اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

درخواست رهبران مذهبی آمریکا از بایدن: به برجام برگرد

درخواست رهبران مذهبی آمریکا از بایدن: به برجام برگرد

به گزارش ایران آنلاین، جمعی از رهبران مذهبی آمریکا با انتشار بیانیه ای از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا خواستند به توافق هسته ای با ایران (برجام) بازگردد و تحریم‌ها علیه مردم ایران را لغو کند.

۲۵  رهبر مذهبی آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای  از جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور خواستند تا بازگشت سریع به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را دنبال کند.

این بیانیه به رهبری "کمیته دوستان قانونگذاری ملی" (FCNL) آماده شده و توسط ائتلاف گسترده ای از رهبران مذهبی و سران سازمان های مذهبی، از جمله رهبران پروتستان، کاتولیک، انجیلی و یهودی و همچنین روسای جوامع مختلف مسیحی و رئیس شورای ملی کلیساها امضا شده است.

در این بیانیه با ابراز نگرانی در خصوص برخی گزارش ها درباره مذاکرات وین برای بازگشت به برجام آمده است: ما قویاً از دولت بایدن می‌خواهیم که بر سر میز مذاکره بماند و برای صلح شجاعت عمل داشته باشد.

این بیانیه بر مزایای توافق هسته‌ای ایران از جمله ابزاری برای منع اشاعه هسته‌ای و اقدامی اخلاقی برای پایان دادن به رنج انسان ها ناشی از تحریم‌های گسترده تاکید کرده است.

در این بیانیه خطاب به بایدن و دولتش آمده است: "پیشرفت مستلزم مذاکره و مصالحه است، نه تهدید و ارعاب".

بریجت مویکس رئیس کمیته دوستان قانونگذاری ملی گفت: دولت بایدن باید فوری وارد عمل شود و از این فرصت استفاده کند زیرا افراد با ایمان و طرفداران صلح در سراسر آمریکا از بایدن می خواهند که دوباره به مسیر دیپلماسی متعهد شود و به توافق هسته ای ایران بپیوندد.

در بیانیه این رهبران مذهبی آمده است: ما همچنین از بایدن رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهیم تا از طریق لغو تحریم‌های اقتصادی که به زندگی روزمره مردم ایران  آسیب می رساند، برای گسترش رفاه آنها  اقدام کند.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شده بود و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند تا آمریکا تصمیم سیاسی خود را بگیرد.

دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماسی در قبال ایران و نیز تلاش برای بازگشت به برجام بوده، تاکنون نه تنها گامی در جهت نشان دادن حسن نیت خود برنداشته است بلکه در راستای سیاست‌های شکست خورده فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ حرکت کرده و در تازه‌ترین اقدام نیز نه تنها همسو با رژیم صهیونیستی به تلاش‌های ضد ایرانی سه کشور اروپایی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران پیوست بلکه تحریم‌هایی را علیه صنعت پتروشیمی ایران وضع کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز ۲۸ خرداد در مورد آخرین تحولات گفت وگو برای لغو تحریم‌ها تبادل نظر کردند. امیرعبداللهیان با قدردانی از تلاش‌های بورل برای رسیدن به توافق و انتقاد از اقدام‌های غیر سازنده و شتابزده آمریکا در صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و در پاسخ به درخواست تداوم مذاکرات گفت: تهران از مذاکره منطقی و مبتنی بر نتیجه همواره استقبال کرده است اما برای رسیدن به توافق خوب و پایدار ضروری است طرف مقابل رفتارهای دوگانه و متناقض خود را کنار بگذارد.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد: ما بعد از صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس، نشان دادیم که از حقوق ملت عقب نشینی نمی‌کنیم و اگر آمریکا بخواهد رفتار غیرسازنده خود را ادامه دهد، با پاسخ متناسب ما مواجه خواهد شد. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت وگوی تلفنی با ابراز تمایل برای تداوم ایفای نقش مثبت در رسیدن به توافق نهایی گفت: راه برون رفت از شرایط کنونی، پیگیری دیپلماسی و اجتناب از اقدام‌های غیر سازنده است.تا رسیدن به توافق در وین فاصله زیادی نداریم و اکنون نیز زمان آن است که گفت وگوها بار دیگر و با سرعت از سر گرفته و تلاش شود تا از افزایش تنش جلوگیری شود.

انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با انتشار تصویری در توئیتر از دیدار و رایزنی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در یک شام کاری درباره برجام خبر داد و نوشت:گفتگوی مفصلی درباره برجام و چشم‌اندازهای منطقه‌ای در خاورمیانه در سطح وسیع‌تر داشتیم.

/انتهای پیام
 

کپی