اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
علیرضا عصار در تازه‌ترین کنسرتش با مخاطبان خود دیدار کرد

از «قدسیان آسمان» تا روایت «خیابان خواب‌ها»

از «قدسیان آسمان» تا روایت «خیابان خواب‌ها»
ندا سیجانی

علیرضا عصار خواننده نام‌آشنای موسیقی پاپ، تازه‌ترین اجرای خود را در تهران برگزار کرد.

روزنامه ایران: کنسرتی در تاریخ‌های دوم و سوم تیرماه، که در دو سانس 18:45 و 22:15 در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران به اجرا درآمد. آخرین کنسرت این هنرمند، دی ماه 98 بود و حالا بعد از مدت‌ها دوری و فروکش کردن کرونا و در همهمه بازار گرم کنسرت‌های تابستانی، این برنامه را برای مخاطبان و علاقه‌مندانش برگزارکرد؛ کنسرتی که با اندکی تأخیر در ساعت 19 آغاز شد. ارکستر بزرگ و منظم علیرضا عصار متشکل از گروه‌های سازهای زهی و کر و دیگر سازهای خاص این ژانر از موسیقی بود که با لباس‌های یکدست مشکی بر روی صحنه‌ای با دکوری ساده و با حروف اول نام کوچک و بزرگ این خواننده مزین شده بود.


اما تازه‌ترین کنسرت علیرضا عصار، منتخبی از قطعات ماندگار و پرطرفدار او بود که طی این سال‌ها منتشر کرده. نکته قابل توجه درباره آثار این خواننده و آهنگساز در مقایسه با دیگر خوانندگان پاپ، انتخاب اشعار اوست که اغلب آنها برگرفته از فضای حاکم بر جامعه‌اش بوده و ردپای این نگاه دراکثریت آلبوم‌هایش مشاهده می‌شود مانند قطعاتی همچون محتسب، خیابان خواب‌ها، فتوای تاک و... چرا که تلاش دارد صدای مردم باشد و دغدغه اجتماعش را با زبان موسیقایی بیان کند. اتفاقی که در دیگر خوانندگان این ژانر از موسیقی کمتر مشاهده می‌شود.


مردمانی هستیم که دربزنگاه‌های مختلف، عیار واقعی‌مان را نشان دادیم
نخستین قطعه این کنسرت «قدسیان آسمان »نام داشت با مطلع «ای کاروان! ای کاروان! من دزد شبرو نیستم...» عصار بعد از اجرای این آهنگ، ضمن سلام و خوشامدگویی به حاضران در سالن، در جملاتی گفت: «بسیار خوشحالم که بعد از این همه سال فرصتی به‌وجود آمد تا بار دیگر در کنار شما مردم عزیز باشم و امیدوارم شب خوبی در کنار یکدیگر داشته باشیم.»در ادامه برنامه، قطعه «انسانم آرزوست» سروده حضرت مولانا و پس از آن ترانه عاشقانه «بوی بارون» با شعری از رضا عبدالهی اجراشد.ترانه ماندگار «عشق الهی» به آهنگسازی و خوانندگی علیرضا عصار، قطعه دیگری بود که با همخوانی حاضران در سالن به اجرا درآمد و مورد استقبال قرار گرفت.ترانه «پای تو تا ته دنیا هستم» اثر دیگری بود که عصار آن را از طرف خود و گروهش به کادر درمان تقدیم کرد و قبل از اجرای آن در جملاتی گفت: «وقتی سال 99 باخبر شدیم، بیماری‌ای با نام کرونا در جهان شیوع پیدا کرده، نمی‌دانستیم با چه اتفاق خطرناکی روبه‌رو می‌شویم و چه تأثیر عجیب و عمیقی در زندگی همه ما خواهد گذاشت. سال‌های بسیار سختی بود و از سوی دیگر این اتفاق ما را متوجه معنای واقعی واژگانی کرد که به‌طور روزمره استفاده می‌کردیم اما معنی واقعی آن را نمی‌دانستیم مانند در آغوش گرفتن کسی که دوستش داریم. از طرفی دیگر متأسفانه کارهایی که باید با سرعت بیشتری انجام می‌گرفت با تأخیراتی روبه‌رو شد و عزیزان بسیاری را با نسبت‌های دور و نزدیک از دست دادیم... ما مردمان خوبی هستیم البته ایرادهایی داشته‌ایم و منکر آن نیستیم اما در بزنگاه‌هایی مانند جنگ و این اتفاق، عیار واقعی‌مان را نشان دادیم.»


آهنگ معروف «ای عاشقان» اثر دیگری بود که با حضور دو هنرمند میهمان؛ ترگل خلیقی (نوازنده تار) و سهیل رجب همخوان این اجرا برگزار شد.در ادامه قطعات «نوجوونی»، «فتوای تاک»، «محتسب»، «جز عشق نمی‌خواهم» و همچنین قطعه «عاشق» که تیتراژ ابتدایی برنامه «یک یک» ویژه تحویل سال ۱۳۹۷ بود، اجرا شد.آخرین اجرای این کنسرت اختصاص داشت به ترانه «خیابان خواب‌ها» (دست‌ها را باز در شب‌های سرد‌ ها کنید ای کودکان دوره گرد/ مژدگانی ای خیابان خواب‌ها / می‌رسد ته‌مانده بشقاب‌ها...) که علیرضا عصار قبل از اجرای این کار در توضیحاتی گفت: این ترانه را تقدیم می‌کنم به هموطنانی که در کشوری با این ثروت متأسفانه تحت فشار اقتصادی هستند و از میکروفونی که شما و مردم در اختیارم قرار دادید این صدا را به گوش مسئولان می‌رسانم و امیدوارم روزی فرا برسد که نیازی به گفتن این صحبت‌ها نباشد. مجید برومند، مسعود همایونی، امیر شهابی، سهیل بیانی مهر، همایون نصیری و پویا نیکپور از نوازندگان این کنسرت بودند.از میهمانان شب دوم این برنامه هم می‌توان به امید نعمتی، علی اوجی و مستانه مهاجر اشاره کرد.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی