اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
در آیین وداع با مادر ژاپنی شهید بابایی؛

خزعلی: سبا بابایی نماد و الگویی از ایثار زنان در دفاع مقدس است

خزعلی: سبا بابایی نماد و الگویی از ایثار زنان در دفاع مقدس است

به گزارش ایران آنلاین،معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه مرحومه سبا بابایی، خدا را و خدا هم او را انتخاب کرد، گفت: مرحومه سبا بابایی مراحل متعددی از ایثار را با هجرت از کشور خود، تقدیم جگر گوشه‌اش و ایستادگی و مجاهدت در همه صحنه‌هایی که دین به آن نیاز داشت، پشت سر گذاشت.

 انسیه خزعلی عصر شنبه در آیین وداع با پیکر سبا بابایی (کونیکو یامامورا) مادر ژاپنی شهید «محمد بابایی» که در معراج شهدای تهران با حضور بستگان وی، تیم ملی فدراسیون پاراتیراندازی جانبازان و معلولان و جمعی از مردم شهید پرور برگزار شد، اظهار کرد: مرحومه بابایی با تمام وجود در خط پیشگامی و پیشرانی در مسیر اسلام حرکت کرد و مشوق بسیاری از خانواده شهدا بود، خوشا بحالش که خداوند او را انتخاب کرد.

وی با یادآوری از مادر شهیدی که فرزندانش در دفاع مقدس شهید شده بودند و نگران ناراحتی امام بود، ادامه داد: زنان کارهای دشوار را انجام دادند و دیده نشدند. سربازان گمنامی بودند که با تمام وجودشان از عاطفه، احساس، زندگی و هستی خود با تقدیم شهدا گذشتند؛ چه مادران و چه همسران و فرزندان شهدا که مشکلات بسیاری را تحمل کردند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: مادران شهدا دل خود را کندند و با خدا پیوند زدند و اگر اینها نبودند، حرکت جنگ، دفاع از حرم، امنیت و مرزهای ما حفظ نشده بود. باید قدردان این وجودهای پاک باشیم که یک عمر شهید زندگی کردند.

خزعلی در مورد مادر ژاپنی شهید بابایی خاطرنشان کرد: خداوند راهگشای این مادر شهید بود؛ او پرچمدار صلح و دوستی بود و در امور خیر و مدرسه‌سازی پیشقدم شد. وی سختی‌ها و رنج ها را در زندگی تحمل کرد تا دیگران در آسایش باشند. در این مسیر مرزها، فاصله‌ها و محدودیت‌ها هم معنای خود را از دست  می دهد آن هنگام که روح الهی شده و با ملکوت پیوند می‌خورد.

وی افزود: این افراد، لذت‌هایی را احساس می‌کنند و می‌چشند که مردم مادی مسلک متوجه نمی‌شوند و با تقدیم فرزندان خود در راه خدا چنان اوج می گیرند که شاید این لذت برای سایرین قابل درک نباشد.

آیین تشییع پیکر این مادر شهید روز یکشنبه -۱۲ تیرماه- از ساعت ۱۰ صبح از مقابل مسجد انصار الحسین(ع) در خیابان پنجم نیرو هوایی برگزار می‌شود. سپس پیکر این بانوی ماجده و مؤمنه پس از تشییع، در قطعه ۴۵ بهشت زهرا (ص) به خاک سپرده می‌شود.

سبا بابایی که از چندی قبل به علت ضایعه تنفسی در بیمارستان خاتم الانبیا بستری بود، روز جمعه گذشته دار فانی را وداع گفت. 

«کونیکو یامامورا» پس از ازدواج نام خود را به (سبا بابایی) تغییر داد.

کتاب مهاجر سرزمین آفتاب روایت زندگی سبا بابایی بارها و بارها تجدید چاپ شده است. این کتاب علاوه بر زندگی او، به مسلمان شدن و شهادت فرزنش محمد بابایی نیز می‌پردازد.

«کونیکو یامامورا» (سبا بابایی) به عنوان سرپرست نمادین کاروان ایران در پارالمپیک ۲۰۲۰ راهی مسابقات شده بود.

او تنها مادر شهید دفاع مقدس با اصالت ژاپنی است. فرزند شهیدش جوان ۱۹ ساله‌ای بود که هم در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های زیادی داشت و هم در زمان جنگ تحمیلی با وجود سن کم، راهی جبهه‌ها شد تا از اسلام و ایران دفاع کند که در عملیات والفجر یک، در منطقه فکه به شهادت رسید.


انتهای پیام/ 

کپی