اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

سفیر روسیه: مسکو صادرات امن غلات اوکراین را تضمین می‌کند

سفیر روسیه: مسکو صادرات امن غلات اوکراین را تضمین می‌کند

به گزارش ایران آنلاین،واسیلی نبزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز سه‌شنبه (به وقت آمریکا) گفت که روسیه عبور امن کشتی‌ها برای صادرات غلات اوکراین را تضمین می‌کند اما کی‌یف باید بنادر خود را از مین پاکسازی کند.

به نقل از خبرگزاری تاس، نبزیا گفت: ما در بالاترین سطح ممکن تضمین‌هایی را ارائه کردیم و اکنون تصمیم گیری به عهده اوکراینی‌ها است. آن‌ها آب‌های ساحلی را مین گذاری کردند و باید این مین‌ها را پاکسازی کنند.

سفیر روسیه تاکید کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تاکید کرده است که از صادرات غلات اوکراین برای اهداف نظامی استفاده نخواهد کرد.

«میکولا سولسکیا» وزیر کشاورزی اوکراین با پیش بینی اینکه اوکراین برای مدتی طولانی از بازار به دور می‌ماند، به خبرگزاری رویترز گفت: اکنون ما در مورد سه برداشت گندم در آن واحد صحبت می‌کنیم؛ نمی‌توانیم محصول سال گذشته را برداشت کنیم، نمی‌توانیم محصول فعلی را برداشت کنیم و علی الخصوص نمی‌خواهیم محصول سال بعد را بکاریم.

وی تاکید کرد که کشاورزان در بهار امسال از کاشت ذرت به آفتابگردان تغییر رویه داده‌اند زیرا دانه‌های روغنی در هر هکتار وزن کمتر اما فروش بیشتری دارند و همین تغییر ممکن است در مورد گندم اتفاق افتد.

اوکراین در زمان صلح تا ۶ میلیون تن غلات در ماه صادر می‌کرد اما مسدود شدن بنادر دریایی این حجم را به ۳۰۰ هزار تن در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) و حدود یک میلیون تن در ماه آوریل (فروردین) رساند.

صادرات اوکراین در ۱۰ روز نخست ماه جاری تقریبا نصف میزان گزارش شده در سال گذشته بود.

شبکه تلویزیونی تی آر تی ترکیه هفته گذشته گزارش داد که روسیه، اوکراین و ترکیه یک کانال اضطراری بین وزارتخانه‌های دفاع خود برای رسیدگی به موضوع ارسال غلات از بنادر اوکراین ایجاد کرده‌اند. این سه کشور قرار است برای اطمینان از عملکرد این کریدور نماینده خود را معرفی کنند.

مسائل مربوط به کریدور غلات، محور مذاکرات ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) در آنکارا میان سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو وزیران خارجه روسیه و ترکیه بود.

پوتین رئیس‌جمهور روسیه پیشتر گفته بود که اگر کی‌یف بنادر خود را مین زدایی و صادرات محموله‌ها را از طریق بنادر تحت کنترل روسیه مانند بردیانسک و ماریوپل تضمین کند، مسکو عبور بدون مانع کشتی‌ها با محموله غلات اوکراینی را تضمین می‌کند.

مقام‌های ترکیه وعده داده‌اند که امنیت محموله‌های غلات اوکراین را از طریق دریای سیاه تضمین کنند.انتهای پیام/

 

کپی