اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

نرخ تورم در کانادا به بالاترین حد در ۴۰ سال گذشته رسید

نرخ تورم در کانادا به بالاترین حد در ۴۰ سال گذشته رسید

به گزارش ایران آنلاین، داده های آماری کانادا حاکی از آن است شاخص قیمت مصرف کننده در کانادا به رقم ۷.۳ درصد رسیده که بالاترین میزان از سال ۱۹۸۳ تاکنون بوده است.

به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، بر اساس نظرسنجی انجام گرفته از سوی این خبرگزاری، نرخ تورم کانادا احتمالا به بالاترین حد خود در نزدیک به ۴۰ سال گذشته رسیده است.

انتظار می رود داده های آماری کانادا که هفته آینده منتشر می شود مشخص کند شاخص قیمت مصرف کننده در ماه مه (اردیبهشت و خرداد) ۷.۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. این بالاترین نرخ سالانه تورم کانادا از سال ۱۹۸۳ است و عزم بانک مرکزی این کشور را برای افزایش ۷۵ واحدی نرخ بهره در نشست بعدی تقویت خواهد کرد.

در گزارش روز چهارشنبه اداره آمار این کشور برای نخستین بار قیمت خودروهای دسته دوم نیز آورده شده و همچنین سهم بیشتری به بهای سوخت در سبد کالا و خدمات داده شده است. گفته می شود افزایش قیمت های سالانه در ماه آوریل (فروردین و اردیبهشت) به ۶.۸ درصد رسیده بود که بیشترین میزان در سه دهه گذشته بشمار می رود.

از سوی دیگر، بانک مرکزی کانادا هشدار داده است که تورم در کوتاه مدت بالاتر خواهد رفت و مقامات به طور مداوم پیش بینی های خود را از نرخ تورم در سال گذشته به سمت رقم بالاتر اصلاح کرده اند. این نهاد در حال حاضر سیاست های سختگیرانه ای را در دست انجام دارد و نرخ بهره آن به احتمال زیاد به ۲ تا ۳ درصد خواهد رسید. این شاخص که تا ماه مارس (اسفند) در محدوده ۰.۲۵ درصد قرار داشت، اکنون پس از افزایش در نتیجه سه نشست متوالی به ۱.۵ درصد رسیده است.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باور هستند که بانک مرکزی کانادا به زودی از الگوی فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) برای افزایش شدید هزینه های بهره یا استقراض پیروی کند.


انتهای پیام/


 

کپی