اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
واکنش دبیرکل به «ایران»درباره شایعه تغییر تاریخ مجمع کمیته ملی المپیک

سعیدی: انتخابات به تعویق نمی افتد

سعیدی: انتخابات به تعویق نمی افتد
مهری رنجبر

دو ماه مانده به برگزاری مجمع انتخابات کمیته ملی المپیک، زمزمه تعویق آن شنیده می‌شود. مجمع کمیته ملی المپیک که قرار بود بهمن سال قبل برگزار شود، به دلیل عدم برگزاری انتخابات یکسری از فدراسیون‌های المپیکی به 17 اسفند موکول شد.

روزنامه ایران:  روزهای نزدیک به مجمع، ورق برگشت و ایراد هیأت اجرایی به عدم تأیید آیین‌نامه کمیته ملی المپیک توسط مجمع و IOC، انتخابات را برای بار دوم به تعویق انداخت. با این تصمیم مجمع انتخاباتی جایش را به مجمع عمومی برای تأیید آیین‌نامه انتخابات داد. مجمع عمومی هم به برگزاری انتخابات بعد از بازی‌های آسیایی هانگژو رأی داد اما این بار تعویق بازی‌ها به دلیل انصراف چین میزبان، گره دیگری به برگزاری انتخابات زد. این‌بار3 خردادماه مجمع فوق‌العاده برگزار شد که اعضا برگزاری انتخابات بعد از بازی‌های کشورهای اسلامی در تاریخ 6 شهریورماه را تأیید کردند. حالا که دو ماه تا برگزاری انتخابات مانده، بازهم حرف از تعویق است و این بار به دلیل تعداد کم فدراسیون‌های المپیکی که با رئیس اداره نمی‌شوند و فعلاً سرپرست دارند. طبق تبصره ۲ ماده ۴ اساسنامه کمیته ملی المپیک، باید رأی اعضای المپیکی‌ها در مجمع بیشتر ازغیرالمپیکی‌ها باشد. 35 نفر عضو المپیکی مجمع کمیته ملی المپیک، شامل ۲۹ فدراسیون المپیکی به اضافه ۶ نماینده ورزشکاران هستند و ۲۸ عضو هم غیرالمپیکی. اما از جمع 29 فدراسیون المپیکی، فوتبال، دوچرخه سواری، ژیمناستیک و شمشیربازی با سرپرست اداره می‌شوند. وزنه‌برداری هم با تأیید ابطال انتخاباتش، علی مرادی رفت و سجاد انوشیروانی سرپرست شد تا جزو فدراسیون‌های بدون حق رأی باشد. بدمینتون هم سوم مردادماه با پایان دوره 4ساله ریاست محمدرضا پوریا به جمع فدراسیون‌های بدون رئیس اضافه می‌شود. انتخابات مجمع سوارکاری را هم وزارت ورزش تأیید نکرده تا فعلاً جزو فدراسیون‌های بدون رئیس محسوب شود. فدراسیون جودو هم که در تعلیق بسر می‌برد و برای حضور رئیس آن در مجمع باید تأییدیه IOC را داشته باشد. با یک حساب سرانگشتی و کم شدن این 8 فدراسیون از جمع 29 فدراسیون، تنها 21 فدراسیون المپیکی در مجمع انتخابات کمیته حق رأی دارند و با محاسبه 6 نماینده ورزشکاران بازهم آرای آنها 27 تایی می‌شود و تعدادشان از 28 عضو غیرالمپیکی کمتر است. از طرف دیگر مشخص نیست انتخابات فدراسیون‌ها تا قبل از مجمع کمیته برگزار شود یا نه؟ این قضیه ظاهراً گره برگزاری انتخابات کمیته را کورتر کرده و براساس شواهد و قرائن، شائبه تعویق انتخابات برای سومین بار وجود دارد.گرچه دبیرکل کمیته ملی المپیک، حرف دیگری می‌زند.


کیکاووس سعیدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار«ایران» هرگونه احتمال تعویق را رد کرد: «ما هیچ برنامه‌ای برای تعویق مجمع انتخابات کمیته ملی المپیک نداریم. خوشبختانه آیین‌نامه برگزاری انتخابات را هم ioc تأیید کرد و دوشنبه به دست ما رسید. ان‌شاءالله انتخابات طبق موازین تعیین شده 6 شهریور در چهارچوب مقرر برگزار می‌شود.» او حتی اداره 8 فدراسیون المپیکی با سرپرست و مشخص نبودن پروسه انتخابات آنها برای تعیین رؤسای شان تا قبل از مجمع کمیته و کمتر بودن تعداد المپیکی‌ها از غیرالمپیکی‌ها را دلیلی بر نداشتن وجاهت قانونی مجمع نمی‌داند: «ما طبق مصوبه مجمع و هیأت اجرایی، وظیفه داریم فرایند انتخابات را در تاریخ مقرر با تمرکز روی روند برگزاری انتخابات انجام دهیم. اینها موضوعی نیست که به آن فکر کنیم و اصل بر این است که انتخابات را 6 شهریور برگزار می‌کنیم. به هر حال اکثریت و اقلیت مجمع در زمان نزدیکی به انتخابات قطعیت پیدا می‌کند.ما هیچ برنامه‌ای برای تغییر زمان انتخابات یا تعویق نداریم و در دستور کارهم نیست.» کیکاووس سعیدی سفر هفته آینده سید رضا صالحی امیری و حمید سجادی به سوئیس را مختص مذاکره ژیمناستیک نمی‌داند: «رئیس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش و جوانان هفته آینده برای دیدار با توماس باخ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک به لوزان سوئیس می‌روند تا درباره موضوعات مختلف صحبت کنند که مشروح آن را به اطلاع مردم می‌رسانیم.»

انتهای پیام/

 

 

 

کپی