اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان نهادهای فرهنگی خراسان رضوی

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان نهادهای فرهنگی خراسان رضوی
سیدکمال ضیایی خبرنگار

سازمان تبلیغات اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، بسیج دانشجویی، جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان خراسان رضوی و سپاه امام رضا (ع) با هدف هم‌افزایی میان نهادهای فرهنگی و تأثیربخشی هدفمند آنها تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش ایران آنلاین، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در این نشست خبری ضمن اشاره به تأسیس این نهاد در اول تیرماه 1360 به فرمان امام خمینی(ره)، هدف از تشکیل این سازمان فرهنگی را توجه به مباحث دینی و فرهنگی دانست و گفت: این سازمان می‌تواند، محور جهاد تبیین در زمینه‌های مختلف بویژه تبیین ارزش‌های دینی و الهی باشد.
حجت‌الاسلام هادی صاحبقرانی تصریح کرد: برای تحقق اهداف فرهنگی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه در مسیر ایجاد جامعه دینی نیازمند انجام اقدامات فرهنگی همسو در سطح استان هستیم؛ بر همگان روشن است که مسیر توسعه در ابعاد مختلف از رهگذر توسعه فرهنگی است و باید به مباحث فرهنگی که نیاز به آن امروز بیش از گذشته احساس می‌شود، بسیار مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی درباره مفاد این تفاهم‌نامه نیز گفت: در این تفاهم‌نامه شناسایی مسائل و نیازهای فرهنگی در سطح استان و شهرستان‌ها، همکاری و هم‌افزایی در راستای ایجاد تشکل‌های مردمی و حلقه‌های میانی برای حل مشکلات کشور و استان، توجه به موضوعات فرهنگی، هنری، اجتماعی و دانشگاهی برای شناسایی و حل مشکلات به صورت محله‌محور و همچنین انجام برنامه‌های مشترک اجتماعی - فرهنگی مورد تأکید قرار گرفته است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز گفت: امروز نیازمند تقویت مباحث فرهنگی در سطح استان آنهم با مشارکت مردم بویژه نسل جوان هستیم.
محمد حسین‌زاده، موفقیت برنامه‌های فرهنگی و توسعه فرهنگی را نیازمند هم افزایی میان دستگاه های مرتبط دانست و افزود: امروز در حوزه فرهنگی نیازمند رفع موازی کاری‌ها و ایجاد تعاملات بیشتر میان نهادهای مربوطه هستیم؛ اینکه هر نهاد فرهنگی به صورت جداگانه، اقداماتی در حوزه فرهنگی انجام دهد، نمی‌تواند ثمربخش باشد.
معاون فرهنگی سپاه امام رضا (ع) نیز در این نشست با اشاره به نقش پررنگ نوجوانان و جوانان در ارتقای فرهنگ جامعه و تبیین ارزش های اسلامی گفت: جوانان قرار است، پرچمی که نسل اول انقلاب به همراه داشته را به دست گیرد و آنها نقش بسیار چشمگیری در پیشبرد اهداف انقلاب و صیانت از ارزش‌های ایران اسلامی دارند.
محمدجواد ابراهیمی‌پور با اشاره به افزایش استفاده از فضای مجازی و هجمه‌های فرهنگی و رسانه‌ای، بر استفاده از حلقه‌های میانی برای عبور از کاستی‌های حوزه فرهنگ تأکید کرد.
دبیر ستاد جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خراسان رضوی نیز تصریح کرد: مسئله‌محوری، دغدغه انقلاب و بیانیه گام دوم است که راهکار آن با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، استفاده از حلقه‌های میانی است.
سیدرضا موسوی با اشاره به طرح رویداد پیشگام که با هدف جذب جوانان نخبه و استفاده از ظرفیت آنها برای شناسایی و برون رفت از مشکلات جامعه اجرا می‌شود، اظهار داشت: رویداد «پیشگام» با حضور جوانان دغدغه‌مند برای حل مشکلات هر منطقه و استان اجرا می شود چرا که عصاره بیانیه گام دوم انقلاب بر قیام مردم با محوریت جوانان تنظیم شده است.
جانشین بسیج دانشجویی خراسان رضوی  نیز گفت: بر اساس رهنمود معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران، دانشگاه مبدأ تحول در جامعه است و اگر فرهنگ در دانشگاه اصلاح شود، جامعه نیز اصلاح خواهد شد.

صادق حسنی‌مقدم یادآور شد: ظرفیت بسیج دانشجویی این امکان را فراهم آورده تا با استفاده از جامعه جوان و با انگیزه، نگاهی نو به مسائل فرهنگی داشته باشیم.
در ادامه این نشست مدیر مرکز آموزشی گام از آغاز اجرای مرحله ششم طرح پیشگام در استان خراسان رضوی خبر داد و تصریح کرد: در رویداد پیشگام سعی شده تا جوانان و دغدغه‌مندان هر منطقه، بر اساس نیازهایی که در محدوده خود شناسایی می‌کنند بتوانند آموزش‌هایی را ببیند و با تبدیل نیاز به مسأله نسبت به حل آن اقدام کنند.
وی با اشاره به تجربه موفقیت‌آمیز این طرح در چند استان دیگر ادامه داد: در رویداد پیشگام، فضایی برای جوانان، طلاب و سایر دغدغه‌مندان ایجاد می‌شود  تا با کمک برخی استادان برجسته برای حل مسائل ملی، مسیر حل‌مسئله را طی کنند. بر همین اساس پس از ثبت نام اولیه حدود ۴۰ هسته شامل ۱۵۰ نفر برای شرکت در این رویداد انتخاب می‌شوند و تیم‌ها بعد از گذراندن کارگاه‌های آموزشی به صورت هدفمند بر مسائل تمرکز کرده و با توجه به آموزش‌هایی که فرا گرفته‌اند علت‌های اصلی آن را شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام می‌کنند.

کپی