اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

کاخ سفید: نیازی به تماس با روسیه در مورد تغییر موضع ناتو نیست

کاخ سفید: نیازی به تماس با روسیه در مورد تغییر موضع ناتو نیست

به گزارش ایران آنلاین، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد نیازی به تماس با روسیه در مورد تغییرات فعلی در موضع ناتو وجود ندارد.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: در مورد این تغییرات هیچ ارتباطی با مسکو نبوده است و الزامی هم برای انجام آن وجود ندارد. اکثریت این تغییرات، استقرار دوره ای نیروها است.

کربی در پاسخ به این سوال که آیا ناتو بر اساس توافقات موجود موظف است روسیه را در مورد چنین تغییراتی مطلع کند؟ گفت: من از هیچ الزامی برای اطلاع روس ها اطلاع ندارم.

وی ادامه داد: طی چند ماه گذشته ما نیروهای خود را بصورت دوره ای و موقت از ۸۰ هزار به ۱۰۰ هزار نیرو در اروپا افزایش دادیم و هیچ نیازی به اطلاع رسانی به روس ها وجود ندارد.

این مقام کاخ سفید ادامه داد: ما این تصمیمات را به صورت علنی اعلام کردیم و هم اکنون نیز این تصمیمات را به صورت علنی اعلام خواهیم کرد.

رهبران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه به طور رسمی از سوئد و فنلاند برای پیوستن به این ائتلاف دعوت به عمل آوردند.

این دعوت پس از پایان مخالفت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با عضویت این دو کشور در این ائتلاف نظامی غربی، صادر شد.

سران ناتو در این نشست با انتشار بیانیه ای تاکید کردند: روسیه تهدیدی به شدت قابل توجه و مستقیم برای امنیت متحدان و صلح و ثبات در منطقه اروپا- آتلانتیک است.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز  طی کنفرانسی خبری گفت، رهبران این ائتلاف توافق کردند که مفاهیم راهبردی ناتو تغییر کند.

وی با بیان اینکه سران ناتو با دیدگاه راهبردی جدید این ائتلاف موافقت کرده اند، تاکید کرد که سران این ائتلاف نظامی در زمینه حمایت از سیستم های بازدارنده برای انطباق با واقعیت جدید امنیتی در اروپا تصمیم گرفته اند و به تامین کمک‌های نظامی و مالی برای اوکراین ادامه خواهیم داد.

نشست ناتو از روز چهارشنبه هشتم تیرماه ۱۴۰۱ (۲۹ ژوئن ۲۰۲۲) تا نهم تیرماه (۳۰ ژوئن )  در مادرید اسپانیا در حال برگزاری است.

/انتهای پیام

کپی