اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

لو رفتن سوالات امتحان سراسری در عراق مساله ساز شد

لو رفتن سوالات امتحان سراسری در عراق مساله ساز شد

به گزارش ایران آنلاین، در پدیده ای که در سال های اخیر بارها تکرار شده، بار دیگر در آخرین ساعات باقی مانده به شروع امتحانات سراسری سوم راهنمایی، سوالات برخی از درس های امتحانی در شبکه های اجتماعی لو رفت؛ امری که روز پنجشنبه در عراق بحران آفرین شد.

 وزارت آموزش و پرورش عراق حوالی ساعت ۲۱ سه شنبه شب متوجه شد که سوالات به شبکه های اجتماعی درز کرده و در اختیار اکثر دانش آموزان قرار گرفته است. به همین سبب، ساعت ۲۴ شب بدون اطلاع قبلی اعلام کرد که امتحانات سراسری سوم راهنمایی به وقت دیگری موکول شده است.

«خالد المحنا» سخنگوی وزارت کشور عراق اعلام کرد که متهمان این پرونده را تحت پیگرد قرار خواهد داد و آنها را به دادگاه خواهد کشاند.

براساس گزارش رسانه های عراق، سوالات ریاضیات و زیست شناسی و چند درس دیگر - که هنوز درباره آن تردید وجود دارد- چند ساعت قبل از شروع امتحان، در شبکه های اجتماعی لو رفت و در اختیار اغلب دانش آموزان قرار گرفت.

وزارت آموزش و پرورش عراق در مقابل این پدیده که به اعتقاد برخی ناظران، نمونه ای از گسترش فساد در ادارات و وزارتخانه های عراق را نشان می دهد، وعده دادگاهی کردن افراد دخیل در افشای سوالات امتحانات را داد.

کمیسیون عالی حقوق بشر عراق نیز از لو رفتن سوالات سراسری مقطع سوم راهنمایی ابراز تاسف کرده و گفته است که تیم تحقیق و تفحص در این قضیه تشکیل می دهد.

برخی رسانه ها و فعالان اجتماعی، مسئولان عالی در وزارت آموزش و پرورش عراق را مسوول لو رفتن سوالات دانسته اند.

در عین حال رسانه های با گرایش های سیاسی، با معرفی وابستگی وزیر آموزش و پرورش و معاونین او به دو طیف سیاسی خاص، کوشیده اند، اتهام درز سوالات امتحانات را به این دو جریان سیاسی (یکی از اهل سنت و دیگری شیعه)، منتسب کنند.

از طرفی رئیس فراکسیون «نسل نو» در پارلمان عراق در نامه ای رسمی از مدعی العموم عراق خواست که علیه وزیر آموزش و پرورش و معاونین او به ویژه رئیس کمیته دائمی امتحانات سراسری، رئیس مرکز پژوهش درسی، تمامی روسا و اعضای کمیته های فرعی، مدیران کل و همه افراد ذیربط با امتحانات سراسری اقامه شکایت قضایی کند.

«سروه عبدالواحد» گفته است که باید از همه این مسئولان، سلب مسئولیت شود و در معرض تحقیق و بازجویی قرار گیرند.

به گفته وی، پدیده لو دادن سوالات امتحانی، اساس و موجودیت نظام سیاسی و بنیان اجتماعی عراق را تهدید می کند و نشان دهنده نفوذ گسترده فساد در این وزارتخانه است.

قضیه درز سوالات امتحانات سراسری سوم راهنمایی عراق از آنجا بیشتر باعث تحریک افکار عمومی شد که وزارت آموزش و پرورش، نخست هرگونه لو رفتن سوالات را رد کرد اما وقتی رسانه ها و فعالان اجتماعی، نسخه سوالات را منتشر کردند، ناچار به اعتراف در این باره شد.

این حادثه با توجه به موکول شدن امتحانات سراسری سوم راهنمایی به وقتی دیگر که هنوز مشخص نشده، بیش از پیش افکار عمومی عراق را به این قضیه مشغول کرده است و این در حالی که برخی رسانه ها و ناظران، درز یافتن سوالات را «عمدی» و با هدف دور کردن انظار عمومی از قضایای دیگر دانسته اند.

تاکنون وزارت آموزش و پرورش عراق اعلام نکرده است که آیا عوامل درز دادن سوالات امتحانی را به طور دقیق شناسایی کرده یا خیر؟، اما دستگاه امنیت ملی عراق خبر داد که دو نفر را در این ارتباط دستگیر کرده است و هیات پاکدستی عراق نیز اعلام کرد که این درز سوالات از بخش آموزشی الرصافه۲ صورت گرفته است.

الرصافه به منطقه بخش شرقی دجله در شهر بغداد اطلاق می شود.

/انتهای پیام

 

کپی