اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رئیس دادگستری شهرستان ری اعلام کرد:

کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در ری

کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در ری

رئیس دادگستری شهرستان ری گفت: زمان رسیدگی پرونده‌های قضایی در دادگستری ری از ۸۷ روز به ۶۴ روز کاهش یافته است.

 به گزارش ایران آنلاین، داریوش قاسمی‌زاده رئیس دادگستری شهرستان ری ظهر امروز در دیدار اعضای کارگروه رسانه شورای اسلامی شهرستان ری اظهار کرد: اجرای عدالت و امنیت برای مردم مهمترین دغدغه دستگاه قضایی است و مردم باید دستگاه قضایی را ملجا و پناهگاه خود بدانند، مردمی که مورد ظلم و ستم واقع شدند باید احساس کنند اگر مورد ظلم قرار گرفتند دستگاه قضایی می‌تواند حق مظلوم را بستاند.

وی گفت: حجت الاسلام اژه‌ای رویکرد جدیدی در قوه قضائیه دارد و در این دوره که دوره «تحول و تعالی» دستگاه قضایی است امیدواریم پروسه رسیدگی در شعبات کمتر شود، ورودی پرونده‌ها کاهش یابد و قوانینی تصویب شود که اطاله دادرسی را کاهش دهد.

رئیس دادگستری شهرستان ری با اشاره به اهمیت رسانه‌ها بیان کرد: همه ما در دستگاه قضایی و رسانه‌ها باید در یک راستا و با هدف ایجاد فضای آرام برای مردم حرکت کنیم. مطمئنا با همکاری رسانه‌ها می‌توانیم عملکرد بهتری داشته باشیم ضمن آنکه احتیاط و انصاف در انتشار اخبار باید رعایت شود.

قاسمی‌زاده در ادامه با اشاره به کمبود قاضی در دادسرا و دادگستری ری عنوان کرد: براساس چارت، دادگستری ری باید سه معاون قضایی داشته باشد اما تا پایان سال گذشته معاون قضایی نداشتیم همچنین چهار قاضی در دادگستری و ۱۶ قاضی در دادسرا کم داریم که برای جبران این کمبود همکاران بی وقفه تلاش می‌کنند.

وی تصریح کرد: طی سال گذشته در دادگستری، دادسرا و شورای حل اختلاف ری، ۱۲۱ هزار و ۷۶۲ پرونده ورودی و ۱۲۲ هزار و ۸۷۲ پرونده مختومه شده است که یک‌هزار و ۱۱۰ پرونده عملکرد مثبت داشتیم.

رئیس دادگستری شهرستان ری درخصوص پرونده‌های جامانده از سال‌های قبل گفت: آمار پرونده‌های مسن از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۹، دو هزار و ۶۸۴ پرونده بود که در طول ۱۰ ماه گذشته دو هزار و ۱۵۶ پرونده مسن حل و فصل و مختومه شده است.

قاسمی‌زاده با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا آخر خردادماه، ۴۱۰ مورد ملاقات حضوری با مراجعه کنندگان داشتیم، افزود: در سال‌های گذشته متوسط رسیدگی به پرونده‌ها چهار مورد در روز بود که اکنون سرعت و شتاب گرفته و به شش پرونده در روز رسیده و در برخی شعب تا ۱۳ پرونده نیز رسیدگی شده است.

وی با بیان اینکه زمان رسیدگی پرونده‌ها را از ۸۷ روز به ۶۴ روز کاهش دادیم، ادامه داد: زمان رسیدگی پرونده‌های کیفری در دستگاه قضایی ری ۲۳ روز و پرونده‌های حقوقی ۳۱ روز است.

رئیس دادگستری شهرستان ری در پایان خاطرنشان کرد: یک شعبه صلح و سازش و دو واحد معاضدت و مشاوره حقوقی را که مربوط به کانون وکلا و ماده ۱۸۷ است در دادگستری ری راه اندازی کردیم تا به مردم خدمات حقوقی بدون هزینه ارائه دهند.

کپی