اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

وزیر فرهنگ رحلت احمد مهدوی دامغانی را تسلیت گفت

وزیر فرهنگ رحلت احمد مهدوی دامغانی را تسلیت گفت

به گزارش ایران آنلاین، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی رحلت احمد مهدوی دامغانی محقق و ادیب پیشکسوت کشورمان را تسلیت گفت.

 در متن پیام محمدمهدی اسماعیلی آمده است: خبر درگذشت استاد پیشکسوت، ادیب و محقق گرانمایه مرحوم‌ دکتر احمد مهدوی دامغانی موجب تاثر گردید.

این پژوهشگر گرامی طی سالیان متمادی آثار گرانسنگی را در حوزه های دینی و معرفتی به جامعه فرهنگی و علمی ارایه نمود که از زمره خدمات ماندگار وی محسوب می شود. فرصت را مغتنم شمرده و از درگاه ربوبی برای ایشان رحمت و مغفرت واسعه و جهت بازماندگان و دوستداران خاصه خانواده گرامی صبر و اجر آرزو می کنم.

احمد محمودی دامغانی محقق و ادیب پیشکسوت در یک نگاه

به گزارش ایرنا، از آثار مهدوی دامغانی می‌توان به از علی آموز اخلاص عمل، رساله درباره خضر، شاهدخت والاتبار شهربانو، در باغ روشنایی، گزیده حدیقة الحقیقه، گزیده‌ای از شعر سعدی به زبان عربی، نَسمةالسَّحر بذکر من تشیَّع و شعر (تصحیح،تحقیق)، دیوان خازن (عبداللّٰه بن احمد خازن) (تصحیح و تحقیق) و الوحشیات (ابوتمام) اشاره کرد.

وی در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه تهران هم درجه دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت. پس از گذراندن دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران به تدریس در دانشکده‌های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت.

از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ در دانشگاه مادرید به تدریس ادبیات عرب و فارسی و فقه اسلامی اشتغال داشت.

مهدوی دامغانی از سال ۱۳۶۶ مقیم آمریکا و در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به تدریس در مقطع دکتری و پست دکتری بوده‌ است. رشته‌های تدریس او در آمریکا شامل معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، فقه، تفسیر و برخی علوم اسلامی بود.

وی متولد ۱۳ شهریور ۱۳۰۵ مشهد بود که دیروز -جمعه، ۲۷ خردادماه- در سن ۹۵سالگی درگذشت.

---
 
/انتهای پیام

 

کپی