اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بازار آماده تزریق 140 هزار تن شکر

بازار آماده تزریق 140 هزار تن شکر
نفیسه امامی خبرنگار

با برداشت محصولات جدید بهاره از سطح مزارع نیشکر کشور و ارسال آنها به کارخانجات تولید شکر، تولیدات داخلی این محصول برای توزیع و مصرف، وارد بازار‌ها خواهد شد.

روزنامه ایران:  طبق برآوردهای انجام شده، ۱۴۰ هزار تن شکر استحصال شده از محصول نیشکر تولید داخل به‌صورت سراسری در کشور توزیع خواهد شد.
شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرده است: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، ۱۵۰ هزار تن شکر نیز برای مصارف صنف و صنعت و خانوار توزیع شده است و ۱۰۰ هزار تن از این کالا نیز توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در جریان توزیع قرار دارد.

براساس این گزارش، تأمین شکر کشور از منابع داخلی و خارجی به طور مستمر ادامه دارد که با توجه به افزایش تولیدات داخلی و تأمین از طریق واردات، انتظار می‌رود با توزیع این محصول راهبردی، بازار شکر به ثبات برسد.
براساس نرخ خرید تضمینی چغندر، قیمت هر کیلو شکر برای کارخانه‌دار ۱۸ هزار تومان و مصرف کننده ۲۰ هزار تومان مصوب شده است که با افزایش قیمت ۴۰۰ تومانی کرایه حمل، این قیمت با تغییراتی مواجه خواهد شد در حالی که قبل از اعلام این نرخ مصوب، هر کیلو شکر با نرخ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در اختیار عمده‌فروش و ۱۶ هزار و ۳۵۰ تومان در اختیار خرده‌فروشی قرار می‌گرفت.
لازم به ذکر است در پی افزایش هزینه‌های تولید چغندرقند همزمان با افزایش قیمت تضمینی گندم و برخی از محصولات اساسی، قیمت تضمینی چغندرقند با حدود ۷۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته با احتساب کمک کرایه حمل و محاسبه ارزش جوایز تحویل به حدود 2 هزار و 250 تومان در هر کیلوگرم افزایش پیدا کرده است.


آغاز ثبت سفارش برای واردات شکر
علی رغم تولید شکر در داخل، تأمین کامل آن نیازمند واردات مستمر است تا از طریق توزیع این محصول راهبردی، کمبود در بازار مصرف شکل نگرفته و قیمت‌های نامتعارف برای این محصول استراتژیک ایجاد نشود. در همین راستا هم با اصلاح قیمت شکر و ایجاد مزیت وارداتی برای آن، ثبت سفارش جدید بخش خصوصی برای واردات آن آغاز شده و به این ترتیب، بخشی از شکر مورد نیاز کشور توسط این بخش در حال تأمین است.
تقاضای داخلی برای شکر بیشتر از تولید آن است، اما با زمان‌بندی مناسب برای واردات مورد نیاز میان تقاضا و عرضه، در بازار مصرف مشکلی ایجاد نخواهد شد.


بهمن دانایی، دبیر و عضو هیأت مدیره انجمن صنایع قند و شکر با اشاره به جلسات نمایندگان این انجمن با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی خبر از آغاز واردات شکر به کشور داده و گفته است: «عمده خریدها از کشور هندوستان انجام گرفته و امیدواریم کشتی‌های خریداری شده از اواخر خردادماه به مرور وارد بنادر کشور شوند.»
انتظار می‌رود با احتساب میزان شکرهای تولید شده موجود در انبار کارخانه‌ها و عرضه شکرهای در حال تولید به بازار در کنار واردات، سوء‌استفاده بعضی از خرده فروش‌ها در فروش بالاتر از قیمت مصوب دولتی برطرف شود.


استفاده ماهانه 240 هزار تن شکر
به طور میانگین کشور با افزایش تقاضا در ۶ ماهه نخست سال، ماهانه ۲۴۰ هزار تن شکر مورد استفاده قرار می‌دهد که امسال به علت بروز بحران‌ خشکسالی در کشور، احتمال افزایش واردات نسبت به سال گذشته پیش‌بینی می‌شود.
آمارها حاکی از آن هستند که به طور نسبی سالانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن تا ۳ میلیون تن شکر در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن آن از طریق واردات تأمین می‌شود.


بر اساس مطالعه آماری میزان تولید شکر شرکت‌های فعال در این حوزه تا اواخر اسفندماه سال 99 حدود یک‌میلیون و 600‌هزار تن و میزان واردات هم یک‌میلیون تن بوده است. بر اساس همین اطلاعات تا پایان سال 1400 هم حدود یک‌میلیون و 100‌هزار تن شکر در کشور تولید شده و همزمان طی این مدت یک‌میلیون و 40‌هزار تن از این محصول به‌صورت واردات به بازارهای داخلی تزریق شده است.
صنعت قند و شکر، با توجه به استراتژیک بودن آن، همواره مورد توجه و حمایت دولت بوده است و یکی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی، تلاش برای رسیدن به خودکفایی در تولید محصول استراتژیک شکر است. دولت در قالب یک طرح تلاش می‌کند تا کشور طی سه سال آینده به خودکفایی در تولید شکر برسد.
با توجه به افزایش سرسام‌آور قیمت‌های جهانی محصولات غذایی و واقعی شدن نرخ ارز در داخل، تولید و خودکفایی شکر در داخل نسبت به واردات آن مزیت پیدا کرده و خودکفایی در این حوزه یک گام بسیار بلند در تأمین امنیت غذایی کشور به حساب می‌آید.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی