اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

شاخص کل بورس در سنگر حمایتی

شاخص کل بورس در سنگر حمایتی

بازار سهام ایران این روز‌ها تحت تأثیر عوامل مثبت و منفی زیادی قرار گرفته است.

روزنامه ایران: ابهامات در تأمین برق و انرژی مورد نیاز صنایع، همچنین افزایش صادرات در صنایعی مانند پتروشیمی‌ها، دریافت مجوز افزایش قیمت در کنار افزایش هزینه‌های تولید در صنایع مختلف مانند لاستیک و محصولات غذایی  و ایجاد فرصت‌های جدید صادراتی در کنار افزایش تقاضای داخلی در برخی صنایع بخصوص صنایع مرتبط با ساختمان مانند سیمان و کاشی و سرامیک از جمله مواردی بوده که این روزها بر تصمیم‌گیری سهامداران تأثیرگذار است. از طرفی پس از افزایش بیش از 20 درصدی شاخص‌های بازار سهام طی ماه‌های گذشته و تغییر نسبت‌های ارزندگی، بازاروارد یک روند اصلاحی شد که همچنان تداوم دارد.


در بازار چه گذشت؟
روند اصلاحی شاخص‌های بازار سهام  که از اواخر اردیبهشت ماه سال جاری با خروج پول حقیقی و کاهش تدریجی ارزش معاملات خرد نیز همراه شده بود در روز سه‌شنبه تا حدودی آرام گرفت. در این روز و با ورود شاخص به کانال حمایتی 1.5 میلیون واحدی، بار دیگر صفوف عرضه و تقاضا با یکدیگر برخورد کرد که این امر منجر به ایجاد یک جریان متلاطم در معاملات سهام شد. روند معاملات دیروز نشان می‌‌دهد که اگرچه در ابتدای معاملات تعداد نمادهای منفی از مثبت‌ها بیشتر بود اما تشکیل یک جبهه تقاضای قوی از طرف حقیقی‌ها و حقوقی‌ها باعث شد تا ساعت 10و 30 دقیقه تعداد نمادهای مثبت به دوبرابر نمادهای منفی برسد اما این روند نیز پایدار نماند تا در انتهای معاملات در مقابل 237 نماد سبز رنگ 386 نماد به رنگ قرمز درآید.

رویه‌ای که در مورد صف‌های خرید و فروش نیز وجود داشت و در حالی که در مقاطعی از بازار تعداد صف‌های خرید از صف‌های فروش پیشی گرفته بود در نهایت 76 نماد در صف خرید و 85 نماد در صف فروش به کار خود پایان دهند.  هرچند که فشار عرضه‌ها در معاملات دیروز منجر به کاهش 940 واحدی شاخص کل (هم‌وزن) بورس شد اما در نهایت  جریان تقاضا در سهم‌های بزرگ و با رهبری سیمانی‌ها، محصولات شیمیایی و فرآورده‌های نفتی توانست شاخص کل بورس را در حدود یک هزار واحد افزایش دهد تا این شاخص در ارتفاع یک میلیون و 515 هزار واحد به کار خود پایان دهد.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی