اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

برخی مسئولان در گفت و گو با ایران آنلاین عنوان کردند:

غلبه بر بحران کم آبی سمنان با مدیریت مصرف

غلبه بر بحران کم آبی سمنان با مدیریت مصرف
حسن یزدانی خبرنگار

به دنبال خشکسالی‌های اخیر و افت بارش‌های جوی که منجر به بحران کم‌آبی در اغلب مناطق کشور از جمله استان سمنان شده، مدیرعامل آبفای این استان، تنها راه عبور از تابستان بدون قطعی آب را صرفه‌جویی و اصلاح الگوی مصرف عنوان کرد.

به گزارش ایران آنلاین، استان سمنان با اقلیم خشک به عنوان یکی از استان‌های کم باران کشور که بیش از 90 درصد وسعت آن در منطقه کویری قرار دارد، این روزها به شدت با معضل کم‌آبی و تنش آّبی دست و پنجه نرم می‌کند.
به گفته رئیس جهاد کشاورزی استان سمنان، وضعیت آبی این استان کاملاً شکننده است و باید بر مدیریت مصرف آب در تمام بخش‌ها از جمله بخش کشاورزی که حیات آن بدون آب ناممکن است، تأکید کنیم.

محمدرضا قاسمی در گفت و گو با ایران آنلاین با اشاره اینکه بخش کشاورزی، مصرف‌کننده افزون بر 80 درصد از آب تولیدی در استان سمنان است، خروج از کشاورزی سنتی و تجهیز مزارع به سیستم نوین آبیاری را از عوامل مهم در جلوگیری از هدررفت آب در بخش کشاورزی دانست و گفت: بیش از 198 هزار هکتار از وسعت استان سمنان را اراضی کشاورزی تشکیل داده که این میزان وسعت نشان از ضرورت مدیریت منابع آبی در بخش کشاوزری با توجه به اقلیم خشک استان دارد که توسعه سیستم نوین آبیاری از جمله آنهاست؛ بر همین اساس، اکنون بیش از 35 هزار هکتار از  اراضی استان با آبیاری سنتی وداع کرده اند که باید تلاش کنیم با جذب اعتبارات لازم و مشارکت فعال کشاورزان و بهره‌برداران تمام مزارع استان را به فناوری‌های نوین آبیاری تجهیز کنیم.
وی، تغییر الگوی کشت، تجهیز مزارع به چاه‌های هوشمند و ارائه بسته‌های تشویقی از سوی شرکت آبفای استان به مشترکان کم مصرف بخش کشاورزی را از دیگر راهکارهای مهم در مدیریت مصرف آب عنوان کرد و افزود: توسعه کشت مکانیزه، تغییر الگوی کشت و جایگزین کردن محصولات کم آب بر مانند پسته و محصولات گلخانه‌ای در استان کم‌آب سمنان با توجیه و مشارکت کشاورزان دنبال می‌شود؛ همچنین اکنون بیش از 95 درصد چاه های استان سمنان به کنتور هوشمند تجهیز شده است که در نوع خود کار اثربخشی است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان نیز در گفت و گو با ایران آنلاین میزان تولید آب در این استان را یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد که از این رقم ۸۰۰ هزار مترمکعب از آب‌های زیرزمینی و بقیه از آب‌های سطحی تامین می‌شود.
محمد طاهری با بیان اینکه برای عبور از تابستان بدون قطعی آب نیازمند صرفه جویی در مصرف آب از سوی تمام مشترکان هستیم، بر نقش رسانه‌ها و نهادهای فرهنگی در اصلاح الگوی مصرف و نهادیه کردن فرهنگ صحیح مصرف آب تأکید کرد و گفت: اگر شهروندان تنها 20 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنند، تابستان گرم را بدون جیره‌بندی و قطعی آب سپری خواهیم کرد.
محمد طاهری با اشاره به اینکه میانگین بارش استان از ابتدای سال آبی تاکنون(مهر ۱۴۰۰ تا پایان خرداد ۱۴۰۱)  نسبت به مدت مشابه در بلندمدت حدود 50 درصد کاهش داشته است، تنش آبی در این استان را مسأله‌ای جدی دانست و افزود: اینکه خروجی آب چشمه روزیه سمنان از ۵۴۰ لیتر بر ثانیه در سال 1400 به ۳۴۵ لیتر در ثانیه و ورودی آب چشمه گل رود از منابع آب شهر سمنان از 160 به 110 لیتر بر ثانیه در سال جاری کاهش یافته، زنگ هشداری مبنی بر تأیید افت منابع آبی استان است که بر ضرورت مصرف بهینه آب از سوی تمام مشترکان صحه می‌گذارد.
این مسئول، نیاز آب آشامیدنی استان سمنان را ۹۸۵ لیتر بر ثانیه دانست و گفت: این در حالی است که ظرفیت تامین آب استان ۸۳۰ لیتر بر ثانیه است.
وی در ادامه عبور از بحران تنش آبی را یک وظیفه همگانی دانست و از مشترکان خانگی خواست با انجام یک سری اقدامات و راهکارهای ساده همچون نصب سایبان برای کولرهای آبی، استفاده از ماشین لباسشویی و ظرفشویی در خارج از ساعات پیک مصرف و خودداری از باز ماندن یکسره شیر آب هنگام شست و شو و ... یاریگر شرکت آبفا باشند تا بتوانیم از تابستان به راحتی عبور کنیم.
وی در ادامه فرسودگی شبکه توزیع و انتقال آب را از مشکلات شرکت آبفا دانست و با بیان اینکه نیازمند اصلاح سالانه حداقل 100کیلومتر شبکه توزیع آب در این استان هستیم، کمبود اعتبار را از دلایل کندی اصلاح شبکه آب در استان دانست و گفت: اکنون تنها می‌توانیم سالانه 50 کیلومتر از شبکه آبی استان را اصلاح و بازسازی کنیم که امیدواریم با تخصیص اعتبارات مورد نیاز این روند تسریع شود.
مدیرعامل شرکت آبفای استان سمنان در ادامه با بیان اینکه همه ما باید در صیانت و استفاده درست از منابع آبی به عنوان مهمترین عنصر هستی، احساس مسئولیت اجتماعی داشته باشیم از رسانه‌ها خواست با اطلاع‌رسانی گسترده و آگاهی‌بخشی مردم از وضعیت منابع آبی استان آنها را نسبت به حفظ و استفاده درست از منابع آبی حساس کنند.

کپی