اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

ادامه ناآرامی در ازبکستان؛ ۱۸ نفر کشته و ۲۴۳ نفر مجروح شدند

ادامه ناآرامی در ازبکستان؛ ۱۸ نفر کشته و ۲۴۳ نفر مجروح شدند

به گزارش ایران آنلاین، گارد ملی و دفتر دادستان عمومی ازبکستان در گزارشی به آژانس اطلاعات و ارتباط جمعی از مجروح شدن ۲۴۳ و کشته شدن ۱۸ نفر از شروع ناآرامی‌ها در «نوکوس» مرکز خبر داد. شهر نوکوس ششمین شهر بزرگ ازبکستان با حدود ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و مرکز جمهوری خودمختار قاراقالپاقستان است.

به نقل از روزنامه «تاشکند تایمز» براساس گزارش سخنگوی گارد ملی ازبکستان ۵۱۶ نفر در روزهای اول و دوم ژوئیه (۱۰-۱۱ تیر) دستگیر شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند، برخی از آنان به جریمه اجرایی محکوم شدند و آزاد شدند. 

در شب‌های سوم و چهارم ژوئیه نیز ۱۱۰ نفر دیگر به دلیل تخطی از مقررات منع رفت و آمد که از ساعت ۲۱ شب تا ۷ صبح برقرار است بازداشت شدند و ۱۲ وسیله نقلیه به پارکینگ منتقل شد. 

در این میان برخی افراد گارد ملی نیز به سختی مجروح شدند و یکی از سربازان کاراکال پاک با گلوله ای در قفسه سینه اش مجروح شد. 

سخنگوی گارد ملی در پایان سخنانش گفت. از روز گذشته تمامی فروشگاه ها، نانوایی ها، بانک ها، نهادهای دولتی و بیمارستان ها به  کار بازگشتند و آب، سوخت و گاز مانند معمول در اختیار مردم قرار می‌گیرد. 

«شوکت میرضیایف» رئیس جمهوری ازبکستان با اعلام وضعیت اضطراری یک ماهه  روز شنبه درحالی وارد جمهوری خودمختار قاراکالپاق ازبکستان شد که به مردم وعده اصلاحات قانونی در مواردی را داد که موجب تضعیف این منطقه شده است. 

در قانون حال حاضر ازبکستان،  جمهوری خودمختار قاراقالپاقستان به عنوان قلمرویی درون ازبکستان توصیف می‌شود که می‌تواند با همه‌پرسی از خاک این کشور جدا شود. در قانون اساسی جدید ازبکستان که اخیرا به همه‌پرسی گذاشته شد و تا چند ماه آینده اجرایی می‌شود، به جمهوری خودمختار کاراکالپاکستان اجازه و حق جدایی داده نمی‌شود. 


انتهای پیام/


 

کپی