اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

واردات نفت چین از روسیه رکورد زد

واردات نفت چین از روسیه رکورد زد

به گزارش ایران آنلاین، خبرگزاری رویترز روز دوشنبه نوشت: واردات نفت خام چین از روسیه نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد افزایش یافت و  در ماه مه (اردیبهشت) رکورد زد.

 رویترز در این گزارش نوشت: افزایش واردات نفت چین از روسیه باعث جایگزین شدن آن با عربستان به عنوان تامین کننده اصلی نفت این کشور شده است. عرضه نفت روسیه با تخفیف به دلیل تحریم های غرب علیه مسکو باعث شده تا تمایل مشتریان نفت به سمت روسیه بیشتر شود.

آمار اداره کل گمرگ چین نشان می دهد که واردات نفت از روسیه از جمله عرضه نفت از طریق خط لوله سیبری شرقی اقیانوس آرام و محموله های دریایی از طریق بنادر اروپا و خاور دور در مجموع به حدود ۸.۴۲ میلیون تُن رسیده است.

این مقدار معادل تقریبا ۱.۹۸ میلیون بشکه در روز است و نسبت به ۱.۵۹ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل یک چهارم افزایش دارد.

چین بزرگترین واردکننده نفت خام جهان است.

شرکت های بزرگ نفتی چین مانند سینوپک و ژنهوا اویل خرید نفت از روسیه را افزایش داده اند. نفت روسیه پس از عقب نشینی شرکت های بزرگ نفتی غرب از خرید نفت روسیه به دلیل تحریم ها با تخفیف فروخته می شود.

عربستان دومین تامین کننده نفت چین بوده است و در ماه مه در تامین ۷.۸۲ میلیون تن نفت خام یا ۱.۸۴ میلیون بشکه در روز نقش داشته است که عرضه نفت این کشور نسبت به ماه آوریل به میزان ۲.۱۷ میلیون بشکه در روز کاهش نشان می داد.

روسیه بعد از ۱۹ ماه وقفه به رتبه اول صادرکننده نفت بازگشته است.

آمار گمرگ چین که روز دوشنبه منتشر شد همچنین نشان داد که این کشور در ماه گذشته میلادی ۲۶۰ هزار تن نفت خام از ایران وارد کرده است. این سومین محموله نفت وارداتی از ایران از دسامبر گذشته تاکنون است و گزارشات اولیه رویترز را تایید می کند.

رویترز نوشت: با وجود تحریم های آمریکا علیه ایران، چین همچنان نفت ایران را مصرف می‌کند. میزان واردات از ایران تقریبا معادل ۷ درصد کل واردات نفت خام چین است.

واردات کلی نفت خام چین در ماه مه تقریبا ۱۲  درصد نسبت به رقم پایین پایه در سال قبل به میزان ۱۰.۸ میلیون بشکه در روز افزایش یافت. واردات نفت خام این کشور در سال ۲۰۲۱ به طور میانگین ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز بود.

آمار گمرک چین نشان می دهد واردات نفت خام این کشوراز ونزوئلا صفر بوده است و شرکت های دولتی نفت چین بدلیل تحریم های ثانویه آمریکا از اواخر سال ۲۰۱۹ از خرید نفت این کشور خودداری کرده اند.

واردات نفت این کشور از مالزی که اغلب به عنوان مرکز ترانزیت در دو سال گذشته برای نفت ایران و ونزوئلا تبدیل شده است به ۲.۲ میلیون تن افزایش یافت که روند یکنواختی در مقایسه با ماه آوریل داشته است اما در مقایسه با سطح یک سال قبل دو برابر شده است.انتهای پیام/

کپی