اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
در شرایطی که «نتانیاهو» در حال طراحی انحلال کنست است، «بنت» به راه‌های گریز از سقوط می‌‌اندیشد

تیغ بحران زیر گلوی بنت

تیغ بحران زیر گلوی بنت
فائزه سادات یوسفی

روز گذشته، حزب لیکود به رهبری «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در حالی خبر داد طرحی برای انحلال کنست (پارلمان این رژیم) دارد که در روزهای اخیر تنش‌های سیاسی زیادی باعث گمانه‌زنی‌های گسترده برای انحلال کابینه رژیم صهیونیستی شده که متشکل از احزاب چپ، میانه، راست و برای اولین بار فهرست عربی است و نخست‌‌وزیری «نفتالی بنت» را نیز در وضعیت اضمحلال و سرنگونی قرار داده است.

روزنامه ایران: به گزارش «تایمز اسرائیل»، حزب لیکود که از سال گذشته بعد از به پایان رسیدن دوره نخست وزیری «بنیامین نتانیاهو» تبدیل به حزب اپوزیسیون رژیم صهیونیستی شده است، خبر داد در حال آماده کردن طرحی برای انحلال کنست است که بنا دارد آن را در نشست روز چهارشنبه ارائه کرده و خواهان برگزاری انتخابات جدید در سرزمین‌های اشغالی شود.
اهتمام نتانیاهو به حدی است که گفته است: «بنت، به خانه برگرد. ماجرا تمام شده است. زمان بازگرداندن اسرائیل به راست‌گرایان است.» بنابر گزارش‌ها تصویب طرح انحلال کنست یکی از سه راهی است که مخالفان دولت کنونی تل‌آویو، برای سرنگونی کابینه «بنت» پیش روی خود می‌‌بینند. دو راهکار دیگر، رأی عدم اعتماد حداقل ۶۱ نماینده کنست به «بنت» و شکست کابینه در تصویب بودجه طی زمان مقرر است.


این در حالی است که همان طور که «العربی الجدید» طی گزارشی نوشته است، «بنت» با اعلام جدایی دو نفر از اعضای نمایندگان راست‌گرای ائتلاف خود به نام‌های «عمیحای شیکلی» و «عیدیت سلیمان» خود را در آستانه سقوط می‌‌بیند و نگران است کرسی‌های ائتلافش در کنست اکثریت خود را از دست بدهد که البته طبق گزارش‌هایی «بنیامین نتانیاهو» مسبب ایجاد این تنش در کنست است. در کنار استعفای «شیکلی» و «سلیمان»، هفته پیش نیز
«نیر اورباخ» تهدید کرد اگر بنت تا دوشنبه هفته آینده برای کنترل دولت کاری انجام ندهد، او به طرح انحلال کنست رأی خواهد داد. اما «بنت» که سفر «جو بایدن» به تل‌آویو را برای خود بسیار مهم تلقی می‌‌کند، از «اورباخ» خواست تا مهلتی را که تعیین کرده است، به تعویق بیندازد.


اقدامات جنگی
با توجه به اینکه «بنت» برای فرار از این بحران داخلی، راه‌ حل مناسب و مورد پسندی برای سایر احزاب ندارد تحلیلگران معتقدند، او برای فرار از این وضعیت، دست به ماجراجویی‌هایی چون ایجاد جنگ کوتاه‌مدت و درگیری در منطقه خواهد زد. زیرا انحلال یا تغییر دولت در برهه‌های حساسی چون جنگ امکان‌پذیر نیست و ساختار حاکمیتی رژیم را تهدید می‌‌کند. از این رو انحلال کنست و هر تهدیدی از سوی نتانیاهو با شکست مواجه خواهد شد.


دلایلی که می‌‌توان برای چنین انگیزه‌ای برشمرد مربوط به مجموعه اتفاقات و اقدامات اخیر دولت «بنت» است. در هفته گذشته یک جنگنده رژیم صهیونیستی دیوار صوتی را در آسمان جنوب لبنان شکست و یک کشتی نیز از اسرائیل برای استخراج گاز مایع وارد میدان نفتی مورد مناقشه لبنان و این رژیم شد که واکنش مقامات لبنان را برانگیخت.
در همین راستا، چندی پیش نیز «کوخاوی» رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که «در هر جنگی که در آینده صورت بگیرد، روزانه هزاران موشک بر سر اسرائیل فرو می‌ریزد و خسارت جانی و مالی زیادی به افراد وارد خواهد شد و این کار آسانی نخواهد بود.» این هم یک تهدید ضمنی به شمار می‌‌آید و هم از طرحی که دولت تل آویو در سر می‌‌پروراند، پرده بر می‌‌دارد.
همچنین انهدام یک فروند بالن نظامی جاسوسی متعلق به رژیم صهیونیستی توسط نیروهای مقاومت در شمال نوار غزه و تشدید درگیری‌ها در جنین و کرانه باختری و دور جدیدی از حملات موشکی مقاومت و ارتش اسرائیل را می‌‌توان در سایه واکنش‌ها به اقدامات بنت در نظر گرفت. به دلیل تشدید تحرکات نظامی و جاسوسی رژیم صهیونیستی و ابراز تهدیدات مختلف از سوی مقامات این رژیم، نیروهای مقاومت در غزه برای ارتقای آمادگی رزمی و بازدارندگی در مقابل چنین اقداماتی، به مانور نظامی روی آوردند. به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین در تازه‌ترین واکنش‌ها، «سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی از آغاز مانور نظامی گسترده‌ای به نام «عزم الصادقین» در باریکه غزه خبر داد.
بنابراین در چنین شرایطی بعید نیست، «بنت» به گزینه‌هایی تنش‌زا رو آورده و با ایجاد درگیری رژیم صهیونیستی در خاک لبنان و سرزمین‌های اشغالی خود را از این بحران نجات دهد.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی