اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

افزایش سه برابری حجم تجارت ایران با همسایگان

افزایش سه برابری حجم تجارت ایران با همسایگان

به گزارش ایران آنلاین، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران با  امضای قراداد سواپ گازی ترکمنستان روزانه ۵ تا ۶ میلیون مترمکعب گاز ترکمنستان را به جمهوری آذربایجان خواهد فروخت.

محمود عباس زاده مشکینی  با اشاره به سفر رییس جمهور ترکمنستان به تهران، روابط دو کشور را دوستانه و عمیق توصیف کردو گفت:روابط تجاری ایران و ترکمنستان در ماه‌های اخیر چندین برابر شده است ارتباط ما با کشور ترکمنستان رو به گسترش است و با سفرهای روابط دو کشور تعمیق می شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: ترکمنستان ظرفیت های خاصی برای منطقه دارد و ایران هم پتانسیل های مطلوبی برای توسعه روابط و تقویت مبادلات اقتصادی ترکمنستان دارد مسلما توسعه روابط سیاسی طرفین می‌تواند به توسعه روابط راهبردی بین دو کشور بیانجامد.

عباس زاده با بیان اینکه ایران در بین کشورهای حوزه اوراسیا بیشتر حجم مبادلات تجاری را با ترکمنستان دارد، گفت:جمهوری اسلامی ایران با  امضای قراداد سواپ گازی ترکمنستان روزانه ۵ تا ۶ میلیون مترمکعب گاز ترکمنستان را به جمهوری آذربایجان می‌فروشد. این گاز از مسیر ایران به جمهوری آذربایجان ترانزیت خواهد شد و این  قرارداد مهم که در سفر آیت الله رییسی منعقد شد می‌تواند به توسعه روابط دو کشور کمک کند.

وی با مثبت ارزیابی کردن دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم بیان داشت: یکی از موضوعات مهم دیپلماسی دولت سیزدهم همسایه محوری است که آیت الله رییسی در زمینه تقویت این حوزه تاکید فراوانی دارد و خوشبختانه اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و دستگاه دیپلماسی هم بسیار فعال شده است و حجم تبادلات تجاری با کشورهای همسایه ظرف یکسال گذشته بیش از سه برابر شده است.

به گزارش ایرنا،سردار بردی‌محمداف رئیس جمهور ترکمنستان شامگاه سه‌شنبه ۲۴ خردادماه با استقبال رستم قاسمی وزیر نفت وارد تهران شد.

استقبال رسمی در مجموعه سعدآباد، دیدار و گفت‌وگو با آیت الله رئیسی، برگزاری نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور و امضای چند سند همکاری و تفاهم‌نامه از جمله برنامه‌های سفر دوروزه بردی‌محمداف به تهران خواهد بود.


انتهای پیام/

 

 

کپی