اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
شهردار تهران:

پرونده‌های حقوقی به ارزش ۱۶ هزار میلیارد تومان به نفع شهرداری خاتمه یافت

پرونده‌های حقوقی به ارزش ۱۶ هزار میلیارد تومان به نفع شهرداری خاتمه یافت

به گزارش ایران آنلاین،شهردار تهران گفت: با صیانت و دفاع از پرونده‌های حقوقی شهرداری تهران، پرونده‌های به ارزش ۱۶ هزار میلیارد تومان در محاکم به نفع شهرداری خاتمه یافت.

 علی رضا زاکانی روز شنبه با حضور در هفتاد و پنجمین جلسه شورای شهر تهران درباره حضور ۱۰ ماهه خود در شهرداری تهران و برخی رویدادهای شهرداری گزارشی ارائه کرد.

وی گفت: دیدگاهی را در شهر تهران دنبال می‌کنیم که بر اساس آن همایش سرمایه گذاری در برج میلاد برگزار می‌شود و در پارک گفتگو نیز زمینه و شرایط آن ایجاد خواهد شد.

وی افزود: این همایش در خصوص مشارکت و آینده شهر تهران است که با حضور فعالان عرصه های اقتصادی برگزار خواهد شد.

زاکانی با اینکه ۱۰ ماه در شهرداری تهران حضور داشته است، عنوان کرد: در مدت گذشته ۱۶ هزار میلیارد تومان در محاکم به نفع شهرداری با صیانت و دفاع حقوقی از پرونده‌ها به نفع شهرداری خاتمه یافت.

وی ادامه داد: همچنین بالغ بر ۷ هزار میلیارد تومان در مشارکت‌های که از گذشته مانده بود، امکان سرمایه‌گذاری به شهر تهران بازگشت.

زاکانی ادامه داد: خدمت، مشارکت و پیشرفت در شهرداری مورد توجه است و در افق بلندمدت ۱۰ ساله چشم اندازهایی برای تهران ترسیم شده است.

شهردار تهران گفت: ایجاد ۳۲۵ ایستگاه مترو و همچنین ایجاد ایستگاه‌های بی آرتی به منظور نوسازی شهر هدف‌گذاری شده است که می‌توان از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه کاربردی شهر تهران یاد کرد.

زاکانی ادامه داد: در ۱۱ خط ۳۲۵ ایستگاه داریم که در محدوده شهری قرار دارد. از این تعداد ایستگاه تا امروز ۱۴۳ ایستگاه فعال است.

شهردار تهران افزود: از ماه ها قبل برنامه ریزی را آغاز کردیم و تا شعاع حداکثر ۸۰۰ متر پیرامون آن پارسل ها و سلول ها را هدف گذاری و برنامه ریزی کردیم. 

به گفته وی، در منطقه هفت حداقل سه ایستگاه واضح و مشخص است و در هفته جاری در کمیسیون ماده پنج بررسی می شود و در نگاه بلند مدت توسعه شهر را بر مدار درست خواهیم داشت.

زاکانی با بیان اینکه پیش از سال ۴۸ توسعه تهران شمالی جنوبی و پس از آن شرقی، غربی بود، اظهار داشت: این طرح اقدامی بزرگ در شهر است که ابعاد بسیار بزرگی دارد؛ به اندازه ای که ۴۹.۲ درصد پارسل های شهر تهران را در برخواهد گرفت.

وی افزود: اگر ایستگاه های بی آرتی موثر را نیز وارد مدار بررسی و کارکردی قرار دهیم ۶۲.۲ درصد مساحت کل شهر را شامل خواهد شد که شاید بزرگترین کلان پروژه ای باشد که در دستور کار ماست.

وی افزود: هدف اول بازپیرایی شهر بر اساس نیازهای مردم و هدف دوم ایمنی شهر است. از ۱۲ هزار هکتار بافت فرسوده و ناپایدار آسیب می بینیم که رهایی از آن جز نوسازی گسترده و فنی میسر نیست.

شهردار تهران با بیان اینکه به طور متوسط ۹ هزار و ۵۰۰ قدم در شهر راه می رویم، یادآور شد: این میانگین در دنیا ۱۳ هزار قدم است.

وی با تأکید بر معماری ایرانی-اسلامی و ایجاد هویت جدید با توجه به این نوع معماری، خاطرنشان کرد: هویت جدیدی برای شهر با این اقدام ایجاد خواهد شد.

زاکانی تأکید کرد: کسب منابع برای توسعه زیرساخت های شهری نیز یکی دیگر از اهداف است. در شهر ما از ۲۵۳ کیلومتر مترو برخورداریم اما در خط ۸، ۹، ۱۱ در ابتدای مسیر هستیم. 

وی افزود: ۷۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل خطوط هفتگانه نیاز داریم و برای سه خطی که در آغاز هستیم ۲۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با بیان اینکه اگر منابع تأمین شود می توان تکمیل خطوط را به پنج سال تقلیل داد، گفت: این بزرگترین پروژه کالبدی شهر ما به شمار می رود. 

زاکانی تأکید کرد: بر هم انباشتگی مسائل به گونه ای است که اگر مشارکت مردم را جلب نکنیم مشکلات برطرف نخواهد شد و جز تکیه به مردم و توجه به دانش و علم و بهره مندی از ظرفیت های علمی و دانشی شهر نمی توانیم بار شهر را برداریم.

مسکن بزرگترین مشکل مردم تهران

شهردار تهران بابیان اینکه یک میلیون مسکن برای خانوارهای موجود نیاز داریم، گفت: برای ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر سه میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن نیازمندیم که یک میلیون واحد کمبود شهر است.

شهردار تهران افزود: ۵۱ درصد جمعیت اجاره نشین هستند و در حوزه تملکی و استیجاری با موضوع گرانی مواجه هستیم؛ در این راستا اقدام کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را دنبال می کنیم که در کوتاه مدت به دولت در حوزه استیجاری و تمدید خودکار قراردادها کمک می کنیم و شرایط نظارت وزارت راه و شهرسازی را فراهم می کنیم.

۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران

شهردار تهران با بیان اینکه ارائه مساعدت در حوزه استیجاری خواهیم داشت، عنوان کرد: ۳۰۰ هزار واحد مسکن خالی در تهران به ویژه در شمال شهر داریم و حق و حقوق مردم را در این حوزه مورد صیانت قرار خواهیم داد و وارد چرخه استفاده خواهیم کرد.

زاکانی با بیان اینکه کاهش زمان صدور پروانه برای تسریع در ساخت نیز مورد توجه است، افزود: به طور میانگین مدت زمان صدور پروانه ۳۶۰ روز است که وعده داده بودیم به کمتر از ۲ ماه برسد که در برخی مناطق ۲ ماه و در برخی مناطق پنج ماه است.

وی ادامه داد: اگر کمیسیون ماده هفت و بحث نما مورد توجه قرار بگیرد وعده کمتر از ۲ ماه محقق خواهد شد.


انتهای پیام/


 

کپی