اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

بدعهدی آمریکا در خصوص انتقال گاز مصر به لبنان

بدعهدی آمریکا در خصوص انتقال گاز مصر به لبنان

به گزارش ایران آنلاین،درحالی که پیشتر مقامات آمریکایی مدعی بودند که تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات سوخت لبنان انجام خواهند داد، اما برخی منابع خبری شنبه شب از مانع تراشی دوباره دولت واشنگتن در انتقال گاز مصر به لبنان خبر دادند.

به نقل از تارنمای شبکه "المنار" لبنان، پس از امضای قرارداد گازی لبنان و مصر، منابعی از وزارت نیروی لبنان به این شبکه رسانه‌ای لبنانی گفته‌اند: آمریکایی ها آنچه را که قبلا با آنها توافق شده بود، زیر پا گذاشته‌اند.

«دورتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت که ید طولایی در دخالت در امور داخلی لبنان دارد، امضای توافق انتقال گاز مصر به لبنان را به «ولید فیاض» وزیر انرژی این کشور تبریک گفت.

برخی منابع در وزارت انرژی لبنان به المنار گفته‌اند که سفیر ایالات متحده به به فیاض گفته است که آن‌ها توافقنامه گازی امضا شده با مصر را به لحاظ حقوقی بررسی خواهند کرد تا اطمینان حاصل شود که شرکت‌ها و موسسات مربوطه در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار ندارند.

سفیر آمریکا در بیروت همچنین گفته است که لبنان بایستی پیش از ورود به موضوع تأمین مالی، اصلاحاتی را انجام بود.

اما به گفته برخی منابع، این درخواست آمریکا از دولت بیروت بر خلاف آن چیزی است که قبلا با آمریکا توافق شده و قرار بود لبنان ابتدا به تأمین مالی [برای انتقال گاز مصر به لبنان] دست پیدا کرده و سپس دست به اصلاحات بزند.

براساس گزارش این منابع، از جمله اصلاحاتی که دولت باید انجام دهد، تصمیم روشن دولت بیروت درباره افزایش تعرفه برق است.

به گفته این منابع، این کار برای آن صورت گرفته تا اطمینان حاصل شود که بدهی وزارت و شرکت برق از طریق درآمدهای حاصل از عوارض مسترد خواهد شد.

توافقنامه صادرات سالانه بیش از ۷۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی مصر به لبنان ۳۱ خردادماه سال جاری از طریق خاک سوریه، به امضای مقامات سه کشور رسید.

در مراسمی که به میزبانی شهر بیروت، پایتخت لبنان برگزار شد، مقامات این کشور یک توافقنامه سه جانبه برای واردات گاز طبیعی با مقامات مصر و سوریه به امضا رساندند.

بر اساس این توافقنامه، لبنان برای ۱۰ سال آینده سالانه ۷۲۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی را از مصر و از طریق خط لوله میان دو کشور با عبور از خاک سوریه وارد می کند به امید این که از بحران قطعی برق خود بکاهد.

فیاض همچنین تاکید کرد که دولت آمریکا به دولت لبنان قول اعطای ضمانت نامه های کتبی داده مبنی بر این که مصر را از «قانون سزار» برای اعمال تحریم علیه طرف های دارای همکاری با دولت سوریه مستثنی کند.


انتهای پیام/ 

کپی