اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه سابق جنگ طلب آمریکا

اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه سابق جنگ طلب آمریکا

به گزارش ایران آنلاین، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه جنگ طلب دولت سابق آمریکا در گفتگویی با یک شبکه خبری سعودی به بیان اظهاراتی ضد ایرانی پرداخت و رویکرد جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریکا در قبال ایران را به باد انتقاد گرفت.

وزیر خارجه جنگ طلب دولت دونالد ترامپ روز پنجشنبه به وقت محلی در مصاحبه ای با شبکه سعودی العربیه با انتقاد از رویکرد جو بایدن رئیس جمهوری دموکرات کنونی آمریکا در قبال ایران گفت نظام جمهوری اسلامی ایران متشکل از "دین سالاران شرور" است که قصد نابودی آمریکا و اسرائیل را دارند.

این سیاستمدار ضد ایرانی آمریکایی مدعی شد: ما می‌دانیم حکومت ایران کیست. آنها دین سالاران شرور هستند که قصد نابودی ملت ایالات متحده آمریکا و اسرائیل را دارند.

رئیس پیشین سازمان جاسوسی آمریکا (سیا)  با اشاره به رویکرد بایدن در قبال ایران و مناقشات پیرامون بازگشت احتمالی آمریکا به برجام گفت: ما نباید با آنها مذاکره کنیم تا در ازای وعده ای زودگذر برای کند کردن برنامه غنی سازی و تسلیحاتی هسته ای، پول بدهیم.

وزیر خارجه سابق آمریکا در ادامه ادعاهای بی اساس و ضد ایرانی خود گفت: ما می دانیم که ایران ابتدا در مورد تاریخچه برنامه هسته ای خود دروغ گفت. من درک نمی کنم چرا ما با کشوری که در مورد برنامه هسته ای خود دروغ گفته است، مذاکره می کنیم.

پمپئو در پاسخ به سوالی درباره قطعنامه‌ ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که این قطعنامه «خوب» است و باید «ماه‌ها پیش» تصویب می شد.

وی در ادامه ادعاهای خود با بیان اینکه ایران مدت زیادی است که معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) را نقض کرده است، مدعی شد که قطعنامه یاد شده، مکانیزمی برای اطمینان از بازگشت ایران به تعهدات خود تحت ان پی تی است.

پمپئو اظهار داشت: ان پی تی معاهده بین‌المللی مهمی بوده که هدف آن جلوگیری از گسترش  سلاح های هسته‌ای و فناوری تسلیحات است تا همکاری برای استفاده مسالمت‌آمیز از انرژی هسته‌ای را پیش برده و در نهایت به هدف خلع سلاح هسته‌ای کامل دست یابد.

وزیر خارجه جنگ طلب دولت ترامپ در حالیکه تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ گزارشی مبنی بر نقض ان پی تی از سوی ایران ارائه و منتشر نکرده است، مدعی شد:  این مربوط به برجام نیست بلکه مربوط به ان پی تی است. ایرانیها توافق کرده اند که از این معاهده  پیروی کنند و آمریکا نیز از آن خارج نشده است.

این سیاستمدار آمریکایی ضد ایرانی ادامه داد:  آنها خروج آمریکا از برجام را به عنوان یک بهانه و دستاویز استفاده می کنند. معاهده ان پی تی همچنان پا برجا است.

وی مدعی شد: ایرانی ها قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی را نقض می کند و اکنون که چین و روسیه با آن مخالفت کرده اند، این موضوع درباره جهت گیری برنامه تسلیحاتی ایران بسیار گویا است.

هنگامی که از پمپئو خواسته شد در مورد گزینه احتمالی نظامی دولت  جوبایدن برای تحت فشار قرار دادن ایران به اجرای تعهداتش  اظهار نظر کند، حاضر به پاسخگویی نشد.

پمپئو گفت: نمی خواهم در مورد گزینه نظامی اظهار نظر بکنم. من رئیس سیا و وزیر خارجه وقت آمریکا بوده ام. بهتر است که در مورد جنبه نظامی این موضوع [نظری] ندهم. اما باید بگویم که رهبری آمریکا، ظرفیت نظامی آن، دوستان و متحدان و شرکای ما در منطقه هیچ محدودیتی در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای ندارند.

پمپئو مدعی شد که اجازه وقوع چنین اتفاقی"بسیار خطرناک" است و گفت که آمریکا "باید تمام اقدامات لازم را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که این اتفاق نمی افتد."

او تصریح کرد که اگر همچنان به عنوان وزیر خارجه آمریکا فعالیت می کرد از انتقال پول به ایران جلوگیری می کرد.

/انتهای پیام

کپی