اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

آیا دولت دلار ارزان ۹ هزار تومانی به حجاج داده است؟

آیا دولت دلار ارزان ۹ هزار تومانی به حجاج داده است؟

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ایرنا، امسال پس از دو سال برگزاری محدود مراسم حج تمتع، زائرانی از سراسر جهان عازم بیت الله الحرام خواهند شد؛ زائران ایرانی نیز در این مناسک مذهبی حاضر می شوند، اما در این میان اعزام زائران با مسائل مختلفی روبرو بوده است.

 شیوه تامین ارز، واکسن، اقدام غیرمتعارف عربستان سعودی در افزایش هزینه هر زائر و ... از مسائلی بود که زائران پس از دوسال وقفه برای اعزام با آن روبرو شدند و البته مسئولان برای هریک از این موضوعات تدابیری را در دستور کار قرار داده اند.

پرداخت و تامین ارز مورد نیاز زائران برای شرکت در این مراسم مذهبی یکی از مسائلی است که با توجه به افزایش نرخ ارز در سال های اخیر، اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

زائرانی که امسال بعد از دو سال برگزاری محدود مراسم حج، به این سفر معنوی اعزام می شوند در سال ۹۸ و پیش از همه گیری کرونا، برای شرکت در حج سال ۹۹ باید ضمن تکمیل وجه ارزش دلاری مراسم حج را واریز می کردند؛ قیمت دلاری اعلام شده برای مراسم حج سال ۹۹ در آن زمان از سوی عربستان حدود ۳۲۰۰ دلار اعلام شده بود.

سازمان حج و زیارت در آن دوره به دلیل افزایش ارزش دلار در بازار آزاد (حدود ۱۳ هزار تومان) از دولت درخواست مساعدت کرد و دولت وقت نیز دستور داد که به زائران ارز نیمایی(۹ هزار تومانی در سال ۹۸) اختصاص پیدا کند.

زائران متقاضی اعزام نیز همین مبلغ را با ارز نیمایی به حساب سازمان حج و زیارت واریز کردند و دلار لازم برای پرداخت هزینه های حج آنها توسط سازمان حج و زیارت با قیمت دلار نیمایی خریداری شد.

همه گیری کرونا در سال ۹۹ اعزام زائران را ملغی و به بعد از پایان همه گیری کرونا موکول کرد و در واقع دلار خریداری شده برای اعزام زائران نیز در حساب سازمان حج و زیارت باقی ماند.

حالا بعد از گذشت ۲ سال و برگزاری همگانی مراسم حج، سازمان حج و زیارت با استفاده از همان ارز خریداری شده در سال ۹۸ اقدام به اعزام زائران خواهد کرد و در واقع ارز جدیدی به زائران امسال حج اختصاص پیدا نخواهد کرد.

نکته قابل توجه اینکه عربستان سعودی در اقدامی عجیب و غیر متعارف ۴۰ روز مانده به اعزام زائران اعلام کرد که حدود ۱۲۰۰ دلار به هزینه هر زائر اصافه شده است.

سازمان حج و زیارت برای حل این مشکل که هزینه‌ای حدودا ۴۰ تا ۴۵ میلیون تومانی را به زائران تحمیل می کرد، درخواست اختصاص ارز ارزان یا نیمایی نکرد.

راهکار سازمان حج و زیارت کنترل قیمت‌ها، کاهش اعزام عوامل و همچنین بهره‌گیری از هتل‌های ارزان قیمت‌تر برای اسکان زائران بود.

بر همین اساس زائران به جای پرداخت هزینه ۴۵ میلیون تومانی هزینه‌ای بین ۷ تا ۱۱ میلیون تومان را پرداخت کرده‌اند.

مجموع اطلاعات فوق نشان می دهد که دولت سیزدهم هیچ ارز ارزان قیمتی را برای برگزاری حج امسال اختصاص نداده است و کلیه هزینه‌ها در سال ۹۸ توسط زائران اعزامی پرداخت و حتی هزینه ناگهانی اضافه شده نیز توسط خود زائران و با تدبیر مورد اشاره سازمان حج و زیارت پرداخت شده است.

/انتهای پیام

 

کپی