اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
احتمال سقوط کابینه صهیونیستی قوت گرفت؛

نفتالی بنت: عدم تمدید قانون آپارتاید به معنای پایان دولت است

نفتالی بنت: عدم تمدید قانون آپارتاید به معنای پایان دولت است

به گزارش ایران آنلاین، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که اگر قانون آپارتاید که قانون اسرائیل را بر شهرک‌سازی‌ها و شهرک‌نشینان تحمیل می‌کند تا دو هفته آینده تصویب نشود، دولت به پایان راه خود خواهد رسید.

رادیو اسرائیل امروز یکشنبه به نقل از شرکت‌کنندگان در نشست چند روز پیش حزب «یمینا» در کنست گزارش داد که بنت در این نشست برآورد کرد که «اگر قانون آپارتاید تا دو هفته آینده تصویب نشود، در چنین شرایطی، کابینه ائتلافی به پایان خواهد رسید، این در حالی است که هنوز مشخص نیست که آیا رای‌گیری در مورد انحلال کنست در این هفته برگزار خواهد شد یا خیر».

بنت با اشاره به جدایی «نیر آورباخ» عضو کنست از ائتلاف کابینه اسرائیل، گفت که او تلاش خواهد کرد قانون آپارتاید را دوباره تصویب کند، اما اگر تصویب نشود، «این بدان معناست که داستان به پایان رسیده است».

در همین حال، حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو خواستار حمایت اورباخ از لایحه انحلال کنست در رای گیری چهارشنبه آینده کنست است. در صورتی که اورباخ حمایت خود از انحلال کنست را اعلام نکند، لیکود این هفته لایحه انحلال را ارائه نخواهد کرد که در اینصورت تا پایان ماه جاری به تعویق خواهد افتاد، اما ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که پایان داستان قانون آپارتاید در اواخرا این ماه باعث خواهد شد تا اورباخ از انحلال کنست حمایت کند.

به گزارش وبسایت عرب ۴۸، اورباخ دوشنبه گذشته گفته بود که اگر طرح انحلال کنیست هفته گذشته ارائه می‌شد از آن حمایت نمی‌کرد، اما توضیح نداد که پس از آن چگونه رای خواهد داد. با این حال، اورباخ در جریان مذاکرات خود با احزاب سیاسی بارها گفته که به دنبال تشکیل یک دولت جایگزین در دوره کنونی کنست است که توسط بنیامین نتانیاهو رئیس اپوزیسیون، تشکیل شود.

در همین ارتباط، روزنامه العربی الجدید در گزارشی نوشت که «بحران‌های داخلی  رژیم صهیونیستی به بالاترین حد خود  رسیده است. گزارش‌های رسانه‌های  اسرائیلی نشان می‌دهد که نیر اورباخ عضو حزب یمینا که تحت ریاست نفتالی بنت قرار دارد، به بنت تا دوشنبه آینده فرصت داده است تا  بر اوضاع  کابینه‌اش مسلط شود، در غیر این صورت، اورباخ هفته آینده به قانونی که برای انحلال کنست پیشنهاد شده و طرفداران نتانیاهو به دنبال استفاده از آن جهت فرصتی برای سقوط کابینه نفتالی بنت هستند، رای مثبت خواهد داد».

کابینه ائتلافی بنت و لاپید یک کابینه نامتجانس است زیرا در آن از طیف راست گرفته تا میانه و چپ با عقاید و تفکرات کاملا متفاوت و بعضا متضاد عضویت دارند.

این کابینه متشکل از احزاب راستگرای "یمینا، اسرائیل بیتنا، امید جدید" و احزاب میانه "آبی - سفید، آینده وجود دارد و کار" و حزب چپگرای "میرتس" به همراه "فهرست عربی یکپارچه" به ریاست "منصور عباس" است.

رژیم صهیونیستی تاکنون چهار انتخابات پارلمانی دشوار را از سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار کرده که به تشکیل کابینه های شکننده منجر شده است.

درحالی که سران کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی این روزها با شدت گرفتن بحران سیاسی برای نگهداری ستون های سست و لرزان کابینه خود تقلا می کنند، حزب اپوزیسیون لیکود به ریاست «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی به عنوان اصلی ترین رقیب برای کنار زدن آنها و بازگشت به قدرت خط و نشان می کشد.

منابع رژیم صهیونیستی به تازگی گفته اند که نفتالی بنت به منظور  جلوگیری از سقوط کابینه اش احتمال تشکیل یک کابینه جایگزین با نتانیاهو  را بررسی می‌کند.

این درحالی است که نظرسنجی جدید شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی حاکی است که اکثر صهیونیست‌ها معتقدند که کابینه بنت در طول شش ماه آینده سرنگون خواهد شد؛ خصوصا که این کابینه در ماههای اخیر شاهد استعفای برخی از اعضای ائتلاف حاکم در پارلمان بوده است.

قانون آپارتاید رژیم اسرائیل که از سال ۱۹۶۷ وجود دارد، هر ۵ سال یک بار نیاز به تصویب جدید دارد، اما این روزها به یک قانون مورد بحث در کنست تبدیل شده است؛ چراکه مفاد آن در پایان ماه جاری منقضی می‌شود و در صورت عدم تمدید کابینه بنت در معرض خطر سقوط قرار می‌گیرد.

در ماه آوریل، زمانی که یک قانونگذار استعفا کرد، دولت بنت اکثریت ضعیف خود یعنی ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی را از دست داد و از آن زمان کابینه بنت دچار تزلزل شد و قادر به تصویب بسیاری از لوایح در کنست نبوده است.

اکنون اگر لایحه تمدید قانون آپارتاید تا اول جولای تصویب نشود، بیش از ۴۷۵ هزار شهرک نشین (خارج از فلسطین اشغالی) از حقوق مشابه با دیگر اسرائیلی‌های داخل فلسطین اشغالی برخوردار نخواهند شد.

حزب لیکود نتانیاهو در پیامی کوتاه به زبان عبری پس از رأی گیری گفت: «بنت، به خانه برو، وقت آن است که اسرائیل را به دست راست‌گراها بازگردانی».

به نوبه خود، یاییر لاپید وزیر خارجه رژیم اسرائیل که در ائتلاف حاکم مشارکت دارد، به «شکست» کابینه نفتالی بنت اذعان کرد، این در حالی است که نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی به تازگی اعلام کرد که وی در مقابل فشارهای اپوزیسیون این رژیم با رهبری بنیامین نتانیاهو شکست نخواهد خورد.انتهای پیام/

 

کپی