اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

الکاظمی پس از سفر به تهران و ریاض: عراق در اجرای سیاست خارجی متوازن موفق عمل کرده است

الکاظمی پس از سفر به تهران و ریاض: عراق در اجرای سیاست خارجی متوازن موفق عمل کرده است

به گزارش ایران آنلاین، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق در نشست کابینه این کشور نتایج و دستاوردهای سفر روز شنبه و یکشنبه هفته جاری به جمهوری اسلامی ایران و عربستان و نیز برخی پرونده های داخلی و خارجی را تشریح کرد و گفت که بغداد در اجرا و تحقق سیاست خارجی متوازن و گسترش روابط با همسایگان موفق عمل کرده است.

به نقل از تارنمای اطلاع رسانی دفتر نخست وزیری عراق، الکاظمی در این نشست به اظهار نظر در باره پرونده آب و انرژی و سفر خود به ایران و عربستان پرداخت و اظهار کرد که ما تعهدهایی داریم که باید آنها را اجرا و محقق کنیم، با وجود چالش‌های داخلی فراوان، از همان آغاز تشکیل این دولت در اجرای شعار سیاست خارجی متوازن موفق به احیاء روابط با همسایگان، کشورهای دوست و برادر شدیم.

وی افزود که «این دولت در شرایط فوق العاده تشکیل شد و در وضعیت استثنایی کار کرد و همچنان هم کار می‌کند و با همه این چالش ها که آسان هم نبود توانسته بسیاری از موانع و سختی ها را پشت سر بگذارد و ثابت کرد که دولت حرف و عمل است.

الکاظمی بیان کرد که دولت بر جنبه عملی مشکلات و نیازهای شهروندان عراقی تمرکز و در تحقق برخی از آنها موفق عمل کرد و رفع بخش دیگری از موانع و چالش ها به زمان بیشتری نیاز دارد.

وی درباره توافق با چین ادامه داد: چندی پیش سنگ بنای پروژه ساخت ۱۰۰۰ مدرسه در همه استان های عراق گذاشته شد که این نخستین مورد و بند در چارچوب توافق نامه عراق و چین است.

نخست وزیر عراق اظهار کرد: متأسفانه گاهی در برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی کمپین هایی با هدف شکست اراده دولت در اجرای وظایف و مسئولیت هایش راه اندازی می شود که ما با سکوت به آنها پاسخ می دهیم.

وی درعین حال، خاطرنشان کرد: این دولت تا تشکیل دولت آینده با قدرت کارها را به پیش می برد و انتظار داریم که گروه ها و احزاب سیاسی با تمام قوا برای تشکیل دولتی که نماینده آرمان‌های مردم عراق باشد، تلاش کنند تا بتواند چشم‌اندازی برای رفع مشکلات ارائه کند.

به هیچ محوری و ائتلافی نخواهیم پیوست

الکاظمی در خصوص روابط خارجی عراق، با بیان اینکه "برای ما منافع عراق را در درجه نخست قرار دارد و منافع عراق و ملت در اتخاذ سیاست متوازن و متعادلی که آن را در پیش گرفته ایم، محقق خواهد شد"، تاکید کرد: بنابراین ما به این سیاست ادامه می دهیم و به هیچ محور و ائتلافی نخواهیم پیوست.

وی اضافه کرد: در گذشته شکست‌ها، ناامیدی‌ها و جنگ‌های پوچ پیامدهای خود را بر مردم عراق گذاشت و آنچه اکنون ضرورت دارد این است که روابط خود را بر اساس منافع عراق و بر پایه حسن نیت با همه شرکای خود بازسازی کنیم و رویکرد ترس، انزوا و بی اعتمادی به دیگران جایگاهی در سیاست ما ندارد.

نخست وزیر عراق ادامه داد: مادام که با خود و دیگران آشتی نکنیم و از سیاست های پوچی که عراق را در گذشته به سمت انزوا، تنش و درگیری با کشورهای همسایه کشانده بود، گذر نکنیم تنها در گذشته خواهیم ماند و بخشی از گذشته خواهیم بود.

سفر به ایران و عربستان دستاوردهای خوبی داشت

وی در باره دستاورهای سفر این هفته خود به ایران و عربستان توضیح داد: این دو سفر نتایج و دستاوردهای خوبی داشت که در آن با مقام های تهران و ریاض درباره موضوع های مشترک از جمله پرونده سرمایه گذاری در عراق، اتصال برق و بسیاری از پروژه هایی که به نفع عراقی ها خواهد بود، گفت و گو شد.

الکاظمی ادامه داد که سفرش به ایران و عربستان در راستای اهمیت وجود ثبات و آرامش در منطقه صورت گرفت و عراق نقش خود را در برقراری ثبات در منطقه - که وجود آن به سود کشور ما خواهد بود- ایفا کرد.

وی گفت که در گفت و گو با مقام های ایرانی از آنها درخواست شد که وزیر نیرو به بغداد سفر کند تا در باره مساله آب و برق و همه مسایل این بخش با هدف حل و فصل آنها گفت و گو شود.

چالش های جهانی ناشی از بحران اوکراین

الکاظمی در ارتباط با مهمترین چالش بین المللی حال حاضر یعنی جنگ در اوکراین هم گفت که در مذاکرات خود با ایران عربستان در مورد چالش‌های جهانی ناشی از بحران اوکراین و پیامدهای آن بر امنیت غذایی و نحوه همکاری برای تأمین نیازهای خود گفت و گو کردیم که برادران ایرانی ما علاقه مندی خود را به موضوع نشان دادند.

وی افزود که عراق می کوشد بخشی از منطقه و ثبات آن باشد و با همه کشورها برای مقابله با پیامدهای جنگ اوکراین به ویژه  امنیت غذایی و انرژی همکاری می کند.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که دولت او شبانه روز تا تشکیل دولت جدید در عراق با جدیت و قدرت تمام برای غلبه بر چالش ها و مشکلات کار و کوشش خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

کپی