اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

لندن صحنه تظاهرات اعتراضی علیه افزایش افسارگسیخته هزینه‌های زندگی

لندن صحنه تظاهرات اعتراضی علیه افزایش افسارگسیخته هزینه‌های زندگی

به گزارش ایران آنلاین، هزاران معترض به افزایش افسارگسیخته هزینه‌های زندگی و تورم بی سابقه در انگلیس روز شنبه (۲۸ مرداد ۱۴۰۱) در خیابان‌های لندن دست به تظاهرات زدند.

شرکت کنندگان در این حرکت اعتراضی ابتدا مقابل ساختمان رسانه دولت انگلیس (بی‌بی‌سی) تجمع کرده و با سردادن شعارهایی خواستار اقدام جدی برای کاهش هزینه‌های زندگی شدند. معترضان سپس با حمل پلاکاردهایی که روی آن نوشته بود جنگ را متوقف کنید و به فقر پایان دهید، به سمت میدان مقابل پارلمان راهپیمایی کردند.

این حرکت اعتراضی از سوی فدراسیون کارگران انگلیس سازمان‌دهی شده بود.  فرانسیس اوگریدی، دبیر کل این سازمان در جمع تظاهرات کنندگان گفت: «قیمت‌ها در کشور سر به فلک کشیده است، اما کارگران انگلیس طولانی‌ترین و سخت‌ترین فشار بر درآمد خود را در تاریخ مدرن متحمل می‌شوند.» وی هشدار داد که اگر دستمزد کارگران افزایش پیدا نکند، کشور دچار بحران خواهد شد.

دبیر کل فدراسیون کارگران انگلیس حزب بوریس جانسون را «حزب کاهش دستمزدها» نامید و گفت آن‌ها به کسانی که در ایام همه‌گیری کرونا «فداکاری‌های خارق‌العاده‌ای» انجام داده‌اند، پشت کرده‌اند.

اوگریدی ادامه داد: ما نمی توانیم کشوری باشیم که در آن پرستاران مجبور به استفاده از بانک های مواد غذایی برای گذراندن زندگی خود باشند. وی افزود که داستان «دلخراش» کودکانی را شنیده است که بخشی از ناهار مدرسه خود را برای صرف شام در خانه نگه می‌دارند.

قیمت اجناس و انرژی در انگلیس بر اثر عواملی مانند برگزیت، همه‌گیری کرونا و شرایط ناشی از جنگ در اوکراین طی ماه‌های اخیر تا ۶۰ درصد افزایش یافته است. مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که در طول یک سال آینده از هر ۲۰ شهروند انگلیسی، یک نفر قادر به خرید مواد غذایی و پرداخت قبوض انرژی نخواهد بود.

یافته‌های موسسه نظرسنجی «اپسوس موری» نشان می‌دهد که بسیاری از مردم در انگلیس سعی می‌کنند از وعده های غذایی خود صرف نظر، پول قرض کرده و یا کمتر بیرون بروند تا مخارج زندگی خود را تامین کنند. تعداد زیادی هم برای کاهش قبض انرژی، سیستم‌های گرمایشی خود را خاموش کرده اند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس می‌گوید که اقتصاد این کشور در حال گذراندن یک "دوران سخت" است، اما نسبت به زمانی که از رکودهای قبلی رنج می بُرد، انعطاف پذیرتر شده است، این درحالیست که تحلیل‌گران اقتصادی معتقدند که انگلیس در آستانه رکود اقتصادی قرار دارد و شرایط سختی در انتظار مردم این کشور در اواخر سال جاری خواهد بود.

بانک مرکزی انگلیس پنجشنبه گذشته برای پنجمین بار متوالی تصمیم گرفت تا نرخ بهره بین بانکی را که دوسال پیش برای کاهش تأثیرات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به ۰.۱ درصد کاهش داده بود، افزایش دهد و به بالاترین حد در ۱۳ سال گذشته برساند.

طبق پیش‌بینی بانک مرکزی نرخ تورم امسال به ۱۱ درصد خواهد رسید که در نیم قرن گذشته بی سابقه است. موسسه پخش مواد غذایی انگلیس هم پیش‌بینی کرده که تورم مواد غذایی در ماه‌های آینده به ۱۵ درصد می‌رسد که در راس آن محصولات گوشت، غلات، لبنیات، میوه و سبزیجات هستند.

در تظاهرات امروز گروه‌های حقوق بشری هم مشارکت کردند و علیه سیاست‌های ضد مهاجرتی انگلیس شعارهایی را سر دادند.

دولت انگلیس قصد دارد با اعزام پناهجویان به مکانی در شش هزار کیلومتری این کشور، سیاست پیشین استرالیا در این زمینه را تقلید کند. با این اقدام دولت جانسون می‌خواهد که مهاجران را از عبور غیرقانونی از کانال مانش منصرف کند.

نخستین پرواز انتقال پناهجویان قرار بود هفته پیش انجام شود که در پی رای لحظه آخر دادگاه حقوق بشر اروپا لغو شد. دولت لندن در اعتراض به رای دادگاه تهدید به خروج از کنوانسیون حقوق بشر کرده است.

منتقدان و معترضانی که امروز در لندن تظاهرات کردند با سردادن شعارهایی طرح دولت لندن را خلاف مقررات و موازین بین‌المللی دانستند.

/انتهای پیام
 

کپی