اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

وزیر کشور: دیپلماسی شهری می‌تواند تجلی روابط بین ملت‌ها باشد

وزیر کشور: دیپلماسی شهری می‌تواند تجلی روابط بین ملت‌ها باشد

وزیر کشور با بیان اینکه در روابط بین ملت ها طبیعتا موانع زیادی از سوی دیگران ایجاد می شود، گفت: وقتی ملت‌ها کنار هم هستند قدرت فزاینده‌ای دارند که می تواند در دنیا موثر باشد و تجلی روابط بین ملت‌ها می تواند دیپلماسی شهری باشد.

احمد وحیدی روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه شهرهای خواهر خوانده و توانمندی مدیریت شهری تهران با بیان اینکه دیپلماسی شهری در دیپلماسی بین المللی جایگاه ویژه ای دارد، افزود: اینکه چگونه بتوانیم این روابط را عمیق تر کنیم و تبادل فرهنگی صحیحی داشته باشیم مورد اهمیت است؛ تبادل بین شهرها تبادل بین کالبدها نیست بلکه فرهنگ ها صحبت می کنند و اصالت فرهنگی در هر شهر که می تواند تجلی فرهنگ ملی آن کشور باشد، می تواند راهنمای بسیار خوبی برای شکل گیری یک بلوک فرهنگی قوی در دنیا باشد.

وی ادامه داد: بلوک های قدرت بر اساس بلوک دولت هاست البته متاسفانه غرب تلاش کرده قدرت خود را در قالب یک بلوک نظامی و امنیتی اعمال کند و ناتو به عنوان تجلی قدرت غرب یک بلوک نظامی برای اعمال قدرت است. ما به این موارد اعتقاد نداریم بلکه اعتقاد ما به مردم است و بلوک های ناشی از قدرت مردم برای ما مهم است که توسط شهرداری ها تجلی پیدا می کند.

وزیر کشور با بیان اینکه می توان بده بستان خوب فرهنگی ایجاد کرد، یادآور شد: شهرها در دنیا می توانند صدای واحدی شوند و به ملت ها و سازمان های بین المللی برسانند.

به گفته وی، این ۱۵ کلانشهری که با شهر تهران خواهر خوانده هستند، می‌توانند جایگاه مهمی در دیپلماسی نوین و شهری ایفا ‌کنند.

وزیر کشور با بیان اینکه تبادلات فرهنگی می‌تواند ابعاد بسیار گسترده‌ای داشته باشد، افزود: تجربیات مختلفی در شهرها نظیر مسائل اقتصادی، فرهنگی، محیط زیست، حمل و نقل عمومی، زندگی با کیفیت و ارزان، اقتصاد دیجیتال شهری و پویا، جلوگیری و نحوه مقابله با حاشیه نشینی، می‌تواند محل بحث و گفت‌وگو و همچنین داد و ستد دانشی باشد.

وی بیان کرد: در کنار دیپلماسی، جریان دانشی خوبی میان شهرهای خواهرخوانده هم می‌تواند شکل گیرد.

وحیدی با تأکید براینکه شهرها شکل دهنده آرمان‌های بزرگ هستند یعنی شهرها نقطه اوج تعالی و تکامل انسان‌هاست که در قالب آرمان شهر خود را نشان می‌دهد، گفت: اینکه آرمان شهر ما چیست و چگونه باید باشد، مساله بسیار مهمی در ادبیات بشر است؛ ادبیات بشر مملو از حرف‌هایی است که درباره آرمان شهرها گفته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شهر آرمانی در نظام مقدس جمهوری اسلامی در چشم انداز ما تعریف شده است؛ نقطه تعالی و تکامل انسان‌ها در اجتماعات است.


انتهای پیام/


 

کپی