اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

گاف نایب رئیس اسبق مجلس در مورد میدان آرش/ آقای مطهری میدان آرش اصلا در دریای خزر نیست!

گاف نایب رئیس اسبق مجلس در مورد میدان آرش/ آقای مطهری میدان آرش اصلا در دریای خزر نیست!

به گزارش ایران آنلاین ، علی مطهری در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار کوتاه آمدن دولت ایران از لغو تحریم‌های سپاه در مقابل آمریکا شده است.

مطهری یکی از دلایلی که برای ضرورت لغو تحریم‌ها مطرح کرده، عقب‌ماندگی در توسعه میادین نفتی مشترک با کشورهای همسایه است و میدان نفتی آزادگان و آرش را مثال زده و نوشته است:‌به عنوان نمونه اکنون میدان مشترک نفتی ایران و عراق به نام آزادگان سال‌هاست که توسط عراق با سرمایه‌گذاری خارجی در حال استخراج است و حق ملت ایران به خاطر تحریم‌ها در حال ضایع شدن است. همین‌طور میدان نفتی آرش در دریای خزر که میان ایران و آذربایجان مشترک است. ایران فرصت‌های زیادی را خصوصا در حوزه نفت و گاز از دست داده است و همسایه‌ها نهایت استفاده را برده‌اند.

این سخن علی مطهری در حالی است که ایران میدان نفتی به نام آرش در دریای خزر ندارد. بلکه ایران یک میدان گازی به نام آرش دارد که در خلیج فارس بین ایران و کویت و عربستان مشترک است. بنابراین اطلاعات مطهری نادرست است.

ایران در دریای خزر یک میدان نفتی به نام سردار جنگل دارد که میدان مشترک با سایر کشورها هم نیست. کشور آدربایجان هم از هیچ میدان مشترکی در خزر برداشت نمی‌کند. بقیه موارد هم بلوک های اکتشافی است مثل چالوس که میدان نفتی مستقل ایران است. یک بلوک مشترک نفتی میان ایران و آذربایجان هم وجود دارد که فقط لرزه نگاری شده و به اکتشاف کامل هم نرسیده است.


در زمینه میدان مشترک نفتی ایران و عراق به نام آزادگان هم که علی مطهری از عدم توسعه آن توسط ایران سخن گفته، اطلاعات وی نادرست است. ایران سال‌ها است که از میدان نفتی آزادگان در حال برداشت نفت است.

 

/انتهای پیام

کپی