اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
نشست خبری مشترک وزرای امورخارجه ایران و پاکستان؛

امیر عبداللهیان: ایران برای توافق خوب از منطق دیپلماسی فاصله نخواهد گرفت

امیر عبداللهیان: ایران برای توافق خوب از منطق دیپلماسی فاصله نخواهد گرفت

به گزارش ایران آنلاین، وزیر امورخارجه کشورمان گفت: ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار از منطق دیپلماسی و مذاکراتی فاصله نخواهد گرفت.

نشست خبری حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان . «بلاول بوتو زرداری» وزیر خارجه پاکستان آغاز شد.

در ابتدای این نشست خبری حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان گفت: خیلی خوشحالم که امروز میزبان وزیر امور خارجه پاکستان هستم، روابط عمیق و ریشه دار ایران و پاکستان دو کشور بزرگ در دنیای اسلام در تمام طول این سال ها امید بخش بوده، ما در دولت جدید مناسبات را بر مبنای توسعه همکاری‌ها را رقم زدیم، سمت جدید وزیر خارجه پاکستان را تبریک می‌گویم.

وی ادامه داد: من امروز یک هدیه فوق العاده برای جناب وزیر خارجه پاکستان دارم، یک آلبوم عکس از سفر خانم شهید بی نظیر به مشهد و زیارت امام رضا(ع) دارم، این آلبوم را در اولین فرصت به ایشان در جمع شما هدیه می‌دهم.

وزیر امورخارجه کشورمان اظهار داشت: مروز در خصوص مناسبات دوجانبه و همکاری‌ها و بازارچه‌های مرزی و توسعه تجارت محلی و همکاری های استانی با اتخاذ رویکرد ها و مواضع سیاسی مشترک بین تهران و اسلام‌آباد گفتگو کردیم.

وی افزود: در خصوص همکاری‌های فرهنگی- گردشگری در عرصه بین‌المللی و همچنین در مورد گفتگو های اقتصادی و تجاری گفتگو کردیم. موضوعی که از دیرباز میان دو کشور قرار دارد بحث صادرات گاز از ایران به پاکستان و افزایش میزان صادرات به این کشور است ما در این خصوص گفتگو کردیم. علیرغم تحریم‌های یکجانبه آمریکا در مسیر بین الملل مکانیسم‌هایی وجود دارد که امیدواریم بتوانیم همکاری‌ها را به بهترین نحو ادامه دهیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه موضوعات منطقه‌ای از جمله افغانستان و فلسطین نیز محور مذاکرات دوجانبه بود، گفت: مخالف جنگ در اوکراین هستیم و می‌خواهیم بین ایران و  روسیه و اوکراین تلاش کنیم تا این بحران حل شود.

وی تاکید کرد: امیدواریم ریشه های  بحران در افغانستان با  تشکیل دولت فراگیر خشک شود، راه‌حل افغانستان تشکیل دولت فراگیر است و امیدواریم افغانستان هرچه زودتر در مسیر و صلح و آرامش قرار بگیرد.

وزیرامورخارجه کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از آتش‌بس در یمن حمایت می‌کند، خواستار رفع کامل محاصره یمن هستیم و از گفتگوهای یمنی - یمنی حمایت می‌کنیم.

وی تاکید کرد: ایران به تشکیل دولت واحد فلسطینی در فلسطین تاکید دارد و معتقد است دولت های اسلامی باید نسبت به اقدامات تهدیدآمیز و خصمانه که رژیم صهیونیستی نسبت به جهان اسلام اتخاذ می کند، وحدت داشته باشند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در این نشست در مورد تصویب قطعنامه آژانس و روند مذاکرات صحبت کردیم، گفت:ایران هیچ گاه از میز مذاکره فرار نکرده و معتقدیم مذاکره و دیپلماسی بهترین راه برای رسیدن به نقطه پایانی توافق است. ما گام‌های مهمی را در ماه‌های گذشته در مذاکراتی که باقری با مورا و کشورهای ۱+۴ در وین داشتند و تبادل پیام‌ها در این مدت بین ایران و آمریکا انجام شد اثبات کردیم اهل گفت‌وگو و منطق و رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار هستیم.

وزیر امورخارجه کشورمان تصریح کرد: پنجشنبه گذشته علیرغم استمرار پیام‌ها ولی طرف آمریکایی برای اعمال فشار بر ایران و اخذ امتیاز در مذاکره غیرمستقیم، قطعنامه‌ای را ارائه داد و علیرغم اینکه آمریکا گفت قطعنامه خالی از محتواست. ما پکیج سیاسی جدید را روی میز گذاشتیم ولی آمریکا بر تصویب قطعنامه تأکید داشت.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: اکنون در کنار قطعنامه اقدامات بیشتر هسته‌ای ایران قرار دارد ما از گفت‌وگو و مذاکره فرار نخواهیم کرد و در این مسیر ارتباط ما از مسیرهای دیپلماتیک از طریق مورا و بورل پیام‌های ما در حال تبادل است. ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار از منطق دیپلماسی و مذاکراتی فاصله نخواهد گرفت.


انتهای پیام/

 

کپی