اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

متوسط عمر سرمربیگری در تراکتور 120 روز است

ستوان بردیف، افسر ارتش شوروی!

ستوان بردیف، افسر ارتش شوروی!
حامد جیرودی

قربان بردیف، مربی مطرح ترکمنستانی در فصل آینده هدایت تراکتور را برعهده خواهد داشت. مربی‌ای که سال‌ها در فوتبال روسیه حضور داشته و یک قهرمانی لیگ و جام حذفی ترکمنستان با نیسا، یک قهرمانی لیگ ملی فوتبال روسیه، 2 قهرمانی لیگ برتر، یک جام حذفی و 2 سوپرجام روسیه با روبین کازان و یک قهرمانی در لیگ برتر روسیه در فصل 16-2015 با مربیگری روستوف در کارنامه‌اش دارد که این قهرمانی آخرین قهرمانی دوران سرمربیگری او به شمار می‌‌رود.

روزنامه ایران:  این مربی 69 ساله در فصل گذشته روی نیمکت غیرت قزاقستان می‌‌نشست که با کسب 19 امتیاز در لیگ 14 تیمی این کشور در رده هفتم قرار گرفت. نکته جالبی که درخصوص بردیف وجود دارد، این است که او همیشه با خود تسبیح همراه دارد و معتقد است که هنگام تماشای بازی به او آرامش و احساس خوبی دست می‌دهد. جالب‌تر اینکه او در دوران جوانی‌اش با درجه ستوان یکمی در ارتش شوروی  سابق خدمت کرده‌ و از این جهت می‌‌توان او را روس هم نامید و فدراسیون روسیه هم در سال ۲۰۱۲، برای تشکر و قدردانی از زحماتش، بالاترین نشان روسیه (مدال دوستی) را به بردیف اهدا کرد. حالا هواداران تراکتور در انتظار موفقیتی بزرگ با او هستند. ولی موضوعی که در این بین وجود دارد، این است که حضور 13 مربی در 4 فصل گذشته لیگ برتر که محمدرضا زنوزی مالک تراکتور شده، نشان می‌‌دهد که بردیف هم کار سختی در این تیم دارد. مربی ای که باشگاه تراکتور آغاز به کار او را «روز آغاز حرکت نوین تراکتور به سوی موفقیت ماندگار...» نامگذاری کرد. البته سرمربیگری تراکتور تنها مسئولیت بردیف نیست و او قرار است به عنوان مدیر فنی هم با تراکتور همکاری داشته باشد تا علاوه بر آماده‌سازی تیم بزرگسالان تراکتور برای حضور در لیگ بیست و دوم، در یک پروسه ۳ تا ۵ ساله روی تمامی فعالیت‌های فوتبالی تراکتور از سطح آکادمی، فوتبال پایه و فراهم‌سازی زیرساخت حرفه‌ای باشگاه نظارت داشته باشد. در این شرایط، باید دید حداقل برای یک فصل هم که شده، تراکتور سرمربی جدیدش را نگه می‌‌دارد یا خیر. چرا که از روزی که زمام امور تراکتور به زنوزی واگذار شد، فقدان ثبات روی نیمکت این تیم به اوج رسیده است. در تمامی دوران حضور او، تراکتور فصل را با یک مربی استارت زده، در میانه‌های فصل نفر دوم به نیمکت رسیده و فصل با سرمربی سوم یا بیشتر تمام شده است.


مربیان تراکتور در زمان زنوزی
تراکتور لیگ هفدهم را با مربیگری ارطغرل ساغلام به پایان رساند و قبل از شروع لیگ هجدهم بود که زنوزی به عنوان مالک این تیم فعالیت خود را آغاز کرد. این تیم لیگ هجدهم را جان توشاک مربی مشهور ولزی آغاز کرد ولی این سرمربی پیشین رئال مادرید تنها 6 بازی هدایت این تیم را برعهده داشت و با رفتنش از ایران، جای خود را به دستیارش محمد تقوی داد اما این مربی هم 9 بازی روی نیمکت تراکتور دوام آورد. تبریزی‌ها برای نیم فصل دوم سراغ جورج لیکنز رفتند و این سرمربی سابق تیم ملی بلژیک 15 بازی در تراکتور به مربیگری پرداخت. این تیم لیگ نوزدهم را هم با مربیگری مصطفی دنیزلی آغاز کرد ولی این سرمربی سابق تیم ملی ترکیه و پرسپولیس هم پس از 11 بازی از این تیم جدا شد. در ادامه در یک بازی احد شیخ‌لاری هدایت این تیم را برعهده داشت ولی در 18 بازی باقی مانده ساکت الهامی سرمربی این تیم شد که به قهرمانی جام حذفی تراکتور منجر شد. تراکتور لیگ بیستم را با مربیگری علیرضا منصوریان آغاز کرد ولی این سرمربی اسبق استقلال در 5 بازی روی نیمکت این تیم بود و بعد اخراج شد که حواشی زیادی را به وجود آورد. در ادامه مسعود شجاعی کاپیتان تراکتور در 10 بازی به عنوان مربی – بازیکن مسئولیت فنی این تیم را برعهده داشت ولی در نیم فصل دوم تراکتوری‌ها سراغ رسول خطیبی رفتند. با این حال، خطیبی تنها 9 بازی سرمربی بود و برای 6 بازی فیروز کریمی که مدیر فنی تراکتور شده بود، به جای او سرمربی شد. 48 ساعت پس از اتمام لیگ بیستم، تراکتور با معرفی فراز کمالوند تکلیف نیمکتش برای فصل بعد را مشخص کرد تا تبریزی‌ها بعد از یک دهه سراغ مردی بروند که آنها را به لیگ برتر آورده بود و البته جزو معدود کسانی بود که توانسته یک فصل کامل روی نیمکت این تیم دوام بیاورد، اما کمالوند بدون حتی یک بازی نشستن روی نیمکت تراکتور، این تیم را ترک کرد تا فیروز کریمی دوباره به این تیم برگردد. اما او که در بازی باقی مانده لیگ قهرمانان سرمربی تراکتور بود، در لیگ بیست و یکم فقط در 4 بازی سرمربی این تیم بود تا در ادامه جایش را به زوانمیر سولدو بدهد. این مربی کروات در 15 بازی باقی مانده روی نیمکت تراکتور نشست ولی با عدم نتیجه‌گیری جدا شد. در ادامه و برای یک بازی محمد نصرتی سرمربی موقت بود و در 10 بازی باقی مانده هم ساغلام برای دومین دوره هدایت این تیم را برعهده گرفت که به جدایی او منجر شد.


هر 4 ماه یک مربی
پنجم خرداد 1397 بود که این باشگاه به زنوزی واگذار شد. او در این مدت 13 سرمربی انتخاب کرده که فیروز کریمی در دو مقطع هدایت این تیم را برعهده داشته و بردیف هم چهاردهمین سرمربی تراکتور در 1560 روز مدیریت او است. این یعنی میانگین عمر مفید یک سرمربی تراکتور در این تقریباً 4 سال 120 روز است که 4ماه می‌شود. حالا باید دید بردیف که سابقه پیروزی بر بارسلونا را هم در کارنامه‌اش دارد، چه روزهایی را در این تیم پشت سر می‌‌گذارد.

خبـــر
بردیف و مورایس به ایران آمدند

​​​​​​​قربان بردیف که 29 خرداد به‌عنوان سرمربی جدید تراکتور معرفی شد، دیروز به همراه دستیاران خود وارد تهران شد و قرار است امروز راهی تبریز شود تا کارش را از ۱۵ تیر با سرخپوشان تبریزی آغاز کند. همچنین ژوزه مورایس پرتغالی و دستیار سابق ژوزه مورینیو که دوم تیر هدایت سپاهان را پذیرفت و قراردادی 3 ساله با طلایی‌پوشان اصفهانی امضا کرد، صبح دیروز وارد اصفهان شد تا چالش جدید خود را به‌صورت رسمی در ایران از سر بگیرد. قرار است تمرینات سپاهان از فردا زیر نظر کادر فنی جدید این تیم آغاز شود. گفتنی است پائولو سانتوس دروازه بان سابق پورتو و تیم ملی پرتغال به عنوان مربی دروازه بان های سپاهان معرفی شد.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی