اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
رئیس مرکز بهداشت زاهدان عنوان کرد:

مدافعان سلامت آماده خدمت‌رسانی به زائران سرزمین وحی

مدافعان سلامت آماده خدمت‌رسانی به زائران سرزمین وحی
محمد شکوهی فر خبرنگار

کارشناسان واحد مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت زاهدان آماده خدمت‌رسانی به زائران سرزمین وحی هستند.

به گزارش ایران آنلاین، رئیس مرکز بهداشت زاهدان در این باره گفت: با برقراری مجدد مراسم معنوی حج در سال جاری، هماهنگی‌های لازم فی‌مابین دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و سازمان حج و زیارت مبنی بر استقرار شبانه‌روزی کارشناسان این مرکز در پایانه مرزی فرودگاه، اقدامات آموزشی – بهداشتی لازم به زائران سرزمین وحی صورت خواهد گرفت.
سیدمحمود فاطمی تصریح کرد: کارشناسان واحد مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت زاهدان مستقر در فرودگاه در شیفت‌های مختلف اقدام به آموزش، مراقبت و بررسی دقیق مدارک بهداشتی زائران از جمله گزارش واکسیناسیون کرونا (تست منفی پی. سی. آر)، مننژیت و فلج اطفال می‌کنند.
رئیس مرکز بهداشت زاهدان با اعلام اینکه این تیم‌ها تا آخرین پرواز خروجی از زاهدان به مقصد سرزمین وحی در فرودگاه مستقر خواهند بود، درباره اتخاذ تدابیر بهداشتی برای ورود زائران پاکستانی به کشور از مبادی مرزی این استان با توجه به نزدیک بودن ماه‌های محرم و صفر نیز گفت: اقدامات لازم برای استقرار کارکنان مرکز بهداشت زاهدان در مبادی مرزی استان برای ارائه خدمات بهداشتی – درمانی به زائران اندشیده شد و مشکلی از این نظر داریم.

وی در ادامه با اشاره به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نیز افزود: با توجه به شباهت علائم این بیماری با بیماری کرونا توصیه می شود که شهروندان در صورت مشاهده علائم شبه‌سرماخوردگی فورا به پزشک مراجعه کرده و از خوددرمانی خودسرانه پرهیز کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه این بیماری مشترک بین دام و انسان است، تصریح کرد: از آنجایی که این بیماری کشنده از دام به انسان منتقل می‌شود و با توجه به اینکه در آستانه عید قربان داریم، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، شبکه دامپزشکی، مرکز بهداشت، شهرداری و ... در ایام عید قربان ضمن بازدید از میادین و مراکز عرضه دام ها، نسب به آموزش راهکارهای پیشگیری از انتقال این بیماری و نظارت دقیق بر روند ذبح دام ها اقدام خواهد شد. 

رئیس مرکز بهداشت زاهدان با اشاره به اینکه بیماری ویروسی تب کریمه کنگو از طریق گزش انسان و دام توسط کنه انتقال می یابد، از شهروندان خواست در خرید گوشت دقت کنند و تنها از طریق مراکز معتبر نسبت به خرید گوشت مورد تایید سازمان دامپزشکی اقدام کنند؛ ضمنا گوشت خریداری شده نیز حتما باید به مدت 24 ساعت در یخچال بماند و سپس با دستکش و به صورت کاملا بهداشتی قطعه بندی و سپس مصرف شود.

کپی