اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

نماینده تهران از پاسخ وزیر بهداشت درباره بیمه درمانی ناباروری قانع شد

نماینده تهران از پاسخ وزیر بهداشت درباره بیمه درمانی ناباروری قانع شد

به گزارش ایران آنلاین،  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره بیمه درمان ناباروری قانع شد.

 در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی سوال فاطمه قاسم پور نماینده مردم تهران در مجلس  از بهرام عین الهی در دستور کار قرار گرفت و پس از طرح سوال و پاسخ وزیر، نماینده سوال کننده از پاسخ‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قانع شد.

در متن سوال نماینده تهران آمده است: بعد از گذشت نزدیک به ۹ ماه از سال ۱۴۰۰، یارانه درمان ناباروری به نتیجه نرسیده است. تحت پوشش قرار گرفتن درمان ناباروری که پس از تلاش های بی وقفه در تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۴۰۰ و در تبصره ۱۴ قرار داده شد، تا همین چند وقت اخیر راهنمای فنی درمان ناباروری که اساس اقدامات بعدی  برای اجرایی شدن قانون بود، تدوین و ابلاغ نشد. نزدیک به هزار میلیارد تومان برای درمان ناباروری در بودجه ۱۴۰۰ وارد شده است، چرا این منابع از سازمان برنامه درخواست نشده است و در اختیار بیمه های پایه قرار نگرفته است؟ جلسات کارگروه طراحی شده در تبصره ۱۷ چرا برگزار و نحوه تخصیص یارانه درمان برنامه ریزی نمی‌شود؟

فاطمه قاسم پور در سخنانی درباره سوال مطروح خود گفت: زوجین نابارور تمایل بسیار زیادی به فرزندآوری دارند، اما هزینه درمان ناباروری در کنار رنج فرآیندهای درمان و نداشتن فرزند، باعث می‌شود تا ما به عنوان سیاستگذار از آنها حمایت کنیم.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس با اشاره به اینکه در چند سال اخیر یارانه درمان ناباروری در بودجه سنواتی دیده شده اما انحراف عملکرد آن بالاست، افزود: در چند سال اخیر اگرچه اعتبارات خوبی برای درمان ناباروری تخصیص یافت، متاسفانه بودجه به ذینفعان نرسید و هزینه موارد دیگری شد که از طریق دیوان محاسبات پیگیر آن هستیم و مسببین باید پاسخگو باشند.

قاسم پور یادآور شد: براساس بند (هـ) تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مقرر بود ۹۰ درصد یارانه درمان برای سه دوره هر کدام از زوجین نابارور و پوشش هزینه‌های دارویی و پاراکلینیکی و ایجاد سامانه ثبت اطلاعات اختصاص یابد، مجلس در کنار ساماندهی‌ها در این تبصره، ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای درمان ناباروری تخصیص داد تا تنظیم گری کرده باشد و بودجه کافی برای حل مسائل این خانواده ها دراختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس یازدهم تصریح کرد: علاوه بر نظام بودجه ریزی در ماده ۴۳ قانون جوانی جمعیت درخصوص بیمه درمان ناباروری و موارد دیگر اقدامات موثری صورت گرفته است. امروز متاسفانه علی رغم تنظیم گری مجلس در بودجه ۱۴۰۰، انحراف هزینه کرد وجود دارد، زیرا جلسات کارگروهی که باید اقدامات لازم را انجام می داد، تشکیل نشد و وزارت بهداشت بودجه را به دانشگاه های علوم پزشکی تخصیص داد.


انتهای پیام/

 

کپی