اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
مدیر عامل شرکت مس در بازدید رئیس‌جمهوری از مجتمع مس سونگون؛

تولید کنسانتره مس در سونگون را از 300 هزار تن به 1 میلیون تن می‌رسانیم

تولید کنسانتره مس در سونگون را از 300 هزار تن به 1 میلیون تن می‌رسانیم

به دنبال آن هستیم که تولید کنسانتره مس در سونگون را ظرف 4 سال آینده از 300 هزار تن به 1 میلیون تن برسانیم و برای نخستین بار با اجرای طرح ذوب و پالایشگاه در سونگون تولید 400 هزار تن کاتد را محقق کنیم.

به گزارش ایران آنلاین، مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران در بازدید آیت‌ا... دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری و هیأت دولت از مجتمع مس سونگون با اشاره به عبور کمربند فلزایی مس جهان از کشور ایران در مسیر شمال غربی به جنوب شرقی، گفت: این کمربند فلززایی مس در مرکز  ایران 2 بخش شده است. یک بخش کمربندی است که شامل سمنان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی است و در ادامه به کشور افغانستان کشیده می‌شود و بخش دیگر این کمربند محور یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان را در بر می‌گیرد و در نهایت وارد کشور پاکستان می‌شود.
دکتر علی رستمی با تاکید بر اینکه صنعت مس کشور در حال حاضر بهترین موقعیت برای توسعه و ارزآوری را دارد به تشریح برنامه‌های آتی شرکت مس پرداخت و ابراز امیدواری کرد که بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تولید مس را افزایش دهیم.
وی با ابراز امیدواری از تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، گفت: ان‌شاءلله در صنعت مس کشور، تولید 280 هزار تن سال قبل را ظرف زمان‌بندی 7-8 ساله به 1 میلیون تن مس محتوی معدنی و کاتدی می‌رسانیم.
مدیرعامل شرکت ملی مس در ادامه ارزآوری حاصل از  تولید 1 میلیون تن مس را بیش از 12 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: با تمرکز در بخش پایین‌دست این مقدار به شدت قابلیت افزایش را دارد.
وی با اشاره به اینکه ارزآوری 12 میلیارد دلاری برابر با درآمد صادراتی صنعت پتروشیمی است، افزود: شرکت ملی مس ایران می‌تواند حجم صادراتی برابر با صنعت پتروشیمی و نفت و گاز داشته باشد.
دکتر رستمی با اشاره به اینکه به دلیل منابع کم معدنی مس در دنیا و تقاضای زیاد و رو به رشد برای این فلز، مس از قیمت جهانی خوبی برخوردار است، افزود: قیمت تمام شده این محصول که  در حال حاضر در صنعت مس ایران حدود 2 هزار و 800 دلار است، میانگین قیمت جهانی آن حدود 10 هزار دلار است؛ بنابراین مس، پتانسیل ایجاد ارزش افزوده بالا، اشتغالزایی و سودآوری چشمگیر را برای کشور و مردم دارد.
وی ضمن تشریح وضعیت بازار جهانی مس و ایران تاکید کرد: این محصول دارای بازار جهانی خوبی است و در سخت ترین شرایط تحریم توانسته صادرات خوبی داشته باشد.
مدیرعامل شرکت ملی مس، میزان صادرات مس را بالغ بر 1،6 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در شرایط موجود خواستار حمایت بیشتر از صنعت مس هستیم تا  عقب‌افتادگی تاریخی صنعت مس در یک دهه گذشته را به ویژه در خطه آذربایجان شرقی جبران کنیم.
وی با بیان اینکه انتظار مردم شریف آذربایجان تولید کاتد و توسعه صنایع پایین دستی است، گفت: به یمن حضور رئیس‌جمهوری در مجتمع مس سونگون شروع پروژه‌های تولید کنسانتره از 300 هزار تن به 1 میلیون تن استارت خورد و به حول و قوه الهی در زمینه ذوب و تولید کاتد هم به دنبال آن هستیم که برای نخستین بار تولید 400 هزار تن مس که آرزوی دیرینه مردم آذربایجان است را با حمایت رییس‌جمهوری فراهم کنیم.
دکتر رستمی در ادامه صنعت مس را از نظر دارا بودن ذخایر قابل توجه معدنی مس و منابع اقتصادی جهت توسعه بسیار توانمند برشمرد و تصریح کرد: شرکت مس نه تنها یک ریال وام دریافت نکرده، بلکه با عنایت به دستور وزیر محترم صمت به صنایع پایین دستی و رونق آن کمک قابل توجهی داشته است.
مدیر عامل فملی همچنین در گزارش خود به رئیس‌جمهوری به رویکرد شرکت مس در حوزه دانش بنیان نیز پرداخت و افزود: به لطف خدا و همت جوانان و صاحبان ایده و اندیشه در حوزه دانش‌بنیان، برنامه‌ها و اقدامات خوبی را آغاز کرده‌ایم؛ همکاری و حمایت ویژه از شرکت‌های دانش‌بنیان که در بخش صنعت و معدن فعالیت می‌کنند، پشتیبانی و تعامل با فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، فراهم کردن شرایط جذب نخبگان و دانشجویان بدون آزمون استخدام و بر مبنای معدل بالا از مهمترین اقدامات شرکت است.
مدیرعامل شرکت مس تاکید کرد: شرکت مس تمام عزم خود را برای حرکت به سمت تولید دانش‌بنیان و درنهایت خرسندی و رضایت مقام معظم رهبری و مردم شریف ایران جزم کرده است.
مدیر عامل فملی، همچنین حضور رئیس‌جمهوری و هیأت دولت در بزرگترین معدن شمال غرب کشور را نشان از ولایت‌مداری کامل دولت انقلابی عنوان کرد و گفت: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تاکید بر بخش معدن، حضور دولت در مجتمع مس سونگون آذربایجان شرقی نشان از عزم دولت برای عملیاتی کردن بیانات مقام معظم رهبری و برنامه‌ریزی و شتاب‌دهی به این حوزه است.

 

کپی