اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اوکراینی‌ها در آستانه از دست دادن آخرین شهر مهم خود در شرق، حملات بر روسیه را تشدید کردند

آوار موشک‌های اوکراینی بر سر مرزنشینان روسیه

آوار موشک‌های اوکراینی بر سر مرزنشینان روسیه
زهره صفاری

ارتش اوکراین ناامید از حفظ لیسیچانسک، آخرین پایگاه بزرگ خود در شرق، با تشدید درگیری‌ها در این منطقه، در شرایطی با شلیک موشک‌هایی به شهر مرزی بلگورود روسیه، خسارات و تلفاتی را به مسکو تحمیل کرد که قرار بود نمایندگان دو کشور دیروز در بلاروس پای میز مذاکره بنشینند. این در حالی است که شهردار برکنار شده ملیتوپل اوکراین همزمان با این حمله در فایلی ویدیویی شلیک موشک به پایگاه نظامی روس‌ها در این شهر را نیز تأیید کرده است.

روزنامه ایران: به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، «ویاچسلاو گلادکف»، فرماندار منطقه بلگورود با تأیید این حمله اعلام کرد: «در حمله به این شهر مرزی 3 نفر کشته و 4 غیرنظامی از جمله یک کودک 10 ساله نیز با جراحات مختلف به بیمارستان انتقال یافتند. در عین حال از مجموع دست‌کم 39 خانه ویلایی و 11 آپارتمانی که آسیب دیده‌اند، 5 خانه به کلی تخریب شده‌اند.»

خبرنگار الجزیره در اوکراین نیز درباره مشاهدات خود در این حمله گفت: «ما سعی کردیم که تکه‌های این پازل را براساس گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی کنار هم بچینیم اما هنوز اوکراین به صورت رسمی شلیک 25 موشک به بلگورود را نپذیرفته است آن هم در حالی که بسیاری از غیرنظامیان در این منطقه هدف قرار گرفته‌اند.»


با وجود این ابهامات، مقامات مسکو بی شک اوکراین را مسئول این موشک‌باران شهر مرزی شان می‌‌دانند اما در مقابل کی یف با تکذیب این اتهام، با کنایه به مسکو مدعی است آنچه اتفاق افتاده «کارما»ی اقدامات روسیه در اوکراین است. در عین حال گزارش‌ها حاکی از آن است که با توجه به تخلیه پایگاه روسیه در ملیتوپل، در پی حمله به این محل هیچ خسارات و تلفاتی به روسیه وارد نشده است.


اوکراین و شکست در لیسیچانسک
جدایی‌طلبان اوکراینی حامی روسیه با تأیید محاصره شهر لیسیچانسک در شرق لوهانسک، از تسلط کامل بر این منطقه خبر داده‌اند. «آندری ماروتچکو»، سخنگوی نیروهای جدایی طلب به تاس گفت: «امروز (یکشنبه) شبه نظامیان محبوب لوهانسک و نیروهای روسیه کنترل کاملی بر ارتفاعات استراتژیک منطقه پیدا کرده‌اند که تسلط بر لیسیچانسک را قطعی می‌‌کند.» این در حالی است که به نوشته «تاس»، «سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه در گزارشی به «ولادیمیر پوتین» تسلط کامل بر لیسیچانسک و چندین موضع در نزدیکی آن از جمله «بلگورووکا»، «نووودروژسک»، «مالوریازانتسوو» را تأیید کرده است. وزارت دفاع همچنین در بیانیه‌ای نوشت: «سوم جولای 2022، وزیر دفاع روسیه و فرمانده کل ارتش در گزارشی به «ولادیمیر پوتین»، فرمانده کل روسیه، آزادسازی لوهانسک را اعلام کرد.» همزمان «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس جمهور بلاروس نیز با تأیید انهدام موشک‌های اوکراین بر فراز کشورش، پاسخ مینسک به این حمله را بسیار سخت عنوان کرد.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی