اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت کریم‌‎‎خانی را تسلیت گفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت کریم‌‎‎خانی را تسلیت گفت

به گزارش ایران آنلاین،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی رحلت زنده‌ یاد محمدعلی کریم‌خانی نواگر نغمه‌های ولایی از جمله کشورمان «آمده‌ام‌ ای شاه پناهم بده...» را تسلیت گفت.

 در پیام محمدمهدی اسماعیلی آمده است: صدای ماندگار ذاکر خوش الحان اهلبیت عصمت و طهارت(ع) که دل‌های عاشقان امام رئوف، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را به مضجع مطهر او گره می زد، خاموش شد و دوستدارانش را غرق در ماتم کرد.

استاد محمدعلی کریمخانی، نواگر نغمه های ولایی و عاشق و شیفته سالار شهیدان بود و هنر والا و صدای پرطنین خود را وقف حضرات معصومین نمود تا در روز واپسین دستگیر او باشند و در اعلی علیین پناهش دهند و چه سعادتی از این بالاتر که مردم چهره و صدای او را با امام رضا(ع) می شناختند و با قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده» اشک می ریختند و حاجت خویش را به امام مهربان عرضه می کردند.

در آستانه ایام زیارتی مخصوص امام هشتم شیعیان، ضمن عرض تسلیت فقدان این ذاکر پیشکسوت و دلسوخته به عموم‌ هموطنان، عاشقان حسینی و خانواده معزز استاد کریمخانی، از درگاه حضرت احدیت برای روح آن عزیز سفر کرده آمرزش و آرامش و برای بازماندگان محترم صبر و اجر خواستارم."

به گزارش ایرنا، محمدعلی کریم‌خانی مداح و خواننده مذهبی ایرانی سال ۱۳۲۹ در نرجه استان قزوین متولد شد. وی با خواندن قطعه «آمده‌ام ای شاه پناهم بده - خط امانی ز گناهم بده» برای علی بن موسی الرضا(ع) ساخته آریا عظیمی نژاد محبوبیت خاصی بین مردم یافت.

مرحوم کریم‌خانی از کودکی خواندن آواز در مجالس مذهبی را آغاز کرد و بعد از اینکه متوجه توانایی‌های خود شد، پیش از جوانی به تهران مراجعه کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت کریم‌‎‎خانی را تسلیت گفت

ویژگی خاص مرحوم کریم‌خانی در خوانندگی، صدای بلند او بود که با وجود ورود به دهه هفتم زندگی، این ویژگی هرگز از او کاسته نشد. آثاری که او می خواند برای اهل بیت(س) بود و در همین پیوند آلبوم «ساقی سرمست» را به آهنگسازی آریا عظیمی نژاد در رثای شهدای کربلا منتشر کرد که تنظیم و حال و هوای آن با آثار دیگری که برای امام سوم شیعیان خوانده شده بود، تفاوت داشت.

«نجوای عاشورایی» و «حسین آرام جانم - حسین روح و روانم» از دیگر آثار مرحوم کریم خانی هستند.

«محمدعلی کریم‌خانی» خواننده قطعه «آمده‌ام‌ ای شاه پناهم بده...» روز دوشنبه (دیروز) در ۷۲ سالگی دارفانی را وداع گفت.

---انتهای پیام/

 

کپی