اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

سازمان ملل: جنگ اوکراین برنده‌ای ندارد

سازمان ملل: جنگ اوکراین برنده‌ای ندارد

به گزارش ایران آنلاین، هماهنگ‌کننده سازمان ملل در اوکراین در یکصدومین روز جنگ این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: این جنگ برنده‌ای ندارد.

 در یکصدومین روز جنگ اوکراین و در حالی که هفته‌هاست مذاکره میان کی‌یف و مسکو متوقف شده است، «امین عوض» در بیانیه‌ای اعلام کرد: این جنگ هیچ برنده‌ای نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه «ما به صلح نیاز داریم و جنگ باید متوقف شود»، گفت: تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه (۵ اسفند) با تخریب و ویرانی شهرها و روستاها و نابودی زندگی‌ها، خانه‌ها و مشاغل و نیز چشم‌اندازهای از دست رفته، هزینه بسیار سنگینی را به غیرنظامیان تحمیل کرد.

خبرگزاری فرانسه نوشت: از هفته‌ها پیش ارتش اوکراین و روسیه در منطقه شرقی «دونباس» که اکنون به نخستین هدف مسکو تبدیل شده است، و نیز در جنوب که زمزمه‌هایی برای الحاق آن به روسیه به گوش می‌رسد، با یکدیگر درگیر هستند.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین پیشتر در گفت‌وگو با رسانه‌ «نیوزویک» گفته بود که روزانه ۶۰ تا ۱۰۰ تن از نیروهای کشورش جان خود را از دست می‌دهند و ۵۰۰ تن مجروح می‌شوند.

هماهنگ‌کننده سازمان ملل در اوکراین در ادامه بیانیه خود آورده است: در مدت بیش از سه ماه جنگ، نزدیک به ۱۴ میلیون اوکراینی مجبور به ترک خانه‌های خود شدند که بیشتر این تعداد را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

وی این میزان مهاجرت را در تاریخ «بی سابقه» خواند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. 

امروز ۱۰۰ روز از آغاز جنگ در اوکراین می‌گذرد و واکنش‌ها به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات به این کشور و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین اظهارات درباره جنگ اوکراین، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مورد تبدیل جنگ اوکراین به «نبردی فرسایشی» هشدار داد.

وزارت دفاع انگلیس نیز امروز در توئیتی به مناسبت صدمین  روز جنگ در اوکراین، نوشت: مسکو در اهداف اولیه خود برای کنترل کی‌یف و مراکز دولتی اوکراین شکست خورد، اما در دونباس موفقیت (نظامی) تاکتیکی داشت.


/انتهای پیام

کپی