اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
رئیس حفاظت محیط زیست ملارد تأکید کرد:

فعالیت‌‌های صنعتی و تولیدی باید متناسب با ظرفیت زیست محیطی باشد

فعالیت‌‌های صنعتی و تولیدی باید متناسب با ظرفیت زیست محیطی باشد
محمود غلامی خبرنگار

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ملارد با تأکید بر ضرورت رعایت ضوابط زیست محیطی در توسعه صنعتی واشتغالزایی گفت: فعالیت های صنعتی و اشتغالزایی باید ضمن داشتن پیوست زیست محیطی متناسب با شرایط زیستی شهرستان باشد در غیراینصورت با تهدید زیست محیطی مواجه خواهیم شد.

 به گزارش ایران انلاین ، مهناز مدیریان افزود: اعمال مدیریت صحیح و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای نجات و حفظ منابع طبیعی رکن اساسی برای افزایش فعالیت های صنعتی است و در صورت بارگذاری بیش از ظرفیت های زیستی موجود با بحران های محیط زیستی غیر قابل جبران مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: شهرستان ملارد در غربی‌ترین خطه استان تهران واقع‌شده که دو بخش ملارد مرکزی و صفادشت، پهنه وسیعی از اراضی محدوده غربی استان تهران را به خود اختصاص داده است؛ محدوده مرکزی در دشت تهران –شهریار و محدوده اخترآباد در دشت قطعه 4 واقع شده که هر دو این دشت ها جزء 8 دشت ممنوعه استان تهران هستند. 
این مسئول تصریح کرد: قرار گرفتن این شهرستان در محور مواصلاتی استان‌های البرز و مرکزی و تهران و وسعت بالای آن توجه تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران و صنعتگران را به خود جلب کرده و چنانچه بارگذاری‌های صنعتی و خدماتی برای گسترش فرآیند توسعه اقتصادی بدون برنامه ‌یزی و بررسی منابع باشد می تواند در روند توسعه آتی، خسارات زیست محیطی غیر قابل جبرانی را ایجاد کند.
مدیریان ادامه داد: البته این مشکل خاص این منطقه نیست و متاسفانه در سال های اخیر پدیده خشکسالی ناشی از تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی کره زمین باعث محدودیت منابع آب شده و این مسأله با توجه به افزایش نیازهای غذایی، ضرورت ارتقای سطح بهداشت و رفاه اجتماعی، وابستگی شدید کشاورزی به آب و بارگذاری‌های بیش از توان اکولوژیک، می‌تواند منجر به ایجاد چالش‌های بزرگی شود .
رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد تصریح کرد: نهادینه کردن این تفکر که اختصاص بودجه برای حفاظت از منابع طبیعی نوعی سرمایه‌گذاری خردمندانه و پرسود است در نهایت منجر به  پیشرفت فناورانه می‌شود و این زیربنای رسیدن به اهداف محیط زیستی است.
وی ادامه داد: صنایع آب‌بر مستقر در شهرک صنعتی غیردولتی صفادشت ملزم به ایجاد تجهیزات کنترل آلودگی منابع آبی و سیستم تصفیه فاضلاب می‌شود و صدور مجوز بهره‌برداری منوط به بهره گیری از این تجهیزات و رعایت استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست است.
این مسئول تصریح کرد: خوشبختانه ایجاد تصفیه خانه در این شهرک و شهر صفادشت جز مصوبات سفر رییس‌جمهوری محترم در اردیبهشت ماه به غرب استان بود و پیگیری های لازم در این زمینه ادامه دارد.
مدیریان در ادامه، توجه کامل به ظرفیت‌های آبی و بازچرخانی و بهره‌برداری اصولی از منابع آب غیرمتعارف را عامل مهمی دانست که می‌تواند منجر به پایداری منابع آب و تحقق اهداف اقتصاد پایدار شود.

کپی