اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

برگزاری همایش جانبازان شیمیایی سراسر کشور

برگزاری همایش جانبازان شیمیایی سراسر کشور

همایش جانبازان شیمیایی سراسر کشور به مناسبت سالروز بمباران شیمیایی سردشت و روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی روز پنج‌شنبه نهم تیرماه در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش ایران آنلاین دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این همایش با اشاره به موضوع نقض حقوق بشر در جهان، گفت: کشورهای غربی، حتی حقوق بشر با تعریف مادی را به درستی رعایت نکردند، انسان مادی برای خود اصولی وضع کرده است که حمله شیمیایی را برای خود و جامعه جهانی حرام می‌داند و در دوره‌ای حمله شیمیایی به ایران رخ داد که این کنوانسیون‌ها وجود داشتند و علی‌رغم آن صدام از سلاح‌های شیمایی علیه ایران استفاده کرد.

معاون رئیس جمهور افزود: در همان ایام کارشناسان بین‌المللی به دعوت ایران در منطقه حاضر شدند، نمونه‌برداری کردند، جنایات صدام اثبات شد اما هیچ عمل و اقدامی و کمترین برخوردی با جنایت‌های صدام نشد اما وقتی صدام به کویت حمله کرد، آن‌ها صدام را تهدید و مجازات کردند و حساب‌های بانکی صدام را بستند. اما در مورد جنایت‌هایی که در ایران شد و در حالی که سازمان‌ها و شرکت‌های تأمین کننده سلاح‌های شیمیایی، مجروحان و شهدای شیمیایی و مردم آسیب دیده کاملاً مشخص هستند با گذشت چهل سال هیچ اقدامی انجام ندادند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خطاب به جانبازان شیمایی حاضر در این همایش، گفت: شما نماد عزت و ایستادگی ملت ایران و علت پیروزی‌های کشور هستید. شما با وجود سختی‌هایی که به لحاظ جسمی کشیدید در مسیر اسلام ایستاده‌اید و از آرمان‌ها کوتاه نیامده‌اید. یکی از جانبازان شیمیایی در دیداری که در کرمان داشتم تأکید می‌کرد با اینکه نفس ما تنگ است اما آن را به آرمان‌های انقلاب اسلامی هدیه می‌کنیم.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: این تحمل و این همراهی باعث برکت است و منجر به این می‌شود که مشکلات کنار برود. خداوند رحمان کمک کنند که ما در مقابل دشمنان به پیروزی برسیم. آن چه باعث پیروزی ما در برابر کثرت دشمنان شده است لطف الهی است و رحمت الهی و ایستادگی و شکر ملت ایران و در صدر آن خانواده جانبازان به ویژه جانبازان شیمیایی باعث خیر و برکت می‌شوند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اقدامات و خدمات دولت و مجلس برای خدمت‌گزاری به مردم گفت: با وجود اقداماتی که انجام شده است اما شرایط اقتصادی مناسب نیست و برای همین این تلاش‌ها دیده نمی‌شود. امیدواریم با تلاش دولت و مجلس در عرصه‌های مختلف باعث بهبودی وضعیت کشور شویم. در بنیاد شهید و امور ایثارگران برنامه‌های اجرا شده را اعلام خواهیم کرد و بر اساس فرمایش رئیس جمهور محترم سعی می‌کنیم از افعال ماضی استفاده کنیم و برنامه‌ها و خدماتی را که انجام شده است را اعلام کنیم.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی در پایان از آستان قدس رضوی خواست زمینه حضور خانواده جانبازان شیمیایی در مشهد مقدس و زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) را فراهم کند.
حجت الاسلام والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی در این همایش با اشاره به نقض حقوق بشر توسط کشورهای غربی در ایران، گفت: آیا کشورهای غربی مثل آلمان که سلاح شیمیایی در اختیار صدام قرار دادند نمی‌دانستند که صدام این سلاح‌های شیمیایی را برای چه می‌خواهد؟ آن‌ها این سلاح‌ها را برای کشتن و مجروح کردن انسان‌های بی‌گناه در اختیار صدام قرار دادند. در این کشورها جنایت و آدم کشی از گذشته تاکنون موج می‌زند و تاریخ و تمدن آنها بر اساس انسان‌کشی و نسل‌کشی بوده است و جز ظلم و جنایت چیزی از خودشان نشان ندادند.
تولیت آستان قدس رضوی در این همایش خطاب به جانبازان شیمیایی گفت: وجود شما جانبازان و حضور شما عزیزان رسوا کننده تمدن غربی است. مقام شما عزیران بالا است و سختی‌ها و دشواری‌هایی و فشاری که بر خانواده‌های شما وجود دارد قابل درک نیست. فشارهای مصدومیت شیمیایی که بر شما و خانواده‌های شما وجود دارد طاقت‌فرسا است و ما نمی‌توانیم شرایط شما را درک کنیم اما پیامبر اکرم (ص) به شما جانبازان بشارت داده‌اند و هر سختی که بر شما وارد می‌شود به کمال شما جانبازان عزیز افزوده خواهد شد.
در این مراسم «سید کمال لوح موسوی» دبیر کل جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی ضمن خیر مقدم بخشی از فعالیت‌های صورت گرفته در مورد جانبازان شیمیایی را تشریح کرد.
در این همایش از ۱۰ خانواده شهیدان شیمیایی «بریری»، «فیض اردکانی»، «فرهانی»، «سقرلو»، «رست»، «کاوه»، «پای خسته»، «قایینی»، «شکری» و «دوستدار» و جانبازان شیمیایی «علی جلالی فرهانی»، «محمد باقرزاده»، «علی صلاحی»، «علی حسنی»، «قاسم حسنی»، «آخرتی»، «سید اسماعیل حسینی» و آزاده سرافراز شیمیایی «نعمت حسنی» با اهدای لوح سپاس تجلیل به عمل آمد.
در این همایش ۲۳۰ جانباز شیمیایی در یک اردوی سه روزه شرکت کردند که برگزاری همایش، زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و برگزاری کارگروه‌های تخصصی از جمله برنامه‌های این همایش بود.

انتهای پیام/

 

 

 

 

کپی