اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
رییس سازمان توسعه تجارت:

تاکید ایران بر امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد اوراسیا قبل از اتمام سال ۲۰۲۲ است

تاکید ایران بر امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد اوراسیا قبل از اتمام سال ۲۰۲۲ است

به گزارش ایران آنلاین، رییس سازمان توسعه تجارت در نشست تخصصی همکاری‌های تجاری ایران و روسیه بر لزوم امضای موافقت نامه تجارت آزاد اوراسیا قبل از اتمام سال ۲۰۲۲ میلادی تاکید کرد.

 «علیرضا پیمان پاک» در نشست تخصصی همکاری‌های تجاری ایران و روسیه در حاشیه بیست و پنجمین مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ با اشاره به حجم کلی مبادلات تجاری ایران و روسیه که حدود ۷۰۰ میلیارد دلار است، اظهارداشت: از این رقم تنها چهار میلیارد دلار به مبادلات ۲ کشور ایران و روسیه اختصاص دارد که عدد بسیار ناچیزی است.
وی با اشاره به روابط سیاسی دو کشور، تاکید کرد: تبادلات تجاری ایران و روسیه باید به سرعت افزایش پیدا کند اما لازمه این افزایش چند اقدام مهم است که باید به انجام آنها سرعت دهیم.
پیمان پاک با بیان اینکه تجارت را باید در زنجیره تامین دید، خاطرنشان کرد: هم اکنون فقدان شناخت کافی تجار ایرانی و روس از یکدیگر موجب شده تا حجم مبادلات کمی را شاهد باشیم که البته در چند ماه اخیر شاهد اعزام هیأت های تجاری دو کشور برای برگزاری جلسات رودررو بودیم.
به گفته وی، در سه ماه گذشته بزرگترین هیأت تجاری تاریخ ایران به روسیه اعزام شد که دستاوردهای خوب تجاری برای تجار درپی داشت.
رییس سازمان توسعه تجارت همچنین به پتانسیل موجود در استان های دو کشور نیز اشاره کرد و افزود: در این راستا در حال برقرار کردن ارتباط مستقیم استان های مکمل با یکدیگر هستیم تا بتوانند از ظرفیت های یکدیگر بهره ببرند.
وی از تاکید رئیس جمهوری ایران بر لزوم اجرایی شدن موافقت نامه اوراسیا خبر داد و گفت: تاکید داریم که موافقت نامه تجارت آزاد اوراسیا قبل از اتمام سال ۲۰۲۲ به امضا برسد.
پیمان پاک همچنین برگزاری نمایشگاه های تخصصی مشترک را از دیگر اقداماتی دانست که به توسعه روابط تجاری میان ایران و روسیه منتهی می شود و در ادامه بر موضوع رفع موانع تبادلات پولی، بانکی و ملی سخن گفت.
وی گفت: هر دو کشور با تحریم های ظالمانه مواجه هستند که این تحریم ها در قدم اول نظام پولی و بانکی را نشانه رفته است. جمهوری اسلامی ایران به واسطه مبارزه طولانی با تحریم های ظالمانه تجارب خوبی کسب کرده و راه های مختلفی برای مبارزه با این تحریم ها طراحی کرده است.
معاون وزیر صمت تصریح کرد: نشست های متعددی میان مدیران بانکی دو کشور برگزار شده و تعریف راهکاری مشخص می تواند علاوه بر اینکه تجارت میان ایران و روسیه را رونق بخشد، موجبات استفاده کشورهای دیگر را نیز فراهم سازد.
وی با اشاره به موضوع مشکلات گمرکی و لجستیکی در حوزه حمل و نقل گفت: با شرایط فعلی که کمرگات دو کشور دارند، نمی تواند انتظار افزایش مبادلات تجاری را داشت و گمرکات باید سطح خود را افزایش دهند.
پیمان پاک با اشاره به راه اندازی کریدور شمال – جنوب، خاطرنشان کرد: زیرساخت های حمل و نقلی وضعیت خوبی ندارند و با وجود افزایش ۸۰ درصدی ترانزیت از این مسیر، این عدد فعلی نیاز های ۲ کشور را تامین نمی کند.
وی از اشتیاق کشورهای شرق آفریقا و حاشیه خلیج فارس به استفاده از کریدور شمال – جنوب اشاره کرد و افزود: درخواست های مکرری از این کشورها برای راه اندازی این کریدور داریم که با حل مسائل لجستیکی می تواند مسیر جایگزین بسیار خوبی برای مسیرهایی باشد که به علت بحران فعلی مسدود شده اند.
وی در این زمینه پیشنهاد شکل گیری شرکت‌های مشترک حمل و نقل و سرمایه گذاری مشترک در خصوص نوسازی و تجهیز ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی و نیز تسریع در تکمیل مشترک راه آهن رشت آستارا را مطرح کرد که مورد استقبال طرفهای روسی قرار گرفت.
رییس سازمان توسعه تجارت بر لزوم تولیدات مشترک صنعتی و دانش بنیان توسط ۲ کشور تاکید کرد و افزود: دانش مکمل ایرانی و روس می تواند به تولید محصولاتی بینجامد که علاوه بر رفع نیاز داخلی هر دو کشور، به صادرات و رهایی از وابستگی به کشورهای دیگر ختم شود.
این نشست تخصصی با حضور دستیار ویژه رئیس جمهوری روسیه، رئیس مرکز صادرات روسیه، استاندار آستارخان، رییس جمهوری ادمورتی و قائم مقام راه آهن روسیه و با همراهی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز حضور مدیران ارشد شرکتهای بزرگ اقتصادی و تجاری روسیه برگزار شد.


/انتهای پیام

 

کپی