اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

پتروشیمی جم؛ طلایه‌دار عمل به مسئولیت اجتماعی در منطقه عسلویه

پتروشیمی جم؛ طلایه‌دار عمل به مسئولیت اجتماعی در منطقه عسلویه
روابط عمومی پتروشیمی جم

پتروشیمی جم، یکی از شرکت‌های پیشرو و فعال در حوزه صنعت پتروشیمی با تولید محصولات پلیمری و شیمیایی است که با دارایی‌های علمی و سرمایه‌های فکری، با اتخاذ تصمیم‌ها و اقدامات مسئولانه در قبال جامعه و محیط‌زیست پیرامون صنعت، با انطباق بر قوانین و مقررات، توجه متوازن به حقوق و انتظارات ذینفعان را سرلوحه خود قرار داده است.

پتروشیمی جم با پایبندی به رسالت خود در تقویت اقتصاد ملی و منطقه‌ای تلاش می‌کند، مؤلفه‌های راهبردی و برنامه‌های عملیاتی و فرایندهای کاری خود را در انطباق حداکثری با اصول و موضوعات مسئولیت اجتماعی قرار داده و نقش مثبتی در ثروت‌آفرینی و درآمدزایی از طریق برنامه‌های کارآفرینی، توسعه تأمین‌کنندگان محلی و به‌کارگیری جامعه محلی که تقویت منافع و روابط اجتماعی را برای جامعه در بردارد، ایفا کند.
از این‌رو جم می‌کوشد با تکیه بر تخصص، تقویت روحیه نوآوری و کارآفرینی و بهره‌گیری از توان همکاری و یکپارچگی در همه عرصه‌های داخلی و بین‌المللی به سمت آینده‌ای روشن‌تر و دنیایی بهتر نقش شایسته‌ای ایفا کند.


شایان ذکر است، دامنه فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی در پتروشیمی جم به شرح زیر است:


- اقدامات توسعه‌ای و زیرساختی (ساخت یا تجهیز مدرسه، درمانگاهِ، مسجد، حسینیه، راه‌سازی و آب‌رسانی و...)
- اقدامات اقتصادی (ارتقای مهارت و توانمندسازی، کارآفرینی و ...)
- اقدامات اجتماعی و فرهنگی(امکانات آموزشی، ورزشی، تفریحی، خیریه حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر و ...)
- اقدامات کمک‌رسانی در زمان بروز بلایای طبیعی و رویدادهای سیاسی و اجتماعی(زلزله، سیل، جنگ و ...)
اقدامات محیط زیستی (حفاظت از منابع طبیعی)
این مهم در سال 98 با جدیت بیشتر و اهتمام مدیریت ارشد شرکت به عنوان یکی از اولویت‌های مهم پتروشیمی جم در دستور کار مدیران و کارکنان این مجموعه قرارگرفته و انطباق مؤلفه‌های راهبردی، اهداف و راهبردهای کلان و فرایندهای کسب‌وکار با شاخص‌های جامع مسئولیت اجتماعی که نخستین و مهم‌ترین گام برنامه‌ریزی‌شده در تحقق این مأموریت است با مطالعه و بررسی استاندارد بین‌المللی مسئولیت اجتماعی (ISO 26000) و سایر الگوهای علمی به اجرا درآمده است.


به‌منظور تحقق این مسیر از ابتدای سال 98 باهدف تمرکز و توجه به این حوزه و ایجاد ساختار متناسب، نظام‌مند شدن فعالیت‌ها و تجمیع تمام اقدامات به‌طور رسمی فعالیت‌های خود و شرکت‌های زیرمجموعه را به‌طورجدی با محوریت «مشارکت در توسعه منطقه عملیاتی و سایر نقاط پیرامونی» آغاز کرد.
از این‌رو با توجه به اهداف کلان و سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی، منویات مقام معظم رهبری و همچنین برنامه‌های مطرح‌شده از سوی مجموعة دولت و نظر به تأکید وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت رعایت و احترام به حقوق شهروندی و ایفای مسئولیت اجتماعی از سوی مجموعه‌ها و شرکت‌های وابسته به وزارتخانه، اجرای پروژة مسئولیت اجتماعی ضروری قلمداد شده است. بر این اساس پروژه‌ای تحت عنوان طرح تنظیم گزارش مسئولیت اجتماعی بر اساس مدل GRI 2018 و تدوین سند استراتژی مسئولیت اجتماعی پتروشیمی جم بر مبنای ISO26000 با همکاری مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی به سرانجام رسید.

 

در این گزارش، سند مسئولیت اجتماعی بر اساس استاندارد ایزو 26000 تنظیم شده است که به عبارتی مسئولیت اجتماعی از نظریة تا عمل را به تصویر کشیده است. در این سند ممیزی مسئولیت اجتماعی، چشم‌انداز و مدل مفهومی و نقشه فرایندی و نقشه استراتژی و شاخص‌های اثربخشی فرایندهای مسئولیت اجتماعی و ... تدوین شد و گفتنی است که به‌منظور انتقال دانش و مدون شدن فرایندهای مسئولیت اجتماعی برای فرایندهای مهم روش اجرایی تنظیم شده است.
امید است با تدوین سند مذکور ایجاد نگرشی مسئولانه که فراتر رفتن از حداقل الزامات قانونی و پایبند بودن به اصول درستی در پتروشیمی جم است، در نهادینه شدن فرایند مسئولیت اجتماعی، به افراد، سازمان‌ها و دولت کمک کند و تأثیری مثبت بر پیشرفت، کار و جامعه داشته باشد.
  روابط عمومی پتروشیمی جم

کپی