اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اجرای ۹ طرح منابع طبیعی اصفهان در سفر رییس جمهور به این استان ارائه می‌‎شود

اجرای ۹ طرح منابع طبیعی اصفهان در سفر رییس جمهور به این استان ارائه می‌‎شود

به گزارش ایران آنلاین،  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: تکمیل و اجرای ۹ طرح منابع طبیعی و امور اراضی با اعتبار مورد نیاز ۵۷۰ میلیارد تومان برای سفر آتی رییس جمهور به این استان پیشنهاد شده است.

محمدعلی کاظمی افزود: اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری، اجرای طرح‌های جامع مقابله با بیابان‌زدایی، حفاظت، پایش و کمک به احیای مراتع و صیانت از جنگل‌های زاگرس، جنوب و مناطق مرکزی از جمله این طرح‌ها به‌شمار می‌رود.

وی ادامه داد: ترویج، توانمندسازی تشکل‌ها جوانان محلی بمنظور حفظ و احیای منابع طبیعی و تامین و تجهیز یگان حفاظت طرح‌های دیگر را تشکیل می‌دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان اظهار داشت: مجموع اعتبار مورد نیاز برای طرح های یاد شده ۳۷۰ میلیارد تومان است که بیشترین آن برای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری خواهد بود.

کاظمی گفت: همچنین طرح رفع تداخلات اراضی و اسناد حدنگاری(کاداستر) با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان برای حفاظت هرچه بیشتر از عرصه های منابع طبیعی و کاهش زمین‌خواری و تصرف غیرقانونی نواحی مختلف پیشنهاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: مطالعات اجرای طرح های گوناگون منابع طبیعی در این استان به خوبی پیش رفته است و برای اجرای آن باید اعتبارات مورد نیاز تخصیص داده شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان، کمبود اعتبارات و افزایش چشمگیر هزینه اجرای طرح ها را مهمترین چالش این بخش عنوان کرد و افزود: بویژه در فعالیت‌های مرتبط با آبخیزداری و آبخوانداری قیمت تمام شده بسیار بیشتر شده است.

به گزارش ایرنا، نگاهی به وضعیت عرصه‌های طبیعی اصفهان حاکی است که این خطه با ۲۸ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل معادل (چهار درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع معادل (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (۳۲ درصد) در برگرفته است.
جنگل‌های استان اصفهان به‌طور عمده در ۲ شهرستان فریدون‌شهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار قرار دارد.انتهای پیام/


 

کپی