اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

شرکت‌های مرتبط با صنعت نفت در سال‌ جاری سود‌سازی خوبی خواهند کرد

شرکت‌های مرتبط با صنعت نفت در سال‌ جاری سود‌سازی خوبی خواهند کرد
مجید میرزاحیدری خبرنگار

معاملات توأم با احتیاط معامله گران بازار سهام درآخرین روز هفته باعث شد تا بازار یک روز معمولی را در کارنامه کاری خود به ثبت برساند. در این هفته، گزارش‌های منتشر شده در مورد تولید و فروش برخی شرکت‌های بزرگ صادرات محور، منجر به بهبود شاخص‌های بنیادی بازار شد.

روزنامه ایران: به عبارتی، سهامداران حقیقی ورود مناسبی به گروه‌های فلزات اساسی، معدنی‌ها و سیمانی‌ها داشتند.در این بین، کاهش چشمگیر خروج پول حقیقی از بورس و ورود پول به بازار طی معاملات نشان داد که سهامداران حقیقی بیشتر به‌دنبال بازگشت بورس به روزهای متعادل و حتی صعودی هستند، هرچند دست به عصا و با احتیاط. واقعیت این است که کاهش ارزش معاملات خرد در بازار سهام نشان از احتیاط سرمایه‌گذاران خرد برای انجام معاملات بیشتر دارد. با این همه، آیا شاخص کل موفق خواهد شد تا از منطقه مقاومت وارد محدوده حمایت شود؟ ساده‌تر اینکه کدام مزیت‌های بازار سرمایه، باعث خواهد شد تا معامله‌گران از سایر بازار‌ها به سمت بازار سهام جذب شوند؟


«محسن عباسلو»، تحلیلگر بازارهای مالی درگفت‌و‌گویی با «ایران» به سؤالات پیرامون وضعیت بازار سرمایه پاسخ داده که با هم، مرور خواهیم کرد:


دلیل تغییر فاز رفتاری برخی حقیقی‌ها و حقوقی‌ها در بازار یک هفته اخیر چیست؟
بازار در حال حاضر در دامنه یک میلیون و 500 تا یک میلیون و600 هزار واحد درحال نوسان است، بنابراین باید از مرز یک میلیون و600 هزار واحد عبور کند تا وارد فاز جدید حرکتی خود شود.
بازار در دامنه یک میلیون و500 تا یک میلیون 600 هزار واحد در حال کف‌سازی و تثبیت است که یک اتفاق خوب برای بازار سهام محسوب می‌شود، هرچند که در شرایط فعلی، بازار نیازمند یک خبر و اتفاق است تا به حرکت بعدی خود با سرعت بیشتری ادامه دهد.


آیا بازار سرمایه هنوز به آن مرحله جذابیت مورد نیاز معامله‌گران نزدیک نشده است؟
واقعیت این است که بازار بورس هنوز هم جذابیت لازم را دارد، اما درکل باید بازدهی این بازار را با سایر بازارها مثل طلا، سکه و مسکن مقایسه کرد. با توجه به احتمال اخذ مالیات از خودروها و درعین حال واردات 50 هزار دستگاه خودرو درشرایط فعلی، بازار خودرو جذابیت چندانی ندارد. بازار طلا و ارز هم درشرایط فعلی چندان جذاب نیستند، به‌دلیل ردیابی حساب‌های بانکی کسی حاضر به جابه‌جایی بدون حساب و کتاب پول نیست!


در بازار ملک و ساختمان هم با توجه به اینکه املاک افزایش نرخ خود را به ثبت رسانده، بنابراین فعلاً دورنمای روشنی برای آن متصور نیست.بنابراین تنها بازاری که درحال حاضر، شفاف و جذاب است بازار سرمایه است، این بازاری که معاف از مالیات بوده و ازلحاظ جذابیت، اصلاً قابل مقایسه با سایر بازارها نیست،تنها ایراد فعلی در بازار سرمایه، وجود برخی بی‌اعتمادی‌ها از ناحیه فعالان به بازار بورس است، حتی با وجود بازدهی 20 درصدی بازار سرمایه در ابتدای امسال تا اکنون، اما هنوز شک‌وتردید‌هایی در بین معامله‌گران بازار وجود دارد.یکی از دلایل آن هم سقوط شاخص کل از دومیلیون واحد تا مرز یک میلیون و200 هزار واحد در سال‌های گذشته بوده با این همه، قیمت سهم‌های موجود در بازار متعادل بوده است.


درعین حال باید گفت که با توجه به رخدادهای بین‌المللی و افزایش بهای نفت، پیش‌بینی می‌شود که بهای نفت در سه ماهه آینده هم در محدوده قیمتی 114 دلار باشد. مضاف بر این، با ورود چین به بازار تقاضای نفت، به طور قطع رشد تقاضا و کمبود نفت، امری جدی خواهد بود، همه این موارد هم بر سهم‌های صنعت نفت تأثیر‌گذار است.


در مورد فلزات اساسی هم وضعیت همین است و احتمال افزایش قیمت وجود خواهد داشت،هرچندکه در این بازار ابهاماتی هم وجود دارد، اما به‌صورت مشخص، پالایشگاهی‌ها، گزارش‌های خوبی ارائه نکردند، بخصوص اینکه وضعیت نرخ‌های آنها مشخص نبود و گزارش منفی آنها به بازار، هشدار منفی داد درحالی که اصولاً پالایشی‌ها لیدر بازار بوده و هستند.


آیا خروج پول حقیقی ربطی به شیفت پول از صنعتی به صنعت دیگر در بورس دارد؟
درحال حاضر پول زیادی دراین بازار وجود ندارد، در واقع پول‌ها از صنعتی در بورس به صنعت دیگر جابه‌جا شده و بین صنعت‌ها پول در حال شیفت شدن است.گزارش‌ها هم نشان می‌دهد که حدود دوهمت پول از برخی سهم‌ها خارج شده اما از بازار خارج نشده و در اوراق بهادار یا حتی کارگزاری‌ها پارک شده و ممکن است که به محض رونق در بازار، به سهم دیگری شیفت شود.


حرکت حال حاضر بازار بیشتر به سمت کدام سهم‌ها محتمل تراست؟
واقعیت این است که دربازار سرمایه برخی سهم‌ها بین 20 تا 50 درصد رشد یافته‌اند، اما در بازار فعلی، پالایشی‌ها و پتروشیمی ‌ها سهم‌های جذابی هستند چون وضعیت خوبی  دارند.
فلزات اساسی هم درشرایط فعلی وضع خوبی دارند، اما درصنعت فولاد یک اشکال وجود داردکه به‌دلیل قطعی برق در تابستان، سازمان برق درتوافقی با شهرک‌های صنعتی و صنایع اعلام کرده که ساعت کار تا ساعت یک خواهد بود که به نظر می‌رسد همین نکته، به صنایع انرژی بر تأثیرگذار باشد اما در کل سود سهام آنها خوب است.


روند بازار در ماه پیش رو چگونه است؟
وضعیت حاکم بر بازار سرمایه فعلی نسبت به سال گذشته به مراتب بهتر شده است، بازار سرمایه اکنون با هیچ یک از بازارها قابل مقایسه نبوده زیرا بازار سرمایه معاف از مالیات بوده و شفاف است. به دلیل دورنمای نفت، امسال وضعیت شرکت‌هایی که با صنعت نفت مرتبط هستند سودآوری خوبی خواهند داشت.درصورت اصلاح نرخ ارز نیمایی هم شاخص کل رشد خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی