردارد و افراد می‌توانند طلای خود را از طریق خرید و فروش این اوراق در بازار معامله کنند. همچنین این امکان وجود دارد که افراد دارنده گواهی، هر زمان که تمایل داشتند سکه را به‌صورت فیزیکی تحویل بگیرند. بنابراین برای کسانی که تمایل به نگهداری سکه در سبد دارایی خود دارند، گواهی سپرده طلا می‌تواند گزینه ایمن‌تر و راحت تری باشد.


همچنین با توجه به اینکه خرید و فروش این گواهی از طریق درگاه آنلاین و در یک بازار شفاف و قانونی صورت می‌پذیرد سرعت نقدشوندگی و امنیت معاملات نیز بالاتر است که این موضوع به جذابیت آن می‌افزاید. پس به طور کلی می‌توان گفت این اوراق حکم سکه فیزیکی را دارد و هرگونه نوسان قیمت سکه می‌تواند بر این گواهی‌ها اثر‌گذار باشد. از طرفی سرمایه‌گذاران نیز از حفظ ارزش و امنیت دارایی خود مطمئن خواهند شد.


معافیت‌های مالیاتی و کارمزد کم معاملات در چهارچوب این ابزار نیز از جمله مواردی است که جذابیت آن را برای سرمایه‌گذاران بالا می‌برد و استقبال بیشتر از این معاملات را به‌دنبال خواهد داشت. عدم نیاز به مراجعات حضوری و کاهش شکاف بین قیمت خرید و فروش سکه نسبت به آنچه که در بازار سنتی اتفاق می‌افتد و تعیین قیمت از طریق عرضه و تقاضا نیز از جمله موارد دیگری است که به این ابزار نسبت به معاملات سنتی برتری می‌دهد.


در آخر باید توجه داشت که این ابزار مالی مانند سایر بخش‌های بازار سرمایه تابع عرضه و تقاضا و در نتیجه ذهنیت و انتظارات سرمایه‌گذاران موجود در این بازار است و ذهنیت و ترجیحات خریداران و فروشندگان می‌تواند قیمت‌ها را در این بازار، در نرخی بالاتر یا پایین‌تر از ارزش بنیادی آن قرار دهد. برای مثال با توجه به نقدینگی و سهولت بالاتر معاملات سکه در بازار مالی بورس‌کالا و معاف از مالیات بودن خرید و فروش اوراق گواهی سکه در رینگ معاملاتی بورس‌کالا، می‌توان گفت که داد وستد در این بازار اندکی ارزنده‌تر از خرید و فروش در بازار واقعی است. بنابراین در حالی که ارزش ذاتی گواهی سکه و بهای سکه فیزیکی برابر بوده و حتی گواهی سکه به دلایل شرایط و قوانین حاکم بر روند معامله ارزنده‌تر نیز هست، ارزان‌تر شدن گواهی سکه نسبت به قیمت آن در بازار آزاد از ایجاد انتظار کاهشی میان معامله‌گران بازار مالی بورس‌کالا حکایت دارد.
 

انتهای پیام/

 

 

 

کپی