اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
در حاشیه جلسه هیأت دولت؛

سلاجقه: برای حل مشکل ریزگردها دبیرخانه منطقه‌ای تشکیل می‌شود

سلاجقه: برای حل مشکل ریزگردها دبیرخانه منطقه‌ای تشکیل می‌شود

به گزارش ایران آنلاین، رئیس سازمان محیط زیست از تشکیل قریب‌الوقوع دبیرخانه‌ای برای پیگیری موضوع ریزگردها و سفر هفته آینده خود به ترکیه، امارات و کویت برای رایزنی برای حل مشکل آلاینده‌ها خبر داد.

 «علی سلاجقه» در حاشیه جلسه امروز چهارشنبه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در نشستی که با سفرای پانزده گانه داشتیم موضوعات مربوط به آلاینده‌ها و گرد و غبار مطرح شد.

وی ادامه داد: هفته آینده در این خصوص سفری به کشور امارات،ترکیه و کویت خواهم داشت تا هم موضوع را با جدیت بیشتری پیگیری کنیم و هم پیش درآمدی بر نشست وزرای محیط زیست باشد.

رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: در حال حاضر ترکیه که پیش از این مشکلی با ریزگردها نداشت، در روزهای گذشته دچار مشکل گرد و غبار شد و همه کشورها به این نتیجه رسیدند که دبیرخانه متمرکزی برای حل مشکل گرد و غبار تشکیل شود که جمهوری اسلامی ایران کارهای مقدماتی آن را شروع کرده است.

سلاجقه ابراز امیدواری کرد در نشست وزرای محیط زیست، برای یک میثاق‌نامه منطقه‌ای تفاهم صورت گیرد.

وی همچنین اظهار داشت: رئیس جمهور در شورای عالی محیط زیست تأکید کرد که باید همکاری منطقه‌ای شکل بگیرد و در این راستا سفرهایی به عراق و سوریه داشتم و مقامات این کشورها در جریان مذاکرات موافق بودند که باید اقدامی میدانی و عملیاتی برای حل مشکل انجام شود.

رئیس سازمان محیط زیست درباره دستاوردهای سفرش به عراق و سوریه توضیح داد: این سفر برای شناسایی کانون‌های گرد و غبار انجام شد و اولین دستاورد آن هم این بود که از فضای تفاهم‌نامه‌نویسی برای حل مشکلات خارج و وارد فضای عملیاتی شدیم.

سلاجقه با بیان این‌که این رویکرد مثبتی است که کشورها پذیرفتند باید کار میدان انجام شود و تفاهم‌نامه‌ها کارگشا نیست، متذکر شد: در همین راستا مقرر شد کارگروه‌های مشترکی در سطح وزرای جهاد کشاورزی و نیرو تشکیل شود تا با ادامه این جلسات به یک نقشه عملیاتی دست یابیم.


انتهای پیام/

 


 

کپی