اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

آتش در میانکاله خاموش شد

آتش در میانکاله خاموش شد

به گزارش ایران آنلاین، مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست مازندران از کنترل کامل حریق در تالاب بین المللی میانکاله خبر داد و گفت: آتش‌سوزی تالاب در حال حاضر به طور کامل خاموش شد.

کامیار ولیپور افزود: آتش سوزی که از ساعت ۲۲ دیشب(پنجشنبه شب) در تالاب بین المللی میانکاله در شرق مازندران آغاز شد، در یک نوبت حدود ساعت سه صبح اطفا شد.

وی با بیان اینکه آتش سوزی در ضلع شمالی و محدوده ساحلی میانکاله اتفاق افتاد، ادامه داد: متاسفانه در ساعات بامدادی امروز همزمان با وزش باد بار دیگر آتش در این تالاب آغاز و شعله ور شد.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست مازندران اظهار داشت: برای تسریع در فرآیند اطفا حریق و با کمک استانداری یک دستگاه بالگرد به منطقه اعزام شد که به همراه ماشین آلات سنگین دقایقی پیش آتش به طور کامل خاموش شد.

ولی پور میزان احتمالی خسارت حریق را  حدود هشت تا ۱۰ هکتار از اراضی تالاب عنوان کرد و افزود: برای اندازه گیری دقیق تر باید منتظر گزارشات موقعیت سنج مکانی باشیم که احتمالا تا فردا اطلاع رسانی خواهد شد.

پیش از این هم در سال جاری ، پنج فقره آتش‌سوزی در میانکاله رخ داد که در مجموع هشت و نیم هکتار از این زیستگاه را از بین برد.

بر اساس آمارها سال ۱۴۰۰ نیز در پناهگاه حیات وحش میانکاله ۴۲ مورد آتش‌سوزی رخ داد که مجموع مساحت این اراضی در آتش سوخته حدود ۴۵۰ هکتار  بود.

تالاب بین‌المللی میانکاله با ۶۸ هزار هکتار مساحت در شرق مازندران و درحوزه استحفاظی شهرستان بهشهر و در حاشیه دریای خزر واقع است. این تالاب که در دل شبه جزیره میانکاله واقع شده، به دلیل برخورداری از تنوع زیستی به ویژه مواد غذایی مهم‌ترین زیستگاه بیش از ۳۲۰ گونه پرنده مهاجر و بومی و ۱۸۰ گونه گیاه به شمار می‌رود.

/انتهای پیام

کپی